رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

دخالت آشکار مجمع نمایندگان در کار دولت

۱۵:۰۷ - ۲۰۱۵/۰۷/۰۵
حاشیه‌های انتصاب استاندار فارس ادامه دارد

دخالت آشکار مجمع نمایندگان در کار دولت

همانطور که ماجرای استعفای احمدی ازاستانداری فارس، جنجال‌های بسیاری آفرید، بحث بر سر جانشینی وی نیز حواشی فراوانی ایجاد کرده است. هر گروه و جناحی فهرستی از کاندیداهای مورد نظر خود را ارائه می‌دهد و خواهان نشاندن گزینه خود بر صندلی ریاست پایتخت فرهنگی ایران است.

آفتاب یزد- مریم علیزاده منصوری: در پی استعفای سید محمد احمدی از استانداری فارس، محمد رضا رحمانی فضلی خلیل رضائیان، معاون عمرانی این استان را به عنوان سرپرست فعلی استانداری منصوب کرد.
همانطور که ماجرای استعفای احمدی ازاستانداری فارس، جنجال‌های بسیاری آفرید، بحث بر سر جانشینی وی نیز حواشی فراوانی ایجاد کرده است. هر گروه و جناحی فهرستی از کاندیداهای مورد نظر خود را ارائه می‌دهد و خواهان نشاندن گزینه خود بر صندلی ریاست پایتخت فرهنگی ایران است. در یک طرف شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس در نامه‌ای به رئیس جمهورمطالبات خود را در راستای «انتصاب استانداری که بتواند شرایط را برای برقراری با نشاط انتخابات اسفند ماه ۹۴ فراهم نماید و مردم شاهد نمایندگانی باشند که در رفع تنگناهای ملت با دولت همراهی داشته باشند و همسویی قوای مجریه و مقننه بتواند گره‌گشای مشکلات مردم باشد» بیان نمود و برخی رسانه‌های محلی از اسامی افرادی چون: هادی پژوهش، سید ابوالفضل رضوی، عبدالحمید معافیان، کریم شورانگیز، اسماعیل تبادار، جمشید انصاری، محسن نریمان، سید حسن رسولی و ابراهیم انصاری لاری به عنوان کاندیداهای اصلاح طبان نام برده‌اند. اما طرف دیگر ماجرا،اصولگرایان و گروه‌های نزدیک به آنها هستند که همانند همیشه در یک ساز نمی نوازند و هر گروه گزینه‌های خاص خود را دارند .طبق گفته‌های یک منبع آگاه تیم استانداری سابق با لابی گری در پی انتصاب محمد ابراهیم انصاری لاری هستند در میان گزینه‌های آن‌ها نام افرادی چون حسن کریمی علویچه، جعفر اسلامی و اسماعیل تبادار هم شنیده می‌شود. اما مجمع نمایندگان این استان کاندیداهای دیگری را مناسب می‌دانند چرا که جلسه جمعه شب این مجمع با موضوع بررسی انتصاب استاندار جدید فارس و با حضور اسدالله ایمانی امام جمعه شیراز و دستغیب نماینده مردم فارس در خبرگان رهبری برگزار شد اسامی پنج نفری را که به عنوان کاندیداهای مورد تایید خود انتخاب نمودند از این قراراست: خلیل رضائیان-حسن کریمی علویچه-محمدحسین فروزانفر-خداکرم جلالی-محمد وکیلی که در این باره محمدرضا رضائی رئیس مجمع نمایندگان به خبرنگار« تسنیم» گفت:« اسامی این افراد که هم بومی و هم غیر بومی بوده و دارای سوابق کلان مدیریتی در سطح ملی هستند با نظر آقایان حائری شیرازی و بهشتی از دیگر اعضای خبرگان رهبری، فردا به رئیس جمهور اعلام تا در این هفته رایزنی لازم برای نهایی شدن انتخاب استاندار فارس صورت گیرد». امامان جمعه استان فارس هم هریک بیانیه‌ای در مورد نحوه ی انتصاب استاندار فارس اعلام نمودند و به گونه‌ای صدای اصولگرایان خاص شدند. از جمله امام جمعه کازرون که در خطبه نماز جمعه خود گفته است:«استاندار جدید باید با فتنه مزربندی روشنی داشته باشد» یا امام جمعه مُهر که معتقد است:« عده‌ای در استان با فشارها و زیادی خواهی خود باعث استعفای استاندار شدند».
پیشتر نام افرادی چون جوانشیر کداخداپور، معاون سیاسی عزل شده احمدی، برای جلوس بر صندلی استانداری شنیده می‌شد که بنا به گفته یک منبع مطلع در استانداری به دلیل اختلاف رحمانی فضلی با مقیمی معاون سیاسی این وزارتخانه از سمت خود برکنار شد و با این تفاسیر از شانس بسیار کمی برای پوشیدن جامه استانداری برخوردار است.
