رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

بحران خشکسالی وعشایر فیروز آباد

۱۲:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۲۰
رییس اداره امور عشایر شهرستان فیروزآباد بیان کرد

بحران خشکسالی وعشایر فیروز آباد

رییس اداره امور عشایر شهرستان فیروزآباد گفت: سال ۱۳۹۳برای عشایر این منطقه سالی بحرانی و پر دردسردر زمینه آب اشامیدنی و علوفه دام با توجه به خشکسالی شدید بود.

محمد بیرمی افزود: برای رفع این معضل با تدابیر اندیشیده شده با توزیع جو و علوفه دام و آب بین عشایر برای بهبود وضعیت آنان مساعدت شد.

او گفت:به هر خانوار عشایرمقدار ۱۰۰۰کیلوگرم جو و۵۰۰کیلوگرم علوفه یارانه ای توزیع شد که نقش عمده ای در کمک به اقتصاد خانواده ها وشکستن بازار سیاه جو وعلوفه داشت.

بیرمی ادامه داد: در زمینه تامین آب آشامیدنی عشایر و آب دام توسط ۴ دستگاه تانکر چهار میلیون و ۸۵۰ هزار لیتر آب بین عشایر در نقاط مختلف شهرستان توزیع شد.

بیرمی گفت: عشایر از مناطق گرمسیری خنج،لامرد،فراشبند، قیرو کارزین وارد فیروزآباد می شوند وپس ازخروج از این شهرستان در مناطق سردسیری کهمره و کاکان سپیدان، بیضا، سمیرم اصفهان, آباده ،اقلید، میمند و بیرکان مستقر می شوند. 

عشایر این شهرستان شامل ۱۵ تیره شبانکاره،موصلو،قره قانی، جبل انارویه،گورکانی، بلو کهلو،کهواده،عمله کشکولی، بهی، نمدی ، مهترخانه، گله زن، چگینی، بهلولی و امیرسالار از ایل قشقایی محسوب می شوند.

آمار خانوار عشایری در شهرستان فیروزآباد ۲۴۵۱ خانوار است که ۳۵ در صد آنان نیمه ساکن و بقیه ساکن هستند. 

این مقام مسوول در ادامه افزود:پیگیری امور کوچ عشایر ادارات منابع طبیعی،دامپزشکی،نیروی انتظامی، پایانه های حمل ونقل مشارکت و همکاری دارند و با توجه به بسته شدن عرصه ایل راه ها عشایرهنگام کوچ مجبور می شوند در حاشیه جاده های ارتباطی حوزه شهرستان حرکت و سپس اطراق کنند که همین امر مشکلاتی از قبیل برخورد با وسایل نقلیه عبوری وسوانح غیر قابل پیش بینی برای آنان به همراه خواهد داشت.

رییس اداره امور عشایرفیروزآباد به انتظارات عشایر در جریان سفر رییس جمهوری و هیات دولت به استان فارس اشاره کرد و گفت :عشایر از دولتمردان خدمتگزار انتظار دارند در جریان این سفر مطالبات آنان شامل تامین امنیت که دغدغه اصلی آنان است، کمک و مساعدت با توجه به خشکسالی مداوم، اقدام اساسی در زمینه تامین علوفه وخوراک دام ،ارایه تسهیلات بانکی، تخصیص اعتبار ویژه پروژهای عمرانی، اسکان،احداث جاده های دسترسی،ارایه خدمات آموزشی و فرهنگی به دانش آموزان عشایر و امکان ادامه تحصیل در دانشگاه ها و تامین بهداشت عشایرمد نظر مسوولین قرار گیرد.

بیرمی گفت: عشایر شهرستان ۳۲ هزار راس دام سبک دارند که نقش مهمی در تولید گوشت قرمز شهر وندان دارند و صنایع دستی،فرش، گلیم ،جاجیم، مواد لبنی و پروتئینی،مرکبات و محصولات زراعی و باغی از دیگر محصولات تولیدی عشایر است./ایرنا

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.