رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

فعالان صنعت فارس و انتظارات از استاندار

۱۹:۰۱ - ۲۰۱۹/۰۱/۱۱

فعالان صنعت فارس و انتظارات از استاندار

استاندار فارس در نشست معارفه خود که در واقع نخستین جلسه رسمی آغاز کار وی به شمار می رود، مهمترین اولویت های کاری خود را اعلام کرد که توجه به موارد اقتصادی هم در آن اعلام شده است.

عنایت الله رحیمی استاندار فارس در آیین یادشده که ۱۸ دی ۹۷ برگزار شد اعلام کرد: ایجاد زمینه مناسب برای جذب سرمایه گذاری، تقویت بخش خصوصی، تکمیل پروژه های عمرانی از جمله برنامه هایی است که در استان فارس به دنبال آن هستیم.
وی گفت: قطعا در مسیر توسعه و پیشرفت، چالش ها و تنگناهایی هم وجود دارد که بر همه آنها واقف هستیم و با تعامل مدیران، نمایندگان مردم فارس در مجلس شورای اسلامی، نماینده ولی فقیه در استان و اعضای شورای تامین می توان بر این چالش ها فائق آمد و در زمینه توسعه استان و تحقق اهداف دولت تدبیر و امید گام برداشت.
برخی از فعالان اقتصادی و متولیان صنعت فارس از دولت و نماینده عالی آن در استان فارس انتظارهایی دارند که در گفت و گو با ایرنا بیان کردند. 
این متولیان صنعت گفتند: اگر این انتظارها برآورده شود سرعت حرکت و نیل به اهداف والاتر افزایش خواهد یافت.

**اقتصاد فارس با ایجاد مراکز تجاری در بازارهای هدف توسعه می یابد
مدیر عامل شرکت خدماتی شهرک بزرگ صنعتی شیراز گفت: اگر استاندار جدید فارس عزمش را برای حمایت از بخش صنعت جزم کند می تواند اقداماتی را مخصوص استان فارس انجام دهد که نه تنها در اقتصاد استان تاثیر بگذارد بلکه منجر به رونق تولید در فارس شود.
جواد باصری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد:یکی از اقداماتی که می توان انجام داد این است که با استفاده از منابعی که در استان وجود دارد و استفاده از ظرفیت دستگاه هایی چون سازمان صنعت معدن و تجارت و همچنین شرکت شهرک های صنعتی فارس نسبت به ایجاد مراکز تجاری و انبار در کشورهای همسایه که بازار هدف صادراتی تولید کنندگان استان است اقدام شود.
وی بازار کشور های عراق، افغانستان ، پاکستان ، عمان ، قطر و امارات را مقاصد صادراتی تولیدکنندگان استان فارس عنوان کرد و اظهارداشت:با ایجاد دفاتر توسعه تجارت استان فارس در کشورهای هدف علاوه بر مدیریت ، راهبری و رایزنی تجاری محصولات این دفاتر می توانند ترمینالی برای محصولات تولیدی استان در بازار های هدف باشند.
باصری اضافه کرد: اگر اینگونه دفاتر در کشور های بازار هدف صادرات استان ایجاد شوند روند بازاریابی محصولات و حضور تولیدات استان در بازارهای بین المللی افزایش چشم گیری خواهد داشت هرچند در سطح کلان سازمان توسعه تجارت و اتاق های بازرگانی اقداماتی را انجام داده اند.
مدیر عامل شرکت خدماتی شهرک بزرگ صنعتی گفت: زیرساخت های صنعت در استان مشکلات جدی دارد این در حالی است که شهرک بزرگ صنعتی شیراز به لحاظ ابعاد، حضور سرمایه گذاران و ظرفیت تولید سومین شهرک صنعتی بزرگ در کشور است.
او افزود: استاندار فارس باید برنامه ای برای تامین آب شهرک صنعتی شیراز داشته باشد و مشکل را با حضور دستگاه های مرتبط برطرف کند تا جذب سرمایه گذاران در شهرک بزرگ صنعتی افزایش یابد.
به گفته مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک بزرگ صنعتی اگر مسائلی که در پیش روی صنعتگران وجود دارد برطرف شود قیمت کالای تولید شده استان کاهش می یابد.

** مشکلات صنعتگران استانی نیست بلکه ملی است 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: بخش بزرگی از مشکلاتی که صنعت داشته و کاهنده سرعت صنعتگران استان فارس بوده مشکلات ملی است و مشکلات استانی تا حد امکان برطرف شده است.
سهراب شرفی در خصوص مشکلات صنعتگران استان فارس اضافه کرد:مشکلات در حوزه تامین ارز، تامین مواد اولیه ، عدم ارتباط موثر میان بانک ها از جمله اصلی ترین مشکلاتی است که صنعتگران با آنها دست و پنجه نرم می کنند، این مشکلات ،مشکلاتی ملی است که تنها مدیران کلان کشور می توانند آنها را برطرف کنند.
وی اضافه کرد: اقتصاد ارتباط مستقیمی با شرایط بین الملل دارد و نمی توان با مناسبات سیاسی اقتصاد را تحت کنترل قرار داد از این رو اگر شاهد بهبود مراودات بین المللی باشیم می توان امیدوار به بهبود وضعیت صنعتگران بود.
شرفی بیان کرد: استاندار فارس اگر به دنبال بهبود توسعه اقتصاد استان است تنها برنامه های سیاسی نباید اولویت کاری استاندار باشد بلکه باید با نگاهی جامع به دنبال ایجاد تحرک و پویایی در چرخه اقتصاد استان از طریق توانمند سازی بخش خصوصی باشد.
این فعال اقتصادی ادامه داد: استاندار فارس می تواند بخشی از مشکلات استان را از طریق ارتباط با دستگاه های کشوری نظیر وزارت خانه های صنعت معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی مطرح کند و با گشایش هایی که روی خواهد داد می توان نسبت به همکاری مدیران کل این دستگاه ها در استان امیدوار بود.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به کارگروه رفع موانع تولید عنوان کرد:استاندار جدید فارس می تواند با انتصاب مدیران پویا نسبت به تحرک در چرخه اقتصاد تاثیر گذار باشد البته نباید از نقش کارگروه های رفع موانع تولید و جذب سرمایه گذار که به ریاست استاندار برگزار می شود غاقل شد زیرا در این کارگروه با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی به بررسی و حل مشکلات سرمایه گذاران و طرح های اقتصادی اقدام می شود.
او معتقد است: مشکلات قانونی و همچنین بروکراسی اداری از جمله مشکلاتی است که سرمایه گذاران و صنعتگران با آن مواجه اند و باید به صورت فراگیر در کل کشور برای این مشکل تدبیری در نظر گرفته شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.