رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مرحوم بهمن بیگی در زمره برترین مربیان عرصه تعلیم و تربیت در جهان است و باید وی را به جهانیان بشناسانیم

۱۰:۰۴ - ۲۰۱۶/۰۴/۲۶
دکتر بابک شمشیری :

مرحوم بهمن بیگی در زمره برترین مربیان عرصه تعلیم و تربیت در جهان است و باید وی را به جهانیان بشناسانیم

دکتر بابک شمشیری گفت: مرحوم بهمن بیگی در زمره برترین مربیان عرصه تعلیم و تربیت در جهان است و از این رو، باید وی را به جهانیان بشناسانیم.

رئیس دانشكده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز، دوشنبه در آیینی كه با هدف بزرگداشت زنده یاد محمد بهمن بیگی پدر آموزش و پرورش عشایری ایران دراین دانشگاه برگزار شد،گفت: مرحوم بهمن بیگی در زمره برترین مربیان عرصه تعلیم و تربیت در جهان است و از این رو، باید وی را به جهانیان بشناسانیم. 
بابك شمشیری افزود: امروز اگرچه نظرهای بزرگان عرصه تعلیم و تربیت جهان در دانشگاه ها تدریس می شود ولی كمتر پیش می آید كه به هویت و اصالت خویش بازگردیم. 
این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: اگر منصفانه، واقع بینانه و به دور از هیاهو قضاوت كنیم، داشته های ما در عرصه تعلیم و تربیت كم شمار نیستند و بدون تردید یكی از پرفروغ ترین چهره ها، مرحوم بهمن بیگی است. 
شمشیری ادامه داد: به جرات می توان گفت كه كمتر فردی مانند بهمن بیگی در دنیا می توان سراغ داشت كه الگوی او برای آموزش از استان فارس آغاز و در ادامه به دیگر استان ها و سایر كشورها گسترش یافته باشد.
رئیس دانشكده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز گفت: الگوی زنده یاد بهمن بیگی در آموزش عشایر، نه تنها الگویی موثر در تعلیم و تربیت تلقی می شود بلكه عدالت آموزشی را نیز محقق می كند. 
وی ادامه داد: بزرگان عرصه تعلیم و تربیت ایران به چهره های شناخته شده محدود نیستند بلكه باید گام های لازم برای معرفی اندیشمندانی همچون بهمن بیگی كه صاحب سبك، اندیشه و الگو است برداشته شود. 
شمشیری اظهار كرد: اگر بخواهیم زنده یاد بهمن بیگی را با دانشمندی همچون پستالوژی مقایسه كنیم باید گفت كه پدر آموزش عشایر ایران از او پیشرو تر است. 
رئیس بخش علمی تعلیم و تربیت دانشگاه شیراز نیز در ادامه این نشست گفت: زنده یاد بهمن بیگی با دمیدن روح دانش و سواد به جامعه عشایری، ایل و عشایر را زنده كرد. 
محمد حسین كریمی افزود: شایسته است كه چند پایان نامه و رساله دكتری به بررسی و تبیین الگوهای عملكردی زنده یاد بهمن بیگی در آموزش عشایر ایران اختصاص یابد. 
این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در ادامه گفت: امروز آثار و نتایج خدمات بهمن بیگی در آموزش عشایر كشور را نه تنها در استان فارس بلكه در سراسر ایران شاهد هستیم و می توان گفت كه 'با یك گل بهار می شود' همچنانكه زنده یاد بهمن بیگی یك گل بود و سبب شد گل های دیگری نیز در دامن عشایر ایران بروید و شكوفا شود. 
كریمی ادامه داد: برخلاف آنچه امروز در جمع كردن دانش آموزان رتبه بالا در مدارس خاص رایج است، آقای بهمن بیگی به عنوان فردی آشنا به درد محرومان جامعه، به جای گزینش دانش آموزان برتر، آموزش به همه آنها در مناطق محروم و سخت گذر كشور را در دستور كار قرار داد. 
رئیس بخش علمی تعلیم و تربیت دانشكده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز، در ادامه پیشنهاد داد خیرین و مجامعی همچون خیرین مدرسه ساز، جایزه ای به نام زنده یاد بهمن بیگی برای تلاشگران عرصه تعلیم و تربیت كشور را بنیان نهند.
قربان همتی عملدارلو، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز نیز در این نشست از شناخت مخاطب یعنی دانش آموز و معلم به عنوان مهمترین ویژگی زنده یاد بهمن بیگی نام برد. 
این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: درحالی كه امروزه كشورهای پیشرفته دنیا آموزش چند فرهنگی را دنبال می كنند، شادروان بهمن بیگی سال ها قبل از آن این شیوه را در عمل برای آموزش جامعه عشایری ایران اجرا كرد كه از نبوغ وی حكایت داشت. 
همتی علمدارلو، با برجسته خواندن نقش سكینه كیانی همسر زنده یاد بهمن بیگی در پیشبرد برنامه های آن مرحوم گفت: بهمن بیگی تنها مدیركلی بود كه شخصا به تك تك مدارس حوزه ماموریت سركشی می كرد حتی آن مدارسی كه در كوه و بیابان برپا شده بود. 
دبیر نشست بزرگداشت زنده یاد بهمن بیگی در دانشگاه شیراز نیز بیان داشت: پدر آموزش عشایری ایران می توانست پس از بازگشت از خارج كشور به وطن، زندگی بی دغدغه ای داشته باشد اما راه دشوار آموزش عشایر كشور را در پیش گرفت. 
شهرزاد شاهسنی گفت: زنده یاد بهمن بیگی و دیگر بنیانگذاران تعلیم و تربیت دنیا از نژادها و دوره های زمانی مختلف در یك ویژگی مشترك هستند كه آن ویژگی، عشق به انسانیت است. 
عضو هیات علمی دانشكده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز خطاب به دانشجویان حاضر در این نشست گفت: اگر می خواهید معلم موفقی باشید باید عاشق بوده و پشتكار داشته باشید. 
سكینه كیانی همسر زنده یاد محمد بهمن بیگی نیز در سخنانی كوتاه گفت: بهمن بیگی، معلم بی نظیر و مدیری بی بدیل بود كه توانست گام های بلندی در باسواد كردن قشر بیسواد جامعه بردارد. 
اجرای موسیقی قشقایی، اجرای گروه سرود دانش آموزان دبستان گندم شهرستان مرودشت با پوشش و لباس عشایر منطقه، شعرخوانی و سخنرانی ارسلان میرزایی و امرالله یوسفی از فعالان جامعه عشایری استان فارس از دیگر بخش های این آیین بود. 
در پایان این آیین از یادمان زنده یاد بهمن بیگی به عنوان نخستین یادمان مفاخر تعلیم و تربیت ایران در دانشكده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز رونمایی شد. / ایرنا
 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.