رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مردی که زود تر باید می‌رفت

۲۳:۰۷ - ۲۰۱۵/۰۷/۲۱
صادق آرامش

مردی که زود تر باید می‌رفت

صادق آرامش.دبير انجمن اميد دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي شيراز / روزنامه شرق

در شماره قبل ويژه نامه شرق كه از ضرورت تغيير استاندار و نگاه ويژه دولت به شيراز نوشتم؛صادقانه بگويم هرگز گمان نمي بردم كه در اين فاصله كوتاه تا شماره بعدي شاهد عزل محترمانه يا همان استعفاي استاندار فارس باشم.
از همان ابتداي تشكيل كابينه تدبير و اميد در تابستان ٩٢ به علت اهميت استراتژيك فارس در جنوب كشور گزينه‌هاي مختلفي جهت استانداري مطرح شدند.شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب استان فارس در آخرین نامه خود آقایان احمد امیری و دكتر انصاري لاري را که از مدیران با سابقه و خوش فکر و خوش نام استان فارس وكشور در دورانهای مختلف بودند رابه دولت محترم جهت تصدی استانداری فارس معرفی کرد.چرخ روزگار اما به گونه‌اي ديگر چرخيد ومصلحت اندیشی بعضی از بزرگان در مرکز به جای  شایسته سالاری و نظر شورا باعث شد وکمک کرد تا   قرعه فال به نام سيد محمد احمدي افتد.

ديپلمات سابق اگرچه سابقه مديريتي در دولت اصلاحات را داشت اما از همان ابتدا نشان داد كه چندان دلبستگي به حاميان دولت و خالقين ٢٤ خرداد ندارد.انتخاب فرمانداراني كه هيچ سنخيتي با شعار ها و وعده‌هاي دولت نداشتند،احمدي را روز به روز دورتر از اصلاح طلبان و اعتداليون مي كرد.هر چه دكتر روحاني بيشتر تاكيد مي كرد كه : مسوولين اجرايي بايد كساني باشند كه به راي مردم در ٢٤ خرداد معتقد باشند دكتر احمدي بيشتر به سمت مخالفين مي رفت و كساني را بر سر كار مي آورد كه نه باوري به خواسته هاي مردم داشتند و نه اعتقادي به وعده‌هاي دولت. فرمانداري شيراز در اين مدت ٤ نفر را در راس خود ديد و معاونت سياسي استاندار جایگاهی که باید نزدیکتر از حتی خود استاندار به دولت وحامیان دولت باشد تا مدت ها بدون تغيير بود و زمانی هم که زمزمه تغییر به گوش رسید میان گزینه ها فردی انتخاب شد که باز هم  بعضی از حامیان دولت و اصلاح طلبان رابیش از پیش با نگرانی مواجه کرد وپس از تغيير نيز عملا كاره اي نبود و همچنان در بر پاشنه گذشته می‌چرخید وروز به روز مخالفین اوبیشتر می‌شدند تا آنجا که حاميان دولت امكان برگزاري بدون حاشيه هيچ برنامه و مراسمي را نداشتند.
آن چه مشهود بود، نبود هيج گونه عزمي از سوي استانداري جهت ارتباط با فعالين دانشجويي و سياسي حامي دولت بود،با وجود اين موضوع ارتباط استاندار هر روز با اصولگرايان افراطی و منتقدین جدی برنامه‌های دولت بيشتر مي‌شد.این موضوع آنچنان پیش می‌رفت که مشخص نبود احمدی نماینده عالی دولت در استان یا نماینده مخالفین دولت است. سيد محمد احمدي به خيال حمايت نمايندگان اصولگرا و افراد ذي نفوذ استان كه هيچ نسبتي با راي مردم در ٢٤ خرداد نداشتند فضاي سياسي اجتماعي استان را بي‌خيال شده بود و خود پاي برنامه هايي مي نشست كه عليرضا زاكاني و نبويان دولت را سراپا مورد هجمه قرار مي دادند.

اما اقبال استاندار به ظاهر اصلاح‌طلب چندان هم بلند نبود،هر چه لغو و به هم زني سخنراني‌هاي امثال دكتر ابتكار و حجت الاسلام يونسي صندلي استاندار را لرزان نكرد،حمله جماعتي نادان و دلواپس به دكتر مطهري در كنار ناتواني و بي مديريتي استاندار به شدت و سريع رسانه اي شد و احساسات عمومي را عليه استانداري جريحه دار كرد.تا انجا که شخص رییس‌جمهور در نامه‌ای خواهان برخورد جدی با مسببین آن ماجرا و مسوولینی که در انجام وظیفه قانونی خود قصورکردندشد اما ورق برگشت و تلاش‌هاي احمدي جهت حل و فصل موضوع راه به جايي نبرد تا جايي كه مشاور رييس جمهور خواستار استعفاي استاندار شد. مشخص بود سال ٩٤ سال خوشي براي ديپلمات ساكن طبقه ٦ استانداري نخواهد بود.

هيات دولت از راه رسيد.استاندار كه خيال مي كرد با استفاده از شور و نشاط مردم در حرم شاهچراغ(ع) و فضاي استقبال بار ديگر قوتي مي‌گيرد و می‌تواند هیات دولت راغافل گير کند؛ تمام رشته‌هایش پنبه شداين بار ديگر نوبت مردمي بودکه  از اقدامات وي خسته شده بودند. فرياد استعفا،استعفاي مردم و به خصوص جوانان آنچنان رسا بود که رییس دولت تدبیر و امید را واداشت که جدا فکری به حال فارس کند.آن سفر  نقطه عطفي شد برای حامیان دولت و اصلاح طلبان و نقطه تاریکی  در دوران مديريتي استاندار.چه بسا همين جا بود كه سريال استانداري احمدی به پرده آخر رسيد.
ظاهرا تيم استانداري قرار نبود به خود بيايند و باز هم ناكارامدي؛لغو سخنراني مهندس مرعشي در افتتاحيه انجمن اميد دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي شيراز دوباره مديريت و شايستگي احمدي را زير سوال بود.خرداد پر از حادثه از راه رسيد و تير خلاص شليك شد؛تحريم جلسه استاندار با دانشجويان و تحريم سالگرد ٢٤ خرداد توسط اصلاح طلبان و حاميان دولت.
سيد محمد احمدي كه دل به حمايت اصولگراها خوش كرده بود خيلي زودتر از آنچه تصور مي كرد ستاره اقبالش افول كرد تا درس عبرتي باشد برای استاندار آینده و مسووليني كه به راي مردم در ٢٤ خرداد وفادار نيستند.

پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.