رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

رایزنی‌ چهره‌های با نفوذ و لزوم جدّیت دستگاه قضا در پیگیری حقوق آسیب‌دیدگان

۲۲:۱۲ - ۲۰۲۰/۱۲/۰۳
علت تأخیر طولانی در صدور حکم قطعی حادثه سیل شیراز چیست؟

رایزنی‌ چهره‌های با نفوذ و لزوم جدّیت دستگاه قضا در پیگیری حقوق آسیب‌دیدگان

اکنون پس از ماه‌ها هنوز از صدور حکم قطعی این پرونده خبری نیست و همین موضوع نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.
به گزارش صبح شیراز ؛ تنها یک روز‌ بعد از سیل ویرانگر شیراز در نوروز سال ۹۸ که به حادثه تلخ «دروازه قرآن» معروف شد، رهبر انقلاب در پیامی به امام‌جمعه شیراز ضمن تسلیت به مردم داغدار، «سرعت» و «جدیت» در رسیدگی به حادثه‌دیدگان و خانواده‌های عزادار را خواستار شدند.
 
در روزهای پایانی سال ۹۸ بالأخره حکم بدوی مربوط به این حادثه که در یکی از محاکم شیراز صادر شده بود، رسانه‌ای گشت که با واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی و عمومی کشور روبه‌رو شد.
 
سرپرست اورژانس کشور آمار رسمیِ جان‌باختگان سیل نوروز شیراز را ۲۱ نفر اعلام کرد. مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس نیز گفت که در میان کشته‌شدگان ۶ مرد، ۷ زن و ۴ کودک شناسایی شده‌اند. علاوه بر این بیش از ۱۰۰ نفر مجروح‌ شده و خسارات زیادی به اموال عمومی و خصوصی وارد شد.
 
اکنون پس از ماه‌ها هنوز از صدور حکم قطعی این پرونده خبری نیست و همین موضوع نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.
 
شنیده‌های تأییدنشده مبنی بر رایزنی و سفارش برخی از چهره‌های بانفوذ از استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد در دادگستری برای اعمال تخفیف در حکم محکومان این پرونده خبر می‌دهد.
 
سوال اول از دادگستری استان این است که چرا با وجود خواست رهبر انقلاب مبنی بر رسیدگی جدی و سریع، و نیز تاکید رئیس محترم قوه قضاییه در سفر اخیر به شیراز بر تعیین تکلیف پرونده و برخورد لازم با مقصران، هنوز با گذشت مدت طولانی از آن حادثه حکم قطعی صادر نشده است؟
 
سوال دوم آنکه آیا شنیده‌های تأییدنشده که از رایزنی برخی چهره‌های بانفوذ و روحانیون فارس و استان همسایه در دادگستری برای تخفیف به مقصران حادثه حکایت دارد، صحت دارد یا خیر؟
 
از مدیرکل محترم دادگستری استان و دادستان محترم انتظار می‌رود که با توجه به رویه‌ی حاضر در دستگاه قضا و سفارش‌های مداوم رئیس این دستگاه برای جلوگیری از هرگونه اعمال نفوذ در مسیر رسیدگی به پرونده‌های قضایی، نسبت به این موضوع حساسیت لازم به خرج دهند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.