رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

معتقديم اصلاح طلبان، فرزندان اصيل اين انقلاب و نظام هستند / «اصول گرايي» عنواني غصب شده است!

۱۲:۰۳ - ۲۰۱۶/۰۳/۲۵
دكتر محمد ابراهيم انصاري لاري :

معتقديم اصلاح طلبان، فرزندان اصيل اين انقلاب و نظام هستند / «اصول گرايي» عنواني غصب شده است!

در اين كشور خيلي از عناوين غصب مي شود؛ يكي از آنها همين واژه «اصول گرايي» است. اصلا ما اصولگراتر از اصولگرايانيم. اگر اصولگرايي يعني پايبندي به اصول و آرمان هاي انقلاب، اصلاح طلبان اولين و آخرين اصول گراهاي كشور هستند.

«بهار اميد» عنوان نشست نوروزي اصلاح طلبان لارستان، خنج و گراش بود كه چهارشنبه ۴ فروردين ماه امسال در تالار استاد جمالي (فردوسي سابق) لار برگزار شد.

مسلماني ملازمه جدي با اصلاح طلبي دارد

دكتر محمد ابراهيم انصاري لاري استاندار فارس در دولت اصلاحات، مهمان و سخنران ويژه اين مراسم بود. وي ابتدا سعي كرد تعريف واضح تري از «اصلاحات» و «اصلاح طلبي» ارائه كند. وي در اين باره گفت: اگر امروز مفهوم اصلاح طلبي به عنوان يك جغرافياي فكري جاي خودش را باز كرده است به اين دليل است كه از آموزه هاي ديني و معنوي ما گرفته شده است.

وي با بيان اينكه اصولا مسلماني ملازمه جدي با اصلاح طلبي دارد در توضيح بيشتر اين جمله گفت: وقتي امام علي (ع) مي فرمايد كسي كه دو روز عمرش مساوي باشد مغبون است و خسارت كرده است، يعني هر روز بايد بهتر از ديروز بود و اين يعني بايد امور روز قبل در روز بعد اصلاح شده باشد. ضعف هاي روز گذشته به قوت تبديل شده و كاستي ها اصلاح شده باشد.

اصلاحات بايد از پايين انجام شود

استاندار فارس در دولت اصلاحات در ادامه با ذكر جمله اي از امام حسين(ع) نتيجه گرفت كه اصلاحات بايد از پايين شروع شود. وي گفت: آنجا كه امام حسين (ع) مي فرمايد «من به طلب اصلاح در امت جدم خروج مي كنم» بايد دقت كنيم كه اصلاح در امت را مي فرمايد نه اصلاح در حكومت يزيد. يعني مخاطب اصلاحات هم خود مردم هستند و اول بايد خود مردم اصلاح شوند و اگر اين مردم اصلاح نشوند، حكومت هم اصلاح نخواهد شد از اين رو اصلاحات در مفهوم ديني حتما بايد از پايين شروع شود.

مبناي اصلاح طلبي، آزادي و آگاهي است

انصاري لاري در ادامه «آزادي» و «آگاهي» را دو نعمت بزرگ دانست و آنها را مبناي اصلاح طلبي و پيشرفت و تعالي در حوزه هاي مادي و معنوي توصيف كرد. وي افزود: اينجاست كه پاي حكومت ها وسط مي آيد يعني حاكميت بطور غيرمستقيم مخاطب اصلاحات قرار مي گيرد چراكه معمولا اين قدرت ها هستند كه آزادي و آگاهي را محدود مي كنند. ازطرفي اين دو نعمت اساس انسانيت نيز هستند و آنقدر اين آزادي و آگاهي مهم است كه پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد «مجبور» يعني كسي كه فاقد اراده آزاد و «مجنون» كسي كه فاقد آگاهي و قوه عاقله متعارف است.

گاهي آنقدر به ابزارها مشغول مي شويم كه هدف را گم مي كنيم

استاندار پيشين استان هاي بوشهر و فارس سپس با بيان اينكه اصلاح طلبي كه نتوانسته خودش را اصلاح كند نمي تواند روي ديگران تاثير اصلاح طلبانه بگذارد، افزود: اگر امروز حرف آقاي خاتمي به دل قاطبه مردم مي نشيند و حتي اشاره هاي او را با جان و دل مي پذيرند دليلش اين است كه در وي رفتار و منش عاقلانه، حكيمانه، صبورانه، مداراطلبانه و در يك كلام متخلق به اخلاق اسلامي مي بينند. خاتمي همواره سعي كرده در برابر اينهمه تهمت ها و تندروي ها همچنان آرام و صبور باشد و كريمانه و بزرگوارانه برخورد كند.

انصاري لاري در ادامه ضمن ضروري دانستن تحزب و ترويج تفكر حزبي و توجه به تشكيلات سازي اصلاح طلبانه به عنوان ابزارهاي مهم دموكراسي، تاكيد كرد كه اين ابزارها نبايد ما را از اهداف دور كند.

