رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

در ستايشِ دو سال فضاي بسته سياسيِ فارس!

۲۰:۰۹ - ۲۰۱۵/۰۹/۱۹

در ستايشِ دو سال فضاي بسته سياسيِ فارس!

آزاد كردنِ گام به گام مطالبات حاميان دولت و همراه كردن ايشان در مسير برگزاري انتخاباتي بانشاط، خواسته مخالفان دولت و افراطيون را نقش بر آب خواهد كرد.

صبح شیراز- سيد سبحان تقوي : در دو سال ابتداييِ دولت تدبير و اميد در استان فارس، به جهت ناهمسويي مديريت استاني - استاندار سابق و مشاورانش - با وعده ها و برنامه هاي رئيس دولت و بدنه حاميِ وي، رفته رفته فضايي در استان پديد آمد كه در يك نگاه اجمالي مي توان سه برون داد يا نتيجه بر آن بار كرد.
هرچند در نهايت، نارضايتيِ كنشگران استاني و حتي مردم كوچه بازار بر رضايتِ اطرافيان استاندار چربيد و وزير كشور در اثر افزايش خواست عمومي، ناچار به تغييرِ استاندار سابق تن داد و "استعفاي شبيه به عزل"ِ احمدي صورت گرفت؛ با اين همه حتي با عنايت به تغيير مديريت ارشد استان و آمدنِ افشاني به عنوان چهره اي نزديك به دولت و همسو با اصلاح طلبان، توجه به آن سه نتيجه اي كه ذكرش در ابتداي نوشتار آمد مي تواند تا اسفندماه پيشِ رو و دو انتخابات سرنوشت سازش مهم و راهگشا باشد.

يكم: آبديده شدنِ كنشگران سياسي در فارس! 

در آن دو سال، كنشگران سياسي و فعالان اجتماعيِ حامي دولت و اصلاح طلب آموختند كه چگونه مي توانْ دولت به نامِ ايشان باشد و به كامِ رقيبان. آن محدوديت ها و فشارها موجبِ آبديده شدن كنشگران سياسي در استان شد؛ لغو برنامه ها، داستانِ نامبارك حمله به علي مطهري و فضاي رسانه اي پس از آن، همدلي فعالان استاني براي بركناري استاندار سابق، انتصاب افشاني و استعفاي دسته جمعي نمايندگان اصولگراي مجلس و... همه و همه موجب شد تا كنشگران سياسي در فارس همپاي تهران، در سياست داخلي تجربه بيندوزند و "آبديده" گردند. اين امكان، براي فعالان جوان و خصوصاً دانشجويان فرصت مغتنمي بود كه بايد با برنامه ريزي درست و مناسب هدايت شود.

دوم: گوشه گيري طيفي از دلسوزان

عملكرد استاندار سابق به گونه اي بود كه اصلاح طلبان و حاميان دولت عملاً از وي كناره گرفتند. در اين فرصت باقي مانده تا انتخابات اسفندماه، افشاني مي تواند با سياستها، شعارها و برنامه هاي دكتر روحاني همراهي كرده و در جهت كاهش شكاف ها و ترميم فاصله هاي ايجادشده ميان خود و مجموعه تحت امرش با گروه ها، احزاب و چهره هاي حامي دولت و اصلاح طلب گام بردارد.
"بخشي از مديران سابق و دلسوزان استاني كه روزي در پيش بردنِ امور نقش مؤثري داشتند، در آن دو سال فضاي همكاري را مناسب نديدند و به اجبارْ گوشه اي گرفتند تا مگر گذشت ايام، زمان و زمينه حضور دوباره شان را هموار كند. بسياري از جوانان حامي دولت كه نقش اصلي را در ستادهاي انتخاباتي رئيس جمهور بر دوش كشيدند با ديدن اين شرايط، سرخورده شدند و از مقامِ "بازيگري" به مرتبه "تماشاگري" رسيدند. افشاني و تيم همراهش مي بايست شرايطي را فراهم كند كه بار ديگر فرصت و فضا براي حضور اين بدنه مهيا گردد.

سوم: انباشت مطالبات سياسي در استان

در دو سال گذشته، انباشت مطالبات سياسي و مدني در فارس به وجود آمد. برنامه هاي حاميان دولت و اصلاح طلبان يا مجوز نمي گرفت و در هزارتويِ شوراي تأمين به ناكجاآباد مي رسيد؛ يا در وقت اضافه مجوز مي گرفت اما با فشار از بيرون و تهديد به بر هم زدنِ مراسم، برگزاركنندگانش عطاي انجامش را به لقايش مي بخشيدند؛ يا بر سرِ مهمان برنامه آجر و گوجه مي باريد - آنچنان كه با علي مطهري در جريان سفر به شيراز و سخنراني اش در دانشگاه شد! - ؛ يا كه عده اي معلوم، با برنامه اي قبلي و بي واهمه فضاي سالن را به هم مي زدند - نظير آنچه در برنامه حجة الاسلام والمسلمين يونسي پيش آمد- .

انتصاب افشاني به استانداري فارس و پژوهش به معاونت سياسي امنيتيِ وي، تغييري بود كه مي كوشيد به بخشي از آن حجمِ بالاي مطالبات پاسخ بدهد. اگر اين تغيير، به نيّت بهبودسازي فضاي سياسي استان در آستانه انتخابات اسفندماه موجب آزاد سازي مطالباتِ انباشته گردد رهگشاست؛ وگرنه به جاي آنكه يارِ شاطر گردد، بارِ خاطر خواهد شد و تأثير نامطلوب خود را در انتخابات رياست جمهوري آينده نشان خواهد داد. طرفه آنكه، جدّ و جهد اصلي و اساسيِ مخالفان دولت آنست كه بگويند از خرداد٩٢ تا امروز تغييري در كشور رخ نداده و دولت در عمل به وعده هايش توفيقي نيافته است؛ تا شايد اين چنين صحنه انتخابات مجلس، رياست جمهوري و حتي خبرگان را از حضور حاميان دولت و اصلاح طلبان خالي كنند. آزاد كردنِ گام به گام مطالبات حاميان دولت و همراه كردن ايشان در مسير برگزاري انتخاباتي بانشاط، خواسته مخالفان دولت و افراطيون را نقش بر آب خواهد كرد.

دیدگاه‌ها

بهنام ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۹

((همه و همه موجب شد تا كنشگران سياسي در فارس همپاي تهران، در سياست داخلي تجربه بيندوزند و "آبديده" گردند.))

این مزیتی هست که شاید در استانهای دیگر کشور کمتر میبینیم و استان فارس تجربه ای سخت و مفید داشت
جناب تقوي عالی بود

اصلاحات ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰

امیدوارم شرایط استان فارس، برای برگزاری انتخاباتی که در آن فضا برای حضور اصلاح طلبان مناسب باشد فراهم گردد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.