رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

عزم فارس برای کاهش تلفات جاده ای

۲۰:۰۱ - ۲۰۱۹/۰۱/۲۵

عزم فارس برای کاهش تلفات جاده ای

سخنان استاندار فارس در زمینه لزوم حرکت در مسیر کاهش تلفات جاده ای در این استان از عزم ویژه مدیریت ارشد استان در این راستا حکایت دارد.

این سخنان در حالی مطرح شد که بنا بر آمار منتشر شده، استان فارس در صدر فهرست جانباختگان حوادث رانندگی کشور قرار دارد.
جان باختن و مصدوم شدن افراد در چرخه حوادث رانندگی، آسیب های جبران ناپذیری به خانواده های بازماندگان وارد می کند و این مشکلات زمانی بیشتر است که افراد فوت شده، سرپرستان خانوار باشند. 
استاندار فارس در دیدار اخیر خود با رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور) نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در شیراز گفت: هرگونه اقدامی که در جهت کاهش تلفات جاده ای در فارس لازم است، انجام شود و ما نیز حمایت های لازم را خواهیم داشت
عنایت الله رحیمی با اشاره به فعالیت کمیسیون فنی ایمنی راه ها و شورای ترافیک استان در گذشته افزود: نصب دوربین های نظارتی درون و برون شهری از جمله اقداماتی است که از گذشته در دستور کار بوده و همچنان نیز ادامه دارد.
وی ادامه داد: سال گذشته اعتباراتی برای حذف ۲۵ نقطه از مجموع ۲۷۰ نقطه حادثه خیز استان در نظر گرفته شد و آن ۲۵ نقطه ایمن سازی شد و در بودجه ۹۸ هم اعتباراتی برای این امر در نظر گرفته شده است.
استاندار فارس، با اشاره به اهمیت فعالیت گشت های محسوس و نامحسوس در جاده های استان تصریح کرد: با توجه به تاثیر مثبتی که حضور این گشت ها بر کاهش تصادفات دارد، آماده همکاری با پلیس راه و راهداری استان و تامین خودرو برای آنها هستیم.
رحیمی، ایمن سازی راه ها را از دیگر اقدامات انجام شده در استان دانست و تصریح کرد: هرچند اقدامات خوبی از سوی مجموعه های متولی در استان در جهت کاهش حوادث و تلفات جاده ای انجام شده اما با نقطه مطلوب همچنان فاصله داریم.
وی به محدودیت منابع و مشکلات اعتباری اشاره کرد وافزود: اما با توجه به اهمیت موضوع، هرگونه حمایت و کمکی که از مرکز برای کاهش تلفات جاده ای استان در نظر گرفته شود ما ۲ برابر آنرا به ویژه در بحث تجهیزات تامین خواهیم کرد.
استاندار فارس گفت: تصادفات و حوادث جاده ای که سالانه منجر به کشته و مصدوم شدن تعداد زیادی از هموطنانمان می شود دلایل متعددی دارد که از جمله می توان به مشکلات جاده، خطاهای انسانی و همچنین غیر استاندارد بودن برخی خودروها اشاره کرد.
مروری بر آمار تلفات جاده ای استان فارس حاکی از آن است که این آمار روندی کاهشی داشته است اما آنگونه که استاندار فارس تاکید کرده است، هنوز این استان در جایگاه مطلوبی در این حوزه قرار ندارد. 
آمار کشته شدگان حوادث رانندگی در فارس همواره در صدر کشور بوده است ولی بنا به اعلام مسئولان این استان، آمار هفت ماه سال ۹۷ در مقایسه با پارسال نشان می دهد ۵۹ نفر در این استان کمتر قربانی این حوادث شده اند.
مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس آذرماه گذشته در این باره به ایرنا گفته بود: آمار تلفات انسانی ناشی از سوانح ترافیکی استان فارس در هفت ماه سال ۹۶ جمعا ۹۲۴ نفر فوتی بوده که این تعداد در مدت مشابه سال ۹۷ به ۸۶۵ نفر رسیده که این آمار کاهش ۶.۴ درصدی را نشان می دهد.
سعید غلامزاده افزود: تعداد زنانی که در سوانح ترافیکی در هفت ماه ۹۶ فوت کرده اند ۱۹۳ نفر بوده که این تعداد در مدت مشابه سال ۹۷ به ۱۸۸ نفر رسیده که این آمار کاهش ۲.۶ درصدی تلفات این قشر را در سال جاری نشان می دهد.
وی ادامه داد: تعداد مردانی که بر اثر سوانح ترافیکی هفت ماه سال ۹۶ فوت کرده اند ۷۳۱ نفر بوده که این تعداد در مدت مشابه سال جاری به ۶۷۷ مورد رسیده که مشاهده این آمار کاهش ۷.۴ درصدی را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: در هفت ماه سال گذشته ۲۴۹ نفر در سوانح ترافیکی درون شهری در این استان جان خود را از دست داده اند که این تعداد در مدت مشابه سال ۹۷ به ۱۹۲ نفر رسیده که مقایسه این آمار نیز کاهش ۲۲.۹ درصدی تعداد فوت شدگان حوادث ترافیکی درون شهری را در سال جاری نشان می دهد.
وی تعداد فوتی های ناشی از تصادفات برون شهری فارس را در هفت ماه سال گذشته ۶۷۵ نفر عنوان کرد که این تعداد در مدت مشابه سال جاری به ۶۷۳ نفر کاهش یافته است.
مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس اظهار داشت: تعداد کل مصدومین ناشی از سوانح ترافیکی فارس در سال گذشته ۱۴ هزار و ۹۶۹ نفر بوده که این تعداد در سال ۹۷ به ۱۵ هزار و ۸۶۶ نفر رسیده که مقایسه این آمار افزایش ۶ درصد تعداد مصدومین تصادفات این استان را نشان می دهد.
همگام با تلاش ها برای رفع نواقص جاده ها و نقاط حادثه خیز، امروز فرهنگسازی بیش از هر زمان دیگری برای کاهش تلفات جاده ای ضروری به نظر می رسد. 
به گفته رئیس پلیس راهور ناجا، علت ۳۳ درصد حوادث جاده ای در کشور ناشی از حواس پرتی است که در این میان، استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی نقش مهمی دارد. 
از دیگر سو، آمارهای اعلامی حاکی از آن است که برخی رانندگان حادثه ساز در پی استفاده از مشروبات الکلی زمینه ساز خساراتی جبران ناپذیر به جامعه بوده اند، این موضوع نیز می طلبد که بر سلامت رانندگان به ویژه خودروهای حمل ونقل مسافر و بار نظارت ویژه ای صورت گیرد. 
مجموعه این اقدام ها باید به کاهش آمار تلفات جاده ای منجر شود، آماری که گاه گفته می شود از شمار جانباختگان برخی جنگ ها نیز بیشتر است. 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.