رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

وعده احیا برای سینمای ۸۸ ساله شیراز

۲۳:۰۲ - ۲۰۱۸/۰۲/۱۷

وعده احیا برای سینمای ۸۸ ساله شیراز

ابتدای خیابان رودکی از بلوار زند، سینمایی فعالیت داشت که برای شیرازی ها خاطره انگیز است اما نزدیک چهارسال است که فعالیت ندارد و وعده داده شده که به صورت پردیس (مجموعه فرهنگی) احیا می شود.

بهره‌ برداری از سینما پرسیای ۸۸ ساله شیراز که به دلیل فرسودگی ساختمان و نیز ریزش سقف تعطیل شده، به حوزه هنری فارس واگذار می‌شود و بناست در دوران حیات سینمایی جدیدش، با ادغام با سینما پیام، حیات دوباره اش به‌ صورت پردیس باشد.
سینما پرسیا از سینماهای قدیمی و خاطره ‌انگیز شیراز، بخشی از هویت فرهنگی و سینمایی این شهر محسوب می‌شود.
این سینمای قدیمی در سال ۱۳۸۶ تعمیر اما در سال ۱۳۹۲ به ‌دلیل ریزش سقف به تعطیلی کشیده شد که مسئولان سینما در آن زمان به ایرنا اعلام کردند که به دلیل شیروانی‌ بودن سقف سینما به‌ مرور ستون‌های نگهدارنده آن از هم گسیخته شده است تا آنکه در شهریورماه ۱۳۹۲ احتمال ریزش آن مطرح شد و اقدامات لازم برای توقف فعالیت سینما تا بازسازی مجدد آن صورت گرفت. 
در این میان، تلاش‌هایی برای جلب یاری نهادهای فرهنگی همچون مؤسسه سینماشهر وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد ‌اما از آنجا که این مؤسسه در بازسازی و تعمیر سینما پرسیا مشارکت کامل داشت هزینه‌های مربوط به تعمیر سقف را عهده‌ دار نشد.
سرانجام مسئولان سینمایی وقت با بازدید از این مکان فعالیت سینما را خطرناک خواندند و خطر‌آفرینی آن را تأیید کردند و با مذاکره با مسئولان سازمان سینمایی وزارت ارشاد مجوز تعطیلی این سینما تا تعیین تکلیف نهایی صادر شد و از ۱۳آبان ۱۳۹۲ این سینما بر روی کسی باز نشد.
پس از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ پیش‌بینی‌ها درباره ریزش سقف به وقوع پیوست و قسمت اعظمی از سقف سینما چنان فروریخت که می‌ شد آسمان را در آن تماشا کرد.
چندی پیش ایرنا برای آگاهی از وضعیت فعلی سینما پرسیا با مدیر آن، فرزاد تیموری تماس گرفت اما وی حاضر به گفت‌ و‌ گو و تشریح وضعیت سینما پس از گذشت سه سال از ریزش سقف آن نشد و تنها به یک جمله برای اعلام وضعیت آن بسنده کرد: سینما پرسیا توسط حوزه هنری مصادره شده است و دیگر در دست ما نیست.
درباره صحت این ادعا از مدیر امور سینمایی حوزه هنری فارس پرسیدیم، او گفت: مالک سینما ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است و مدیران سینما در این زمینه مالکیت نداشته‌ اند.
رسول شهابیان خبر تحویل کامل سینما پرسیا را به حوزه هنری تأیید و اعلام کرد: مدیران سینما برای پیگیری تعمیرات آن به حوزه هنری مراجعه کردند و با توجه به حجم تخریب و پیوستگی این سینما با سینما پیام تصمیم گرفتیم ملک را به‌ صورت کامل از آن‌ها تحویل بگیریم، این موضوع درحال طی مراحل قانونی است و به‌ زودی بهره ‌برداری از آن به حوزه هنری فارس واگذار می‌شود.
مدیرکل حوزه هنری فارس نیز در گفت‌ و‌گو با ایرنا، استفاده از واژه مصادره را کاملاً نادرست عنوان کرد و ابراز داشت: همه املاک سینمایی که تحت نظر بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، کمیته امداد، بنیاد شهید و نظایر این سازمان‌ها بوده، در اختیار حوزه هنری است و براساس همان قانون، سینما پرسیا هم در اختیار ما قرار گرفته است.
محمد کرم‌اللهی اضافه کرد: مدیران سینما پس از فروریختن سقف آن به حوزه هنری مراجعه کردند تا برای ساخت ‌و‌ساز مجدد اقدام کنند که با توجه به میزان تخریب، حوزه هنری تصمیم گرفت خود برای بازسازی ملک اقدام کند و بدین ‌ترتیب سینما را از بهره‌برداران آن طلب کردیم.
او ادامه داد: مدیر سینما از حوزه هنری طلب حق پیشه کرد که طی توافقی تصمیم گرفتیم مبلغ مورد نظر را به‌ صورت ملک سینمایی در قالب سینما بهمن به ایشان پرداخت کنیم و درحال حاضر، در مراحل پایانی انتقال قرار دارد.

