رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

انتخابات هفتم اسفندماه آغازی بود بر تحکیم مبانی تعامل و رقابت سیاسی به جای تقابل و تضاد سیاسی ، آغازی بود بر پایان یک بازی حذفی !

۲۱:۰۳ - ۲۰۱۶/۰۳/۱۵
دکتر لیلا دودمان :

انتخابات هفتم اسفندماه آغازی بود بر تحکیم مبانی تعامل و رقابت سیاسی به جای تقابل و تضاد سیاسی ، آغازی بود بر پایان یک بازی حذفی !

انتخابات هفتم اسفند ۹۴ از بعد سیاسی آغازی بود بر پایان یک بازی حذفی . آغازی بود بر تحکیم مبانی تعامل و رقابت سیاسی به جای تقابل و تضاد سیاسی .تقسیم تقریبا مساوی کرسی های مجلس شورای اسلامی بین نامزدهای دو جناح.

سرویس سیاسی پایگاه خبری تحلیلی صبح شیراز : انتخابات هفتم اسفند و پیروزی قاطعانه اصلاح طلبان در اکثر حوزه ها و شکست سنگین اصولگرایان در این انتخابات ما را برآن داشت تا به واکاوی این رخداد مهم بپردازیم.

از این رو جهت واکاوی آنچه در انتخابات هفتم اسفندماه سال جاری اتفاق افتاد ، مصاحبه ای را با دکتر لیلا دودمان  تحلیل گر مسائل سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و توسعه  انجام دادیم .

دودمان که در حال حاضر نائب رئیس حزب کارگزاران سازندگی استان فارس می باشد، دارای دکترای جامعه شناسی با گرایش اقتصادی و توسعه می باشد.

متن زیر چکیده این گفتگو چالشی با وی می باشد :

حضور حماسه ساز ملت ایران در روز هفت اسفند ماه به عنوان نقطه عطفی در تاریخ مطالبات شرعی و قانونی مردم ایران که متاثر از روحیه توسعه طلبی و کمال خواهی آنان است ، ماندگار خواهد شد.

در صحنه رقابتی که در این دوره انجام گرفت مردم با تدبیر و کنش سیاسی عقلانی خود توانستند در ابتدا با به نقد گذاشتن جریان مقابل و سپس با انتخاب صحیح خود که نشان دهنده بلوغ فکری و سیاسی مردم در تعیین سرنوشت خود بود نمادی از انسجام و یکپارچگی جامعه و تغییر طلبی آنان را به نمایش گذاشتند.

پیروزی اصلاح طلبان به دلیل وجود لیست امید یک پدیده قابل پیش بینی بود و در این میان همبستگی و اتحاد و اجماع مردم تهران و سپس شیراز در پاسخ دادن به لیست امید که جدا امیدواری به آینده سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را به جامعه ما نوید می داد ، می تواند به عنوان نمادی از وحدت نظر و تمرین مشارکت سیاسی مردم محسوب گردد.

در هفتم اسفند ماه مردم نشان دادند که آمال و آرزو و ذائقه سیاسی آنها تغییر یافته و آنچه که آنان جستجو می کنند جز در سایه صلح و امنیت بدست نمی آید.

بی تردید دستاورد حرکت بزرگ هفتم اسفند می تواند در زمینه اقتصادی و سیاسی نویدبخش رونق اقتصادی ، تعامل با نظام جهانی ، خروج از تنگناها و محدودیت ها و هم زیستی مسالمت آمیز با جهان از یک طرف و اعتماد به تدبیر دولت در رفع معضلات و به حرکت در آوردن چرخ اقتصادی کشور باشد.

از طرفی ، انتخابات هفتم اسفند ۹۴ از بعد سیاسی آغازی بود بر پایان یک بازی حذفی . آغازی بود بر تحکیم مبانی تعامل و رقابت سیاسی به جای تقابل و تضاد سیاسی .تقسیم تقریبا مساوی کرسی های مجلس شورای اسلامی بین نامزدهای دو جناح.

ایجاد رگه هایی از امید و خوشحالی در بین نیروها و سرآمدان هر دو جناح و اتفاقی بود که از سال ۱۳۷۶ تاکنون حلقه مفقوده رقابت نخبگان سیاسی بود. انتخابات هفتم اسفند تمرین تعامل ، مدارا ، صبر و استقامت بود. و تمام اینها نقش و مسئولیت دولت و جناح اصلاح طلب را در حفظ خواسته اخیر توسعه طلبانه مردم سخت تر و سنگین تر می کند.

 انتخابات اخیر پیام مهمی برای جریان پیروز جامعه دارد و آن این است که با تعامل و همدلی بین مجلس و دولت باید هر چه سریعتر مسیر را در جهت تحقق اهداف ملی در حوزه های بین المللی و .  سیاست داخلی فراهم آورد تا ضامن رشد و شکوفایی اقتصادی و رفع معضل بخش های مختلف اقتصاد مثل مسکن ، اشتغال و رونق تولید گردد

دیدگاه‌ها

مسعود ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶

سلام و دورود به خانم دکتر که همیشه بسیار دقیق و تخصصی و در محدوده دانش حرفهایشان مسائل را تحلیل می کنند.با امیید پیروزی تمامی کاندیداهای امید در دور دوم

سبزواری ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶

درود به شما
تحلیلی نو و مبتنی بر دوستی از دید آنانی که پیروز رقابت انتخاباتی شدند

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.