رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

حق فهمی، حق جویی وحق گویی اساس فعالیت دانشجویان است

۱۷:۱۲ - ۲۰۱۷/۱۲/۱۰
استاندار فارس در مراسم روز دانشجو:

حق فهمی، حق جویی وحق گویی اساس فعالیت دانشجویان است

استاندار فارس گفت: جنبش دانشجویی همواره سه مولفه حق فهمی، حق جویی و حق گویی را در بطن خود داشته و این جنبش را در طول تاریخ متمایز کرده است.

به گزارش صبح شیراز , مهندس اسماعیل تبادار که روز سه شنبه ۱۵ آذر ماه در مراسم بزرگداشت روز دانشجو حضور یافته بود، فراهم شدن امید و نشاط در جامعه را در گرو و جانفشانی ها و ایثار گری های  افرادی دانست که در راه اندیشه و فکر و عمل تلاش می کنند.

مهندس تبادار با بیان اینکه  حق فهمی، حق طلبی و حق گویی سه مولفه ویژه در بطن جنبش دانشجویی است،  افزود: این سه مولفه بارز و ارزنده است که جریان دانشجویی را در طول تاریخ از همه جریانات متمایز کرده است.

وی با تاکید بر اینکه هر گاه علم، دانایی و دانش در ابعاد مختلف فراهم باشد، حق فهمی معنا می یابد، خاطر نشان کرد: یقینا پیامد حق فهمی نیز حق جویی و حق طلبی است  و هر فردی که به حق فهمی آگاهی داشته باشد به صفت حق گویی نیز دست می یابد.

به اعتقاد استاندار فارس زمینه این آگاهی و حق فهمی و حق گویی در دانشