رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

توسعه گردشگری تنها راه نجات اقتصاد فارس

۱۸:۱۱ - ۲۰۱۷/۱۱/۲۱
محمدامين مودت

توسعه گردشگری تنها راه نجات اقتصاد فارس

كارشناس اقتصادي

تا پایان برنامه ششم توسعه، ورود ۲۰ میلیون گردشگر خارجی در کشور پیش بینی شده که سهم فارس حدود یک میلیون و دویست هزار نفر می باشد.
با توجه به رشد قابل توجه ورود گردشگر خارجي از ابتداي سال جاري نكته اي مهم قابل بيان است  که طی این دوران با مشکلاتی از جمله کمبود هتل مواجه بودیم.
 با وجودی که فارس به لحاظ وجود جاذبه ها جزو سه استان اول کشور و از نظر اقلیم نیز دارای ویژگی منحصربفردی است متاسفانه ظرفیت هتل های چهار و پنج ستاره این استان بسیار ناچیز می باشد. .
 با مطالعه و بررسی ۱۰۰ برنامه استراتژیک اتاق های بازرگانی کشورهای پیشرفته که در بحث توسعه اقتصادی که مهم ترین برنامه استراتژیک اتاق های بازرگانی بوده، اتاق ها سعی در بهبود شرایط محیطی و کیفیت شهر خود نموده اند، تنها صنعتی که توسعه آن تبعات منفی برای محیط زیست ندارد صنعت گردشگری است و گردشگری صنعتی سبز است.
 هیچ صنعتی مانند گردشگری وجود ندارد که هم سرمایه گذار اولیه آن، هم مشتری آن و هم سرمایه گذار فازهای توسعه، ثالث باشد.  دبی يكي از مصداق این سخن ميتوان معرفی کرد :
۹۵ درصد اقتصاد دبی از طریق سرمایه گذار خارجی تامین می شود.  زیر ساخت هایی که می تواند عمدتا با سرمایه گذاری خارجی در کشور ایجاد شود و همچنین بستر ساز توسعه سایر صنایع نیز قرار گیرد را جاده، ریل، اماکن اقامتی، اماکن تفریحی و فرودگاه ها عنوان کرد.  کمیسیون گردشگری شوراي شهر شهر ميبايست  در زمینه فراهم آوردن زیر ساخت های گردشگری شيراز  اقدامات  زیادی انجام دهدو یکی از اولویت های اصلی این کمیسیون رفع این مشکل است.
 مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۷ را به عنوان سال جهانی گردشگری پایدار و ابزاری برای توسعه نامکذاری کرده و این نامگذاری اهدافی چون رشد اقتصادی، کاهش فقر و اشتغال، صلح و امنیت، ارزش های فرهنگی و میراثی را دنبال می نماید.
 با بیان اینکه در سال ۲۰۱۷ ایران در بین ۱۳۶ کشور در شاخص های رقابت پذیری سفر و گردشگری رتبه ۹۳ را دارداما این در حالی است که تنها در بحث رقابت پذیری قیمت ها رتبه بالایی داشته ایم.ميتوان إبراز  امیدواری کرد که  شورای شهر شيراز بتواند شرایط کسب و کار استان را با همكاري با نهادهاي مرتبط در توسعه گردشگري بهبود بخشد.  اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر  به منظور حمایت از تولید و اشتغال، علاوه براستمرارمصوبات شورای چهارم مبنی بر معافیت مالیاتی سرمایه گذاری در بخش گردشگری، با تلاش  بیشتر به منظور به روز رسانی خدمات شهری، گام های اساسی جهت ارتقاء گردشگری بردارند.
 به رغم اینکه اسناد بالادستی مطلوبی در کشور تدوین شده، متاسفانه به نتیجه دلخواه دست نمی یابیم.  دلیل این امر نبود برنامه های خرد عملیاتی و اجرایی ميباشد .اگر در بحث توسعه گردشگری به سمت برنامه ریزی های اجرایی – عملیاتی نرویم بیش از این شاهد انحراف از اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ خواهیم بود. اگر توسعه گردشگری را بر مبنای چارچوب های توسعه پایدار پیش بینی نکنیم مشکلات همین توسعه گردشگری در آینده، دامن گیر آیندگان خواهد شد. تا زمانیکه چشم انداز روشنی از آینده فارس و شيراز ترسیم نکنیم، سرمایه گذاران تمایلی برای سرمایه گذاری در گردشگری نخواهند داشت. با ابراز تاسف از اینکه   سالیان سال است از دایره صنعت گردشگری عقب مانده ایم به همین اندازه نیز از توسعه زیرساخت های این صنعت نیز جا مانده ایم 

