رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

در احوال قرار داد توتال

۱۳:۰۷ - ۲۰۱۷/۰۷/۱۵
صفدر دوام

در احوال قرار داد توتال

عصر يكشنبه ١١ تير ماه در روز گرم تابستانى قرار داد مهمى در تهران منعقد گرديد كه دولت كنونى جهت امضاى نهايى آن از فراز و نشيب هاى فراوانى عبور كرد. قرار داد توسعه فاز ١١ ميدان گازى پارس جنوبى تحليل هايى در رسانه هاى داخلى در پى داشت كه در اين نوشتار بايد به ماهيت اصلى اين قرار داد بپردازم . 
درقرار داد با شركت توتال درصدها، درصد مشاركت سرمايه گذارى كنسرسيوم است نه سهم ايران! يعنى از حدود پنج ميليارد دلار سرمايه گذارى اين طرح ، ٥١ درصد بر عهده توتال فرانسه ، ٣٠ درصد و كمتر از ٢٠ در صد به ترتيب  سهم CNPC و  شركت پترو پارس است . در اين روش شركت ملى نفت ايران حتا به اندازه يك درصد نياز به سرمايه گذارى ندارد و تمام ريسك سرمايه گذارى بر عهده و هزينه شركت هاى ياد شده است .
مالكيت و سهم در منابع نفتى و گاز طبق شرع و قانون در عهده و اختيار دولت است و هيچ شركتى سهم در منابع ندارد، اما شركتى كه سرمايه گذارى ميكند بايد اصل پول و سودش را از قرار داد دريافت كند، بر اين اساس طبق ماده ٣ ساختار الگوى قرار دادهاى بالا دستى نفت و گاز يا همان IPC ، نه تنها توتال فرانسه و دو شريكش مالك منبع گازى نمى شوند بلكه در صدى از درآمدهاى حاصل فروش گاز و ميعانات را تحويل 
مى گيرند. در صد سود بر اساس قرار داد و قيمت جهاني نفت و گاز باز پرداخت خواهد شد و قانونى است !
به گفته وزير نفت آنچه كه شركت فرانسوى توتال و مجموعه اش در مزت زمان قرار داد يعنى٢٠ سال كه به تصويب شوراى اقتصاد نيز رسيده است ، با فروش نفت ٥٠ دلارى ١٢ميليارد دلار يعنى مبلغى كمتر از ١٥ درصد در آمد كل ميدان در طول عمر ميدان خواهد بود. تجربه مثبت مى گويد اين قرار داد دروازه ورود سرمايه گذاران خارجى به كشور خواهد بود!
مدير عامل اين شركت فرانسوى ريسك سرمايه گذارى در ايران پذيرفته و با يك ميليارد دلار پروژه را در پارس جنوبى آغاز خواهد كرد. اينگونه ها حضورها ناكامى سياسى برخى كشورهاى منطقه نظير عربستان و رژيم صهيونيستى و در رأس آنها دولت ترامپ عليه جمهورى اسلامى ايران در پى خواهد داشت.

پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.