وي در اين باره گفت: همه اينها ابزاري هستند براي ارتقاي انسانيت ما، معنويت ما و بعد هم معيشت و زندگي مادي ما اما گاهي آنقدر به اين ابزارها مشغول مي شويم كه اهداف را فراموش مي كنيم مثلا يك دستگاه عريض و طويل بنام آموزش و پرورش را درست مي كنيم اما همه چيز به كاغذ و صورت و ظاهر محدود مي شود يا يك انقلاب بسيار بزرگ بنام انقلاب اسلامي اتفاق مي افتد و بعد به تدريج فراموش مي كنيم كه هدف از اين انقلاب چه بود!

وي در اين باره افزود: شايد مانيفست اساسي انقلاب اسلامي را امام خميني در روز اول انقلاب در بهشت زهرا فرمود كه ما انقلاب نكرديم كه رژيمي برود و رژيمي ديگر بيايد، ما انقلاب كرديم كه انسان كهنه و متحجر قديم برود و انسان نو و متكامل جديد بيايد.

اصلاح طلبان فرزندان اصيل انقلاب و نظام هستند

سخنران اصلي نشست «بهار اميد» سپس با بيان اينكه هدف اصلاح طلبان بازگشت به اصول اوليه انقلاب اسلامي است و نه چيز ديگر اضافه كرد: ما معتقديم اصلاح طلبان، فرزندان اصيل اين انقلاب و نظام هستند و نبايد اجازه دهيم با برخي رفتارها هدف تير تهمت رقيب شويم؛ بي ديني و لاقيدي از جمله اين تهمت هاست كه حتي سبب ردصلاحيت هاي گسترده، بلاوجه و غيرمنصفانه اصلاح طلبان در سراسر كشور مي شود.

وي افزود: چرا ما اصلاح طلبان را متهم كنند كه اهل مسجد نيستيم؟! اصلا مساجد مال ماست. ما در مساجد جلسات متعدد معرفت شناختي و معارف اسلامي داشتيم. چرا يك عده افراطي تمام مساجد كشور را قرق كرده باشند؟! ما مسلمانيم؛ ما صاحبان اين انقلابيم؛ ما در جبهه و جنگ حضور داشتيم و الان هم به همه اركان جمهوري اسلامي اعتقاد داريم. لذا اگر ما صحبت از اصلاح طلبي مي كنيم جوهره آموزه ديني ماست و نه از خارج آمده نه از كره مريخ! اصلا هر مسلماني بايد اصلاح طلب باشد.

«اصول گرايي» عنواني غصب شده است!

وي سپس عنوان «اصول گرايي» را عنواني غصب شده توسط اين جريان عنوان كرد و توضيح داد: در اين كشور خيلي از عناوين غصب مي شود؛ يكي از آنها همين واژه «اصول گرايي» است. اصلا ما اصولگراتر از اصولگرايانيم. اگر اصولگرايي يعني پايبندي به اصول و آرمان هاي انقلاب، اصلاح طلبان اولين و آخرين اصول گراهاي كشور هستند.

«نفوذ» حرف درستي است با آدرس اشتباه

انصاري لاري در ادامه به بررسي واژه «نفوذ» نيز پرداخت و گفت: اين پروژه نفوذ حرف درستي است اما نبايد آدرس اشتباه داد. اگر حرف از نفوذ زده مي شود اين احتمال از طريق اصول گراهاي ظاهر مسلك و قشري مآب خيلي بيشتر است تا از طريق اصلاح طلباني كه صادقانه انتقادهايشان را مطرح مي كنند و همواره نيز چوب صداقت و انتقادهايشان را خورده اند. نفوذ بايد در لباس و ظاهر قابل قبول حكومت اتفاق بيفتد و اينقدر كه احتمال نفوذ از طريق نهادهاي مرتبط و مدعي اسلام وجود دارد از طريق اصلاح طلبان نيست.

اين چهره شناخته شده اصلاح طلب در بخش ديگري از سخنان خود روي كارآمد دولت تدبير و اميد را بازگشت به عقلانيت توصيف كرد و در ادامه واژه هاي «تدبير» و «اميد» را بسيار بامسمي دانست و هريك از آنها را بررسي و تبيين كرد. وي گفت: «تدبير» در باب تفعيل است لذا نوعي استمرار و تداوم را با خود دارد و به معني ژرف انديشي و تفكر عميق و مداوم است. «اميد» نيز واژه اي متعدي است و بايد گفت اميد به چه چيزي؟ و اين اميد به تغيير است.

تغييرِ مطلوبِ ما نه براندازي است نه سكوت

او در پايان تغيير مورد نظر و مطلوب اصلاح طلبان را توضيح داد و گفت: اين تغيير نه يك انقلاب ويرانگر، تخريب و براندازي است و نه سكوت و سازش و تسليم در برابر وضع موجود. تغيير مورد نظر دولت تدبير و اميد نيز همان اصلاحات در قالب چهارچوب ها و قوانين است. امروز تحولات كشورهايي همچون تونس، يمن، سوريه، ليبي و عراق به ما نشان داده است كه اصلاحات در قالب اصول و قانون هرچند ديرتر به هدف مي رسد اما نتيجه اي محكم تر و باكيفيت تر نصيب ملت و مملكت خواهد كرد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.