اما صبح شنبه وزیر کشور طی حکمی خلیل رضائیان یکی از پنج گزینه مجمع نمایندگان را به عنوان سرپرست استانداری منصوب کرد و باید دید آیا خط بطلانی بر روی تمام خواسته‌های اعتدال گرایان و اصلاح طلبان استان فارس کشیده است یا اینکه انتصاب رضائیان به عنوان سرپرست برای مدت محدودی بوده و در آینده گزینه اصلح تر را در منصب استاندار فارس قرار خواهد داد.
در همین راستا دکتر عبد الرزاق موسوی، عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درباره حکم سرپرستی رضائیان به «آفتاب یزد » گفت: اگر بخواهیم آقای رضائیان را به عنوان سرپرست استانداری فارس در نظر بگیریم، ایشان گزینه ی شایسته‌ای است. هنوز هیچ صحبتی درباره اینکه ایشان به عنوان استاندارمعرفی شود،نشده است. اینکه ایشان بتواند استاندار فارس شود جای بحث دارد.
وی در خصوص شخص خلیل رضائیان افزود: او را فرد معتدلی می‌دانیم که به اصلاح طلبان نزدیکی‌هایی دارد. در زمانی که در سمت معاونت عمرانی استانداری هم مشغول به کار بود سوابق خوبی از خود بر جای گذاشت.
این عضو بنیاد باران درخصوص جلسه جمعه شب مجمع نمایندگان استان فارس و ارائه فهرستی از کاندیداهای موردنظر و ارسال آن به رئیس‌جمهور،اضافه کرد: نفس این کار کاملا اشتباه است وظیفه نمایندگان مجلس چنین تعریف نشده است و آنها نباید در انتخاب استاندار جدید دخالت کنند. این اقدامشان باعث ایجاد محدودیت برای دولت و رئیس جمهور می‌شود.
عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس خاطر نشان کرد: وظایف نمایندگان قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون است. اصل تفکیک قوا این چنین می‌گوید. رئیس جمهور حق دارد کسی را انتخاب کند که با سیاست‌هایش هماهنگ و هم سو باشد و بتواند مجری سیاست‌های دولتش باشد.
موسوی با اشاره به نامه ی شورای هماهنگی به رئیس جمهور بعد استعفای احمدی بیان کرد: اصلاح طلبان استان طی نامه ای به رئیس جمهور حساسیت‌های موجود در استان را منعکس نمودند و ویژگی‌هایی که یک استاندار باید داشته باشد را برای دولت تبیین کردند که با توجه به شرایط دولت بتواند پاسخگوی مردم باشد. 
وی افزود: این دولت هست که باید استانداری پاسخگو را انتخاب نماید که از تمام مجموعه‌های موجود در استان و از ظرفیت همه تشکل‌های سیاسی برای توسعه استان استفاده کند.
عضو بنیاد باران درخصوص عزل جوانشیر کدخداپور از سمت معاونت سیاسی استانداری و کم بودن شانس وی برای استانداری خاطر نشان کرد: اصلاح طلبان استان به شدت نسبت به حذف آقای کدخداپور معترضند. ایشان سه چهار ماه در سمت معاون سیاسی استاندار منصوب شد اما به یکباره تغییر کرد. دولت باید توضیح دهد چرا چنین چیزی صورت گرفت و این دست‌های پشت چه کسانی هستند.
موسوی در ادامه با بیان اینکه اصلاح طلبان به هیچ وجه در اندیشه اینکه یک نفر از خودشان را بر صندلی استانداری بنشانند، نیستند،اضافه کرد:
اصلاح طلبان به دنبال این هستند که دولت به شعارهایش عمل کند و دولت کسی را به عنوان استاندار در استانداری قرار دهد که بتواند به شعارهای دولت جامه عمل بپوشاند. اگر این اتفاق بیفتد مهم نیست که آن شخص اصلاح طلب باشد یا اصول گرا.
وی درپاسخ به این سوال که اصلاح طلبان استان، با استفاده از چه حربه‌ای یک گزینه اصلح را به رئیس جمهور معرفی خواهند کرد، گفت: شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان استان فارس به جز آن نامه ای که به شخص رئیس جمهور نوشت به صورت شفاهی هم نظرات و پیشنهادات خود را به مسئولان ارائه کرد. گزینه هایی هم مطرح شده است از افراد شایسته و مطلوب اما دولت هنوز اعلام نیاز نکرده است و هیچ درخواستی در خصوص ارائه پیشنهاد از جانب اصلاح طلبان نداشته است.
عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس در پایان سخنانش اظهار داشت:
موفقیت دولت در تمام عرصه برای شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان مهم است و نسبت به اینکه استاندار حتما اصلاح طلب باشد حساسیتی ندارند. مهم این است که آن فرد شایستگی‌های لازم برای جلوس بر صندلی ریاست استان فارس را داشته باشد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.