رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

دفن اموات در معابر دارالرحمه شیراز

۱۰:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۲۸
عضو شورای اسلامی شهر شیراز خبر داد

دفن اموات در معابر دارالرحمه شیراز

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به آماده شدن آرامستان بهشت احمدی، دفن در معابر قبرستان دارالرحمه توجیه ندارد.

 سعید سیف در حاشیه جلسه علنی شورای اسلامی این شهر اظهار داشت: هم‌اکنون به سبب تکمیل ظرفیت، اموات در معابر دارالرحمه دفن می‌شوند و در این زمینه با توجه به آماده شدن بهشت احمدی در زمینه پذیرش اموات، مناسب است که مردم در قبرستان‌های قدیمی از قبیل دارالرحمه دفن میت دفن انجام ندهند مگر در مواردی که قبری خریداری شده است.

این عضو کمیسیون خدمات شهری در ادامه اظهار داشت: آسفالت راه دسترسی بهشت احمدی رو به اتمام است و کمتر از یک کیلومتر آن باقی مانده و شهرداری مکلف شده حداکثر تا تیرماه این راه دسترسی را به طور کامل ایجاد کند.

وی اضافه کرد: با دیگر آرامستان‌ها نیز رایزنی کرده‌ایم که آنها نیز اگر محصور نیستند، محصور شوند که دیگر توسعه پیدا نکنند و معابر را برای عبور و مرور مردم و زیارت اهل قبور حفظ کنند.

سیف خاطرنشان کرد: در موضوع بهشت احمدی اطلاع‌رسانی کامل طی دو سه هفته آتی انجام می‌شود که مردم بدانند کارهایی که نیاز بوده در سطح عالی انجام شده و امکانات رفت‌و‌آمد، امکانات بهداشتی و شرعی به طور کامل رعایت و نواقص برطرف شده و از ان رو بستر انتقال اموات به بهشت احمدی فراهم است.

ناظر آرامستان‌های شورای شهر شیراز در مورد شائبه دور بودن بهشت احمدی گفت: زمانی که دارالرحمه ساخته می‌شد هم برای بسیاری از شهروندان دور بود و در تهران نیز بهشت زهرا چنین وضعی داشت اما شهروندان باید در نظر بگیرند جای مناسب از نظر بهداشتی، مسائل کارشناسی و فنی مختلف که ظرفیت چندین ساله داشته باشد در بهشت احمدی لحاظ شده است.

این عضو شورا در مورد خاکسپاری چند شهید گمنام در بهشت احمدی نیز گفت: هماهنگی لازم برای این کار انجام شده و مسائل حقوقی و برخی مسائل باقی مانده حل شده و فضای بهشت احمدی و فضای سبز و امکانات آن بر موارد دیگر ارجح است.

وی ابراز داشت: زمین دارالرحمه اوقافی بود و زمین بهشت احمدی تملک شده و از این نظر ممکن است با توجه به هزینه‌ای که شهرداری انجام داده ممکن است تفاوتی در مبالغ دریافتی ایجاد شود اما تا اطلاع ثانوی دفن در بهشت احمدی رایگان است و پیش بینی آرامگاه خانوادگی ۱۲ و ۲۴ نفره در بهشت احمدی انجام شده است.

 سیف همچنین افزود: دارالسلام سالها رها شده بود اما در یکی دو سال اخیر اختلاف بین اوقاف و میراث فرهنگی برطرف شد و به سبب آن که قبرهای قدیمی ارزش میراثی داشت، میراث فرهنگی حساسیت داشت اما بعد از جلسات متعددد هماهنگی لازم ایجاد شد تا پروژه احیای دارالسلام به مانند تخت فولاد اصفهان انجام شود و یکی از محورهای گردشگری همین قبرستان باشد.

وی در پایان ابراز داشت: در حال حاضر کار دیوارگذاری، پاکسازی این آرامستان میراثی از معتادان انجام شده و نماینده میراث فرهنگی به عنوان ناظر حضور دارد و خاکبرداری و تسطیح، شناسایی قبور ناشناخته و موارد دیگر در حال انجام است و تا یکی دو سال آینده فضای دارالسلام  به طور کامل متحول می‌شود./فارس

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.