رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

پيشنهاد دولت براي استاندار فارس؛ استعفا

۱۲:۰۳ - ۲۰۱۵/۰۳/۱۷
گام‌هاي جدي‌تر براي پيگيري حمله به علي مطهري

پيشنهاد دولت براي استاندار فارس؛ استعفا

استاندار فارس به عنوان رييس شوراي تامين استان با تدبير عمل نكرده است و چنانچه نتواند به زودي بر اساس اختيارات قانوني خود با خاطيان و مسببان اين موضوع برخورد قانوني كند از باب مسووليت‌پذيري بايد استعفا دهد.

حمله روز دوشنبه به علي مطهري در شيراز حالا تبديل به يك «پرونده» شده است؛ پرونده‌اي كه با شكايت او و دستور ويژه وزير كشور گشوده مي‌شود. چهار روز بعد از ماجراي شيراز، پيام روشن دولت به استاندار فارس صادر شد؛ «اگر استاندار فارس نتواند به زودي بر اساس اختيارات قانوني خود با خاطيان اين مساله برخورد قانوني كند از باب مسووليت‌پذيري بايد استعفا دهد.» اين اظهارنظر ديروز محمدرضا صادق، مشاور رسانه‌اي رييس‌جمهوري است. نخستين جايي كه دولت از يك مدير خود تقاضاي «استعفا» مي‌كند. حالا با اين وضعيت به نظر مي‌رسد كه سال ٩٤ چندان روزهاي اميدبخشي براي سيد محمد احمدي، استاندار فارس پيش رو نداشته باشد. خصوصا آنكه انتقادها از او در حالي افزايش يافته كه پيش‌تر نيز سخنراني برخي چهره‌هاي سياسي در شيراز با فشار گروه‌هاي مخالف دولت لغو شده بود. از روز دوشنبه نيز بسياري از ناظران و چهره‌هاي سياسي «انفعال» وي را عامل حمله به علي مطهري و محاصره چندساعته يك كلانتري در شيراز مي‌دانند. هرچند وزارت كشور در خصوص عملكرد استاندار فارس هنوز موضع خاصي اتخاذ نكرده است اما سخنان ديروز محمدرضا صادق مي‌تواند نشانه‌اي باشد از نگاه نه‌چندان مثبت دولت به مجموعه اجرايي استان فارس. پيش از اين، حسين سبحاني‌نيا، عضو هيات رييسه مجلس هم از ورود كميسيون امنيت ملي به اين موضوع و تشكيل پرونده براي آن خبر داده بود. با اين حال در روزهايي كه مجلس تعطيلات خود را مي‌گذراند خبري بيش از آنچه حسين سبحاني‌نيا در اين باره گفته، منتشر نشده است.

نظر مشاور رييس‌جمهوري درباره عملكرد استاندار

علي مطهري روز سه‌شنبه و در توضيحاتي كه درباره وقايع شيراز منتشر كرد، دولت يازدهم را به دليل ضعف دستگاه اجرايي در استان فارس مورد انتقاد قرار داد و از رييس‌جمهور خواست تا براي اين استان فكري بكند. مقامات دولتي اما تا ديروز در اين رابطه موضع خاصي اتخاذ نكردند. اما محمدرضا صادق، مشاور رسانه‌اي رييس‌جمهوري ديروز ظهر در همين رابطه به خبرگزاري ايسنا درباره تعرض و حمله عده‌اي به علي مطهري در شيراز گفت: «تعرض به خودرو و ساير اقدامات غيرقانوني عليه دكتر مطهري رفتاري مغاير با آموزه‌هاي ديني و نقض آشكار قانون تلقي مي‌شود.» وي با بيان اينكه درمورد اين موضوع قضاوت افكار عمومي اين است كه متاسفانه مسوولان ذي‌ربط در خوشبينانه‌ترين تحليل دچار قصور شدند گفت: «با اطلاعاتي كه از مبادي مسوول دريافت كرده‌ام استاندار فارس به عنوان رييس شوراي تامين استان با تدبير عمل نكرده است و چنانچه نتواند به زودي بر اساس اختيارات قانوني خود با خاطيان و مسببان اين موضوع برخورد قانوني كند از باب مسووليت‌پذيري بايد استعفا دهد.» اين جدي‌ترين موضع‌گيري يكي از مقامات دولتي عليه مسوولان استاني در عمر دولت يازدهم است؛ جايي كه براي نخستين بار يكي از چهره‌هاي نزديك به رييس‌جمهوري پيشنهاد «استعفا»ي يك استاندار را مطرح مي‌كند. صحبت‌هاي ديروز محمدرضا صادق مي‌تواند آينده سيدمحمد احمدي در استانداري فارس را با ابهام و خطري جدي مواجه كند.

