رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کوچ عشایر به مناطق سردسیر فارس

۱۲:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۲۳

کوچ عشایر به مناطق سردسیر فارس

عشایرکوچ رو استان فارس هرساله مسیر ۹۰۰ کیلومتری از مرز استان هرمزگان تا استان اصفهان را به عنوان طولانی‌ترین مسیر کوچ کشور انتخاب کرده و راهی کوچ بهاره می‌شوند.

با فرا رسیدن فصل بهار عشایر با قشلاق خداحافظی کرده و بار کوچ بسته‌ و به استقبال ییلاق می‌روند. کوچ بهاری به علت رسیدن به مراتع سرسبز و آب‌های روان با خوشحالی همراه است.

با توجه به کمبود ۵۰ درصدی بارش‌ها عشایر استان فارس امسال ۱۵ روز زودتر از تقویم رسمی کوچ خود را آغاز کردند که به طور معمول مدت زمان کوچ ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد.

عشایرکوچ رو استان فارس هرساله مسیر ۹۰۰ کیلومتری از مرز استان هرمزگان تا استان اصفهان را به عنوان طولانی‌ترین مسیر کوچ کشور انتخاب کرده و راهی کوچ بهاره می‌شوند.

۱۲.۵ درصد کل جمعیت عشایر کشور در استان فارس حضور دارند که در کوچ بهاره به مناطق سردسیر و شهرستان‌های اقلید، بوانات، کوار، شیراز و سپیدان کوچ می‌کنند.

«قشقائی»، «خمسه» و «لر» نام سه ایل بزرگ عشایر استان فارس است و علاوه بر این عشایر این استان ۸ طایفه مستقل دیگر نیز دارد که براساس آخرین سرشماری ۲۷ هزار و ۲۹۷ خانوار عشایر با جمعتی نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر در استان فارس زندگی می‌کنند.

عشایر استان فارس ۲۵ درصد گوشت قرمز استان معادل ۱۶ هزار تن و ۴۴ درصد صنایع دستی این استان را تولید می کنند.

نامناسب بودن راه‌های عبور عشایر یکی از مشکلات عمده آنها در مسیر کوچ است به طوری که صادق نکوئیان، مدیرکل امور عشایر استان فارس معتقد است توسعه شهرها مشکلاتی را برای کوچ عشایر به وجود آورده که هم سبب صدمه‌زدن به مبلمان شهری می‌شود و هم عشایر آسیب می‌بینند.

وی از ساخته شدن راه جدیدی برای کوچ عشایر از پشت کوه دراک خبر می‌دهد و می‌گوید: عبور عشایر از این مسیر سبب طولانی شدن مدت زمان کوچ می‌شود و از آنجا که در کوچ عشایر سرعت اهمیت چندانی ندارد در صورت وجود مراتع، طولانی شدن زمان کوچ به نفع آنها است./تسنیم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.