 متاسفانه سرمایه گذاری در بعضی از بخش های گردشگری مانند هتل سازی توجیه اقتصادی نداشته و مجموعه اعضا شورای اسلامی شهر  ميبايست بسیار به دنبال حل این موضوع به شکلی مناسب باشندد.  شورای اسلامی شهر شيراز ميبايست در تشویق سرمایه گذاران برای تامین مراکز اقامتی، ایجاد تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری و همچنین ایجاد امکانات رفاهی بیشتردر کنار جاذبه های گردشگری در شيراز و فارس قدم بردارد. زمانی که با اندک فعالیتی در سه حوزه دولت، مدیریت شهری و سازمان های مردم نهاد تحول اندکی در بحث گردشگری ایجاد و تعداد گردشگران خارجی افرایش یافته، مسوولیت ما افزایش خواهد یافت.
 یا باید متولیان امر به بحث گردشگری با جدیت وارد شوند و یا اینکه حداقل مانع فعالیت دیگر بخش ها در این حوزه نشوند. يكي از راههاي عارضه يابي اين است كه مصوباتی که در شورای اول تا چهارم به منظور تسهیل گری درصنعت توریسم گرفته شده احصاء و بررسی شود که چه تعداد از اين مصوبات با چه كميت و كيفيتي اجرا شده است .   
 معمولا سند چشم اندازها در شهرهای بزرگ دنیا بر اساس مزیت های نسبی یا مطلق شهرها و به صورت کوتاه و شفاف تنظیم می شود.  تا زمانی که نگاه جدی به گردشگری صورت نگیرد، توسعه ای در این صنعت حاصل نخواهد شد. متاسفانه توریست های خارجی تنها یک بار از ایران دیدن می کنند. چرا فقط مزیت های مطلق   شيراز افتخارات گذشته شهر بوده و فضای مدرنی برای رویدادسازی وجود ندارد.   متاسفانه چشم انداز ما مبهم و ناکارآمد بوده و مدیریت یکپارچه شهری در شيراز وجود ندارد.

 باید با الگو گیری از شهرهای بزرگ دنیا برای درآمد زایی از محیط های شهری که نگهداری آنها هزینه هنگفتی بر دوش شهرداری می گذارد، فکری شده تا علاوه بر اشتغالزایی بخشی از نیازهای گردشگری نیز مرتفع و اقتصاد این اماکن نیز پویا شود.  نبود هنر معاصر در موزه هنرهای معاصر شيراز يكي از نقدهاي وارده به مديريت شهري ميباشد:
 موزه هنرهای معاصر می تواند به مکمل اقتصاد شهر تبدیل شود. متاسفانه علیرغم اینکه در جشنواره ها فقط هزینه می شود و بهره برداری انجام نمی گیرد.  در گزارش های جهانی که در مورد شهرها سنجش می شود متاسفانه  شيراز هیچ سهمی ندارد .این سنجش موجب رصد جایگاه شهر در بین شهرهای همتراز و تلاش برای ارتقاء جایگاه شيراز خواهد شد.

متاسفانه برخی از سرمایه گذاران فارسي حاضر به سرمایه گذاری در فارس و شيراز نبوده و غالبا در خارج از کشور یا شهرهای اصفهان  و مشهد سرمایه گذاری می نمایند. برای رفع این مشکل ميبايست نتایج تحقیقات کارشناسی نهادهاي مرتبط  در این حوزه در اختیار شورای شهر پنجم قرار گيرد مردم شيراز آماده برندسازی شيراز نیستند و لازم است آموزش های لازم در خصوص برندسازی از مدارس آغاز شده و کودکان با فرهنگ گردشگری آشنا شوند. ضمن تاکید برالزام شناختن حقوق شهروندی مردم شيرازاین امر موجب می شود با یک گردشگر با دید فرهنگی برخورد نماییم.  تنها بناها معرف اصفهان نبوده و مردم شهر نیز در معرفی فرهنگ نقش دارند.  هر چقدر یک شهر زیبا باشد اگر خدمات مناسبی به گردشگر ارایه ندهد، رقبتی برای سفر وجود نخواهد داشت. برای توسعه گردشگری در شيراز لازم است بر روی فرهنگ مردم کار شده تا گردشگران با احساس راحتی بیشتری در سطح شهر تردد نموده و فرهنگ مردم به سمت شهر های موفق در زمینه گردشگری سوق داده شود. نجات فارس  به صنایع دستی و گردشگری وابسته است، 
 بخش عمده ۳۴ بند وظایف شوراها به بررسی معضلات شهری و ارایه راهکار در این زمینه است.  حداقل کاری که می توان درشورا انجام داد را همراه نمودن افکار عمومی با مصلحت شهر  ميباشد.
برای نجات شيراز باید تدبیر جدیدی با همراهی بخش های مختلف شهر اندیشیده شود.  یکی از کارهایی که می تواند در کوتاه مدت وضعیت گردشگری در شيراز را مطلوب نماید، صدور ویزای فرهنگی و گردشگری برای گردشگران در شيراز بیان کرد و با ایجاد شبکه ارتباطی بین شيراز و کشورهای دیگر می توان موجب تسهیل ورود گردشگران به شهر شد.
 خوشبختانه پاکدستی و دانش محوری از ویژگی های بارز منتخبان شهر شيراز است و بدیهی است که این شورا با توجه به وجود مشکلات عدیده در ساختار شهری و شهرداری شيراز نیازمند تلاش مضاعف و برنامه محور جهت رفع این چالش ها و دستیابی به یک نظام  و ساختار مدرن شهری خواهد بود.

 

پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.