دستور ويژه وزير كشور در جلسه‌اي ويژه

در همين حال و در حالي كه مقامات دولتي و خصوصا مسوولان وزارت كشور تا ٤٨ ساعت بعد از حوادث شيراز نسبت به آن واكنش خاصي انجام نداده بودند، نهايتا حسينعلي اميري بعدازظهر روز چهارشنبه از احضار استاندار فارس به تهران براي ادعاي توضيحات و ارايه گزارش از حمله به علي مطهري خبر داد. نهايتا ظهر روز پنجشنبه نيز پايگاه اطلاع‌رساني وزارت كشور از دستور ويژه وزير كشور براي بررسي و برخورد قاطع با عاملان حادثه شيراز خبر داد. بر اساس اين خبر معاون امنيتي انتظامي و دبير شوراي امنيت كشور اعلام كرد در پي وقوع حادثه روز دوشنبه شيراز جلسه‌اي در صبح روز پنجشنبه به رياست وزير كشور و ساعاتي پس از بازگشت وي از پنجاه و هشتمين اجلاس جهاني مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد به كشور، تشكيل و پس از استماع گزارش حادثه مقرر شد هياتي مركب از معاون امنيتي انتظامي، رييس دفتر جانشيني فرماندهي معظم كل قوا در ناجا و رييس مركز مديريت عملكرد، بازرسي و امور حقوقي وزارت كشور ضمن رسيدگي دقيق به ابعاد اين حادثه و اقدام قاطع، نتيجه را به شوراي امنيت كشور گزارش كند. پايگاه اطلاع‌رساني وزارت كشور همچنين خبر داده كه در اين جلسه استاندار فارس و ديگر اعضاي شركت‌كننده گزارش مبسوطي از حادثه ارايه كردند. پايگاه اطلاع‌رساني وزارت كشور تاكيد كرده است: «بر اساس گزارش‌ها و بررسي‌هاي اوليه يكي از تشكل‌هاي دانشجويي با مجوز هيات نظارت دانشگاه شيراز، از جناب آقاي مطهري براي سخنراني در تاريخ ١٨/١٢/٩٣ دعوت به عمل مي‌آورد، در پي اين دعوت شوراي تامين شهرستان شيراز ضمن اعلام احتمال ايجاد تنش و درگيري در مراسم فوق با برگزاري مراسم و سخنراني جناب آقاي مطهري مخالفت مي‌كند. با وجود اقدامات پيشگيرانه به عمل آمده، جناب مطهري براي ايراد سخنراني به شيراز عزيمت كرده و در مسير فرودگاه به محل برگزاري مراسم توسط افرادي مورد تعرض قرار مي‌گيرد.» وزارت كشور در اين گزارش ضمن ابراز تاسف عميق از اين گونه حوادث، اجراي قانون و برخورد با تمامي كساني كه برخلاف قوانين و مقررات جاري كشور عمل كرده‌اند را قاطعانه پيگيري كرده و به هيچ‌وجه اجازه اخلال در نظم و امنيت كشور را نخواهد داد. در اين جلسه همچنين استاندار فارس به عنوان مسوول پيگيري حادثه تا حصول نتيجه و معرفي عاملين آن به مراجع قضايي تعيين شد.

دلجويي استاندار از مطهري

بعد از اين جلسه استاندار فارس با حضور در دفتر علي مطهري ضمن ملاقات با وي به خاطر اتفاقات رخ داده در شيراز از وي دلجويي كرد. به گزارش روابط عمومي استانداري فارس، سيد محمد احمدي با اشاره به سوابق انقلابي شهيد مطهري و منش اسلامي خانواده وي، شهيد مطهري را معلم اخلاق و بصيرت ناميد و از آنچه كه براي فرزند معلم اخلاق انقلاب درشيراز رخ داده ابراز تاسف كرد. وي در اين ديدار كه مشاور اجرايي و فرماندارجهرم نيز حضور داشتند، با اشاره به دستور صريح وزير محترم كشور در برخورد با هتاكان و عزم وزارت كشور براي بررسي ابعاد اين حادثه تلخ، به مطهري قول داد با هتاكان فاقد اخلاق و هنجارشكنان كه به نماينده منتخب ملت اهانت و بي‌احترامي روا داشتند، برخورد قاطع و قانوني خواهد كرد. در اين ديدار علي مطهري از استاندار فارس خواست اجازه ندهد عده‌اي خودسر با سابقه فرهنگي و مذهبي شيراز بازي كنند و حيثيت تاريخي اين شهر را كه زبانزد جهانيان است زير سوال ببرند.

مطهري از عاملين ناشناس شكايت كرد

ديروز همچنين وكيل مدافع علي مطهري گفت: براي پيگيري قضايي عاملان حمله به علي مطهري در شيراز در حال تنظيم شكايت در دستگاه‌هاي قضايي محل وقوع جرم هستيم. مصطفي ترك همداني روز جمعه در گفت‌وگو با ايرنا اظهار داشت: «هر چند در حمله افراد ناشناس آسيب‌هايي به علي مطهري و همراهان وي وارد شده ولي خوشبختانه اين آسيب‌ها جدي نيست.» وي افزود: «خسارت خودروي تاكسي حامل مطهري نيز كه مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود با پيگيري مطهري از سوي استانداري استان فارس تامين و خودرو تعمير شد. » وي ادامه داد: «ديگر خسارت‌هاي راننده تاكسي نيز توسط حاميان مطهري در جنوب كشور پرداخت و رضايت كامل اين راننده شيرازي جلب شد.»

واكنش متفاوت امام جمعه شيراز

امام جمعه شيراز اما ديروز در موضع‌گيري متفاوتي بازتاب حمله به علي مطهري در رسانه‌ها را به «يك نوع عقده‌گشايي و تسويه حساب سياسي» تعبير كرد و گفت: «عده‌اي براي اينكه استان فارس را از آرامش و مسائل اصلي دور بدارند، دريچه‌ و پنجره‌هاي فتنه را آرام‌آرام مي‌گشايند و اين خطري است براي استان و متذكر شدم كه آرامش و سلامت استان را هدف قرار داده‌اند.» آيت‌الله ايماني ديروز در خطبه‌هاي نماز جمعه شيراز در واكنش به اتفاقات روز دوشنبه گفت: «اگر كسي حريم ولايت و خبرگان رهبري را شكست بايد انتظار داشته باشد كه ديگران حريم او را نشكنند؟ اگر باد را كاشتيد مگر نه اين است كه توفان درو مي‌كنيد؟ چرا مسائل را برش مي‌دهيد و مسائل را بريده از گذشته و آينده بررسي مي‌كنيد؟»

منبع : روزنامه اعتماد

دیدگاه‌ها

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.