رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

۳۰۰ میلیون دلار سفارش کالا در فارس ثبت شد

۲۳:۰۱ - ۲۰۱۹/۰۱/۰۱

۳۰۰ میلیون دلار سفارش کالا در فارس ثبت شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: واحدهای تولیدی این استان درخواست ثبت سفارش کالا به ارزش افزون بر یک میلیارد دلار دارند که تاکنون ۳۰۰ میلیون دلار از این رقم محقق شده است.

علی همتی یکشنبه در کارگروه رفع موانع تولید استان فارس که در منطقه ویژه اقتصادی شیراز برگزار شد، افزود: این استان پیش از این شاهد ۸۰۰ میلیون دلار درخواست ثبت سفارش کالا بود و با اضافه شدن مجموعه ذوب آهن پاسارگاد کوار، درخواست ثبت سفارش کالا ۳۰۰ میلیون دلار افزایش داشته است. 
وی اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۰۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالا توسط واحدهای اقتصادی استان فارس انجام شده است و امید است در گروه های کالایی گروه دو که کالا های مصرفی است شاهد بهبود ثبت سفارش باشیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس درباره مشکلات واحد های منطقه ویژه اقتصادی نیز گفت: از جمله این مشکلات می توان به صادر نشدن مجوز برای تولید انواع کود صنعتی، لوازم آرایشی و بهداشتی، عدم تامین مواد اولیه از طریق بورس، فراهم نبودن امکان تامین برق، ثبت سفارش ترانزیت، موازی کاری میان این سازمان و منطقه ویژه اقتصادی و عدم تسویه حساب تعهدات مالی اشاره کرد. 
همتی در ادامه گفت: از آغاز فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس تاکنون ۲ هزار و ۱۱۸ مصوبه به تصویب رسیده است که بخش قابل توجه ای از آنها مربوط به مشکلات بیمه ای و بانکی فعالان اقتصادی بوده است.
وی تاکید کرد: موضوع ثبت سفارش و تامین ارز موضوعی است که تنها مختص استان فارس نیست و در تمام کشور شاهد این مشکل هستیم و در تلاش هستیم تا با همکاری مناطق ویژه اقتصادی کشور ۹۹ درصد مشکلات ثبت سفارش را برطرف کنیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: نگرانی هایی در خصوص تامین ارز وجود دارد و نباید تخصیص ارز به گونه ای باشد که نگرانی به مردم منتقل شود اما طی چند روز اخیر بیش از ۳۷ مورد ثبت سفارش کالا به بانک ها در خصوص تامین ارز فرستاده شده است.
** توسعه زیرساخت های مناطق ویژه در دستور کار قرار گیرد
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز نیز در این جلسه گفت: در استان فارس، منطقه ویژه سلامت و نیز منطقه ویژه اقتصادی شیراز فعال هستند که حدود ۶۰ کیلومتر با هم فاصله دارند وتنها درخواست این است که امکان تردد خودروهای مناطق ویژه میان این دو منطقه فراهم شود.
نادر طیبی اضافه کرد: طی دوره های گذشته تمامی دبیران مناطق آزاد و تجاری نگاهی مبتنی بر فعالیت های تجاری در این مناطق داشتند اما توسعه زیرساخت صنعت و اقتصاد از جمله مواردی است که می تواند منجر به توسعه اقتصادی مناطق ویژه شود.
وی اظهار داشت: رویکرد مناطق ویژه غیر دولتی در تضاد با مناطق ویژه دولتی اند و مناطق اقتصادی غیر دولتی تمام امکاناتی را دارند که مناطق دولتی دارند و خدمات هر دو منطقه نیز یکسان است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز بیان کرد: طی ۲۰ سال گذشته هیچ سازمان دولتی به مناطق اقتصادی در توسعه زیرساخت ها کمک نکرده است و بر اساس قانون، دستگاه ها باید کمک می کردند اما تا کنون هیچ کمکی از سوی دستگاه های اجرایی صورت نگرفته است.
این جلسه با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد. 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.