**حوزه هنری مصادره ‌کننده هیچ ملکی نیست
کرم‌ اللهی گفت: حوزه هنری مصادره ‌کننده هیچ ملکی نیست زیرا این کار وجاهت قانونی‌ ندارد و در دایره اختیارات حوزه هنری نمی‌گنجد.
وی بیان کرد: با مطالعه نقشه‌های موجود و شرایط فعلی به این نتیجه رسیدیم که این ساختمان به ‌تنهایی قابلیت بهره ‌برداری و بازسازی ندارد و باید با سینما پیام تلفیق شود و مدیران سینما طبق قانون باید ملک را سالم به حوزه هنری تحویل می‌دادند زیرا تنها ساختمان در اختیار مدیران سینما بوده است و نه زمین و سازه سینما دچار تخریب شده بود.
کرم اللهی ادامه داد: بنابراین نمی‌توانستند زمین را بسازند و میزان تخریب‌ها تأکیدکننده بازسازی بنا بود نه تعمیر؛ بدین ‌ترتیب با بهره‌ بردار وارد مذاکره شدیم و به آن‌ها اعلام کردیم به همین صورت ملک را به حوزه هنری واگذار کنند و حق پیشه خود را پس از حدود ۵۰ سال فعالیت در این سینما اعلام کنند تا به آن‌ها پرداخت شود.

** پیام و پرسیا، ایران و فلسطین ادغام می‌شوند
مدیرکل حوزه هنری فارس ادامه داد: واقعیت امر این است که سینماهای خیابان زند عمر خودشان را کرده‌اند و هریک نزدیک به نیم ‌قرن یا بیش از این زمان قدمت دارند و سینماهایی نیستند که بتوان با اطمینان گفت حتی دو سال دیگر می‌توانند به کارشان ادامه دهند بنابراین بازسازی و تعمیرات اساسی آن‌ها ضروری است و اقداماتی در حال انجام است تا این سینما‌ها ساماندهی شوند که سینما پیام و پرسیا یک ملک به‌ شمار می‌رود و سینما ایران و فلسطین نیز به هم راه دارد و طی طرح ساماندهی، این چهارسینما دو‌به ‌دو یکپارچه خواهند شد.
کرم ‌اللهی با بیان اینکه استاندار فارس در این زمینه بسیار پیگیر است، اضافه کرد: جلساتی با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شده است و دستور بررسی املاک سینمایی حوزه هنری مطرح شده است همچنین در حوزه شهرداری نیز مشغول رایزنی هستیم و درباره ادغام سینما پرسیا و پیام نیز طرح مطالعاتی ارائه شده و در مرحله ارزیابی فنی است و به زودی وارد مرحله عملیاتی‌ شدن و اجرا می‌شود. 
وی بیان کرد: حوزه هنری دیگر تک‌ سینما نخواهد ساخت زیرا هیچ ‌گونه توجیه اقتصادی و فرهنگی ندارد که در مرکز شهر سینمایی را در اختیار داشته باشیم و فقط یک فیلم پخش کند درحالی که تبدیل سینماها به پردیس‌های سینمایی که مجموعه‌های فرهنگی‌ هنری محسوب می‌شوند، فضایی را برای اجماع اغلب هنرها فراهم می‌آورد.
مدیرکل حوزه هنری همچنین وعده ساخت پردیس سینمایی سعدی را داد و گفت: سینما سعدی شناسنامه سینمای جنوب کشور و در زمره سینماهای شناسنامه ‌دار و اصیل ایران است و تبدیل آن به پردیس سینمایی سعدی در دستور کار است همچنین یکی از پردیس‌های خیابان زند نیز با عنوان پردیس حافظ ساخته خواهد شد.
کرم ‌اللهی با بیان اینکه در ساخت پردیس‌های سینمایی ۲۵ درصد به تعداد صندلی‌ها افزوده می‌شود، بیان داشت: برای هر پردیس سینمایی پنج تا هشت سالن درنظر گرفته شده است و از تعداد صندلی‌ها کاسته نخواهد شد.
سینمایی که از سال ۱۳۰۸ با عنوان سینما خورشید فعالیتش را در دل یکی از طولانی ‌ترین خیابان های کشور آغاز کرد، فراز و فرود‌های بسیاری داشته ؛ از تغییر نام گرفته تا تعمیرات اساسی. زمانی نیز به ‌صورت سینما تابستانه، سینمایی با سقف روباز فعالیت می‌کرد و روزگاری نیز نامش آسیا بود. 
به ‌نظر می‌رسد قرار است در سال‌هایی نه چندان دور به‌ صورت پردیس‌ سینمایی به چرخه نمایش فیلم بازگردد و این داستان پرفراز و نشیب ریزش سقف و تعطیلی درازمدت را فراموش کند. 
شیراز با همه ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی‌اش که عصاره آن در چهارراه زند تجمیع شده است، قابلیت برخورداری از بهترین سینماها و فضاهای فرهنگی را دارد و امید است این مکان دوران خزان را طی کند و پیش از آنکه به سرنوشت لاله‌ زار دچار شود، به رونق گذشته بازگردد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.