رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

موزه نیمه‌کاره ی ۱۵ ساله دفاع مقدس در فارس

۰۸:۰۶ - ۲۰۱۵/۰۶/۰۶

موزه نیمه‌کاره ی ۱۵ ساله دفاع مقدس در فارس

با گذشت ۱۵ سال از آغاز ساخت موزه دفاع مقدس استان فارس هنوز خبری از افتتاح این پروژه تاثیرگذار استانی در عرصه‌ فرهنگی برای انتقال فرهنگ مقاومت، شهید و شهادت به نسل امروز نیست.

موزه دفاع مقدس استان فارس در فضایی به وسعت تقریبی ۱۴۰ هزار متر مربع در سه طبقه در حال ساخت است که طبقه همکف گذرگاه خاطره از سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷، طبقه اول حماسه‌سازان و طبقه دوم به طبقه یادگاران اختصاص پیدا کرده است.

ساخت موزه دفاع مقدس استان فارس از سال ۷۹ آغاز شد، تا به عنوان نخستین موزه مجهز و بزرگ دفاع مقدس استان‌های کشور به بهره‌برداری برسد، اما  به دلیل نبود اعتبار و کم مهری‌های فراوان مسئولان تا هشت سال مُهر سکوت بر آن خورد و پیشرفت لاک‌پشتی داشت در صورتی‌ که با تخصیص به موقع اعتبارات می‌شد بهترین موزه را با کمترین هزینه برپا کرد.

     

اما سال‌ها از آغاز ساخت موزه‌ای برای ثبت دلاورمردی‌های رزمندگان و نگهداری ارزش‌هایی که آرامش امروزمان را مدیون خون دیروزشان هستیم، در شیراز می‌گذرد، اما بی‌مهری سبب شد موزه دفاع مقدس در شیراز نیمه‌تمام بماند.

بعد از این همه بی‌مهری‌ها بر موزه دفاع مقدس فارس و تزریق قطره‌چکانی اعتبارات، بالاخره به برکت سفر رهبر معظم انقلاب، که سال ۸۷ به فارس انجام شد ساخت دوباره موزه جان تازه گرفت تا شاید دیوراهای بتونی این موزه خود نیز به موزه دیگر تبدیل نشود.

افتتاح باغ موزه دفاع مقدس استان فارس تا سه سال آینده

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس با اشاره به آخرین وضعیت باغ موزه دفاع مقدس استان فارس اظهار داشت: این باغ موزه پس از گذشت سال‌ها تاخیر در بهره‌برداری از آن در حال حاضر دارای پیشرفت ۶۰ درصدی است.

سردار خداداد ابراهیمی با بیان اینکه برای توسعه فضای باغ‌موزه نیاز است زمینی به این مجموعه الحاق شود، افزود: برای بهره‌برداری از این موزه که دو تا سه سال دیگر زمان نیاز دارد حدود ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است.

ابراهیمی کمبود اعتبار را مهم‌ترین علت تاخیر در ساخت باغ موزه دفاع مقدس استان فارس عنوان کرد و گفت: ساختمان این موزه پایان یافته و نیاز است به همت مسئولان استانی و شهری و اختصاص اعتبار ویژه برای سرانجام رساندن این طرح با ارزش و تاثیرگذار کمک کرد.

وی تصریح کرد: برای طراحی موزه دفاع مقدس استان فارس نیز از ظرفیت‌های سایر موزه‌ها در کشور و هنرمندان مختلف شیراز، استان فارس و سایر نقاط کشور استفاده می‌شود.

   

این در حالی است که سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور دی ماه سال گذشته در بازدید از موزه دفاع مقدس استان فارس با اشاره به نقش موزه‌های دفاع مقدس در آشنایی جوانان با ارزش‌های دفاع مقدس گفته بود: با اراده‌ای که وجود دارد سال ۹۵ موزه دفاع مقدس در استان فارس راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش تسنیم، نسل امروز بدون شک نیازمند مکانی است تا مخاطب و نسل جوان امروزی بتوانند در آن با آرامش تمام ورق به ورق دفاع مقدس را مرور کند، اما سال‌ها است که در استان فارس ساخت باغ موزه دفاع مقدس استان فارس نیمه‌تمام مانده است.

موزه دفاع مقدس استان فارس می‌تواند روایت‌گر و نمایش دهنده هنرمندانه گوشه‌ای از جلوه‌های عشق، ایثار، حماسه، فرهنگ شهادت‌طلبی و ارزش‌های انسانی به نسل امروز باشد که در بحرانی‌ترین شرایط  هشت سال دفاع مقدس با تمام وجود تجریه شد. در این راه ضروروت همت دستگاه‌های متولی با عزمی راسخ در افتتاح آن را می‌طلبد.

در کنار کمبود اعتبار یکی از مشکلات اصلی این طرح مربوط به اختلافات مختلف با شهرداری شیراز است که شورای اسلامی شهر می‌تواند در جلسه‌ای ویژه به رفع مسائل و مشکلات موجود و حتی تخصیص اعتبار جدید اقدام کند تا موزه دفاع مقدس استان فارس در شهر شیراز در کمترین زمان ممکن به بهره‌برداری برسد./تسنیم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.