رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

رشد ۳۰ درصدی تأمین و توزیع میوه در فارس

۱۴:۰۴ - ۲۰۱۵/۰۴/۱۵
برای نخستین بار در ۱۰ سال گذشته صورت گرفت

رشد ۳۰ درصدی تأمین و توزیع میوه در فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: برای نخستین بار ذخیره‌سازی و توزیع سیب و پرتقال در ایام پایانی سال ۹۳ و نوروز ۹۴ توسط وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی این استان با رشد ۳۰ درصدی اجرایی شد.

محمدمهدی قاسمی هدف اجرای این طرح را جلوگیری از افزایش شدید قیمت میوه در ایام پایانی سال و نوروز دانست و اظهار داشت: در این راستا حمایت از تولیدکنندگان در فصل برداشت محصول و جلوگیری از واردات محصول خارجی و خروج ارز از کشور و استفاده از توانمندی­‌های شبکه تعاونی­‌های بخش کشاورزی نیز محقق شد.

وی در زمینه اقدامات انجام‌شده در فارس گفت: از ابتدای آبان‌­ماه سال ۹۳، کمیته­‌ای با مسئولیت سازمان جهاد کشاورزی و عضویت نماینده استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان، سازمان تعاون روستایی فارس، اتاق اصناف، سازمان میادین شهرداری و سازمان حمل‌ونقل و پایانه­‌ها تشکیل شد.

این مسئول بابیان اینکه این کمیته مسئولیت هدایت و راهبری و نظارت بر خرید، ذخیره‌سازی و توزیع سیب و پرتقال را بر عهده داشت تصریح کرد: طی جلسات متعدد و استفاده از تجربیات سال‌های گذشته، روند عملیاتی آن طراحی و با تعیین مباشر اصلی تأمین سیب و پرتقال این استان توسط تعاون روستایی و  اتحادیه باغداران فارس به مرحله اجرا درآمد.

وی بابیان این‌که ستاد تنظیم بازار این استان به ریاست معاون برنامه­‌ریزی استانداری فارس کار هماهنگی بین‌دستگاهی، تعیین میزان مورد نیاز میوه، قیمت خرید و ... را به عهده داشت خاطرنشان کرد: برای نخستین‌ بار در ۱۰ سال گذشته با توجه به کیفیت و مشتری‌پسندی پرتقال این استان، امسال مجوز خرید پرتقال رقم والنسیا تولیدی فارس اخذ و این پرتقال تولیدی شهرستان­‌های داراب و فسا در طرح تنظیم بازار میوه شب عید عرضه شد.

رئیس کمیته راهبری خرید به ذخیره‌سازی و توزیع میوه شب عید اشاره کرد و گفت: در ایام نوروز سال جاری میزان سیب و پرتقال تأمین و توزیع‌شده ۳۰ درصد بیشتر از سال‌های گذشته بود.

قاسمی در ادامه بیان کرد: در این طرح پرتقال استان فارس برای تأمین نیاز استان­‌های متقاضی از جمله اصفهان، یزد، خوزستان و تبریز و سیب برای استان­‌های بوشهر و هرمزگان نیز خریداری و حمل شد.

وی از نظارت بر فرآیند تعیین کیفیت، درجه‌بندی و بسته‌بندی سیب و پرتقال توسط دو شرکت در طول دوره زمانی خرید و ذخیره‌سازی و توزیع آن خبر داد و اظهار داشت: برای توزیع از وجود ۳۲ بازارچه شهرداری و بیش از ۷۰ واحد صنفی و تعاونی­‌های مصرف ادارات در سطح شهر شیراز با توجه هماهنگی انجام‌شده با اتاق اصناف، اتحادیه صنف فروشندگان میوه و تره­‌بار و سازمان میادین شهرداری استفاده شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: با عنایت به توزیع به‌موقع مقدار قابل‌توجهی میوه در ایام پایان سال و زمان اوج تقاضا در بازار از افزایش شدید قیمت این اقلام جلوگیری شد.

وی در ادامه با تقدیر از همکاری خوب تمام متصدیان این طرح عنوان کرد: در زمان توزیع، عملیات نظارت بر واحدهای توزیعی با حضور بازرسان سازمان صنعت و معدن و تجارت این استان و اتاق اصناف در مکان‌های عرضه محصول انجام شد و علاوه بر آن همکاران سازمان جهاد کشاورزی نیز کار نظارت بر کمیت و کیفیت توزیع میوه را به عهده داشتند، ضمن اینکه در شهرستان‌­ها نیز حسب ابلاغ به فرمانداران و مدیران جهاد کشاورزی عملیات توزیع میوه و نظارت بر روند توزیع انجام شد.

قاسمی در پایان اظهار امیدواری کرد با استفاده از تجربیات سال جاری در این امر، در سال­‌های آتی شاهد رفع نقایص فعلی و بهتر شدن روند عملیات اجرایی این طرح باشیم./فارس

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.