رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

تجمع سراسری دانشگاهیان در مقابل ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز !

۱۰:۰۳ - ۲۰۱۵/۰۳/۰۲

تجمع سراسری دانشگاهیان در مقابل ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز !

تمام اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه شیراز صبح امروز در اعتراض به تعدی دانشگاه علوم پزشکی به زمین‌های دانشگاه شیراز در مقابل ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز تجمع کردند.

تمام اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه شیراز صبح دیروز در اعتراض به تعدی دانشگاه علوم پزشکی به زمین‌های دانشگاه شیراز در مقابل ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز تجمع کردند.

این تجمع که با تعطیلی تمامی کلاس‌های این دانشگاه همراه بود از ساعت ۹ صبح آغاز شد و تجمع کنندگان به دفاع از حقوق دانشگاه شیراز در رابطه با زمین های اختلافی پرداخته و با سردادن شعارهای اعتراضی حمایت خود را از حق دانشگاه شیراز در این زمینه اعلام کردند.

سید علی‌اکبر صفوی، قائم مقام سرپرستی دانشگاه شیراز و معاون برنامه ریزی و توسعه این دانشگاه، در این تجمع اظهارداشت: رفتار مسئولان دانشگاه علوم پزشکی سبب می‌شود جامعه‌ای جهان سوم نامیده شود و از توسعه عقب بماند.

وی افزود: ادعای وقفی بودن زمین‌های مورد نظر کاملا کذب است و ۹۰ درصد این زمین‌ها دارای سند شش دانگ دانشگاه شیراز بوده و ۱۰ درصد باقی مانده نیز شامل وقف مرحوم نمازی نیست.

مجید ارشاد لنگرودی، رئیس دانشگاه شیراز، نیز در حاشیه این تجمع در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز اظهارداشت: پس از تفکیک دانشگاه ها جلسات متعددی در بین دانشگاه‌ها تشکیل شد تا تقسیم بندی عادلانه ما بین آنها صورت گیرد و پس از جلسات زیاد برای رفع اختلافات در نهایت در سال‌های ۶۶ جلسه‌ای با حضور دو وزیر مربوطه، ریاست دو دانشگاه و همچنین نماینده دولت که مرحوم دکتر حبیبی بود گرفته شد و توافقاتی در آن جلسه صورت گرفته و همه ملزم به پایبندی به آن توافقات شدند.

وی افزود: پس از ابلاغ آن مصوبات دانشگاه علوم پزشکی اعتراضاتی داشت که سبب شد در سال ۶۹ جلسه دیگری در سطح هیئت دولت تشکیل شود و در آن جلسه به صورت مشخص و با ذکر نام شش مورد را نام بردند که متعلق به علوم‌پزشکی است و مابقی به دانشگاه شیراز تعلق دارد.

رئیس دانشگاه شیراز با بیان اینکه پس از ابلاغ این مصوبه همه باید به آن احترام می‌گذاشتند تصریح کرد: تا مدتی این پایبندی وجود داشت و البته اعتراضاتی کماکان بود اما به جایی نمی‌رسید تا اینکه اخیرا در هفت سال گذشته مجددا با نادیده گرفتن آیین نامه دولت مسئولان علوم پزشکی بحث وقف بودن این زمین‌ها را مطرح کردند.

وی با اشاره به اینکه اداره حقوقی دانشگاه دقیق این موضوع را بررسی کرد و مشخص شد بحث وقف صحت ندارد خاطرنشان‌کرد: اداره حقوقی دانشگاه موضوع را بحث "صلح" دانست و ما هم همین موارد را به دانشگاه علوم پزشکی اعلام کردیم.

ارشادلنگرودی با بیان اینکه هیچ کس قصد انجام کار خلاف شرع را در دانشگاه ندارد و همه به دنبال توسعه علمی و تولید علم هستند منتها بحث وقف اصلا در این موضع صحت ندارد گفت: دانشگاه شیراز در زمین مورد بحث طرح تجمیع دانشگاه را دارد که خود هیئت وزیران آن را مصوب کردند و باید تعدادی از دانشکده‌ها به این محل منتقل شوند.

وی افزود: بسیاری از دانشکده‌های نو شامل دانشکده حمل‌و‌نقل، انرژی، نانو، گردشگری، پتروشیمی و پژوهشکده‌های مختلفی که قراردادهای ما با وزارت نفت مصوب شده است که در این محل احداث شوند.

رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه به دانشگاه علوم‌پزشکی اعلام کردیم با توجه به وقف نبودن و طرح‌های مصوب دانشگاه شیراز تاسیس بیمارستان شماره دو نمازی را در این زمین دنبال نکنند گفت: معتقد بودیم که ادامه دادن این موضوع سبب اختلاف بین دو دانشگاه و تقابل این دو می‌شود که حیف است دانشگاه‌هایی که می‌توانند سبب توسعه کشور شوند در تقابل باشند.

وی با بیان اینکه هیچ چیز در دنیا ارزش آن را ندارد که دو دانشگاه در مقابل یکدیگر قرار گیرند تصریح کرد: متاسفانه مسئولان دانشگاه علوم‌پزشکی به این صحبت‌ها گوش نداده و به این موضوع ادامه دادن و موضوع را از استان خارج کرده و به سطح کشور رساندند.

ارشاد لنگرودی با اشاره به تشکیل گروه مستندساز در این زمینه خاطرنشان‌کرد: پس از ارائه مستندات به این گروه آنها گفتند این اراضی متعلق به دولت است و شاید دولت بخواهد دیوارش را کمی آنطرف تر بگذارد و ما هم در جواب گفتیم که دولت می‌تواند این کار را انجام دهد اما باید به دولت اطلاعات کامل و کافی داد تا متوجه شود برای تاسیس یک بیمارستان نیازی نیست یک دانشگاه بزرگ را دچار التهاب کنیم.

وی افزود: این موضوع را دوستان علوم پزشکی ادامه دادند تا اینکه پیش‌نویسی را با محتوای اینکه ۴۰ هکتار از اراضی دانشگاه در اختیار علوم پزشکی قرار بگیرد را تنظیم کردند که تحویل هیئت دولت دهند که فعلا این پیش‌نویس به هیئت دولت تحویل داده نشده است.

رئیس دانشگاه شیراز با بیان اینکه هنوز این لابی‌ها و پیگیری‌ها ادامه دارد عنوان‌کرد: اینگونه عملکردها به نفع منافع ملی نیست و نباید منافع ملی را فدای منافع بخشی کرد و اندکی تامل داشت که آیا رنجاندن این همه اساتید، کارکنان و دانشجویان و به زحمت انداختن آن‌ها و اتلاف وقتشان به چه قیمتی است.

وی اظهارداشت: اینگونه درگیری‌های ذهنی و خستگی‌های نابجا برای اساتید سبب می‌شود که نتوانند به بهترین شکل تدریس کنند و یا دانشجویان نمی‌توانند آنگونه که باید به تحصیل بپردازند.

ارشاد لنگرودی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل شدن به مرجع علمی گفت: ما هدفمان همین است و راه آن استفاده از همین اساتید و دانشجویان است بنابراین باید منافع ملی را در نظر گرفت و برای دانشگاه علوم پزشکی زمین دیگری برای احداث بیمارستان در نظر بگیرند و بگذارند این همکاری‌های مثبتی که بین این دو دانشگاه وجود دارد حفظ شود.

وی در پاسخ به این سئوال که اگر رای به نفع دانشگاه علوم‌پزشکی باشد و زمین در اختیار آن دانشگاه قرار گیرد دانشگاه شیراز چه واکنشی را نشان می‌دهد اظهارکرد: مدیریت دانشگاه به طور رسمی اعلام کرده که چنانچه این اتفاق بیافتد این مدیریت قادر به ادامه دادن نیست و با توجه به اینکه مدیریت این عملکرد را به صلاح منافع ملی نمی‌داند در صورت تشخیص دولت مدیریت با کمال احترام استعفا می‌دهد.

به گزارش تسنیم دانشگاه علوم پزشکی شیراز مدتی است که ادعایی مبنی بر وقف بودن برخی زمین‌های دانشگاه شیراز دارد و در حال پیگیری است تا در این محل که گفته شده موقوفه مرحوم نمازی است بیمارستانی را احداث کند که این عمل با واکنش شدید مسئولان و دانشجویان دانشگاه شیراز مواجه شده و مسئولان دانشگاه شیراز وقف بودن این زمین را تکذیب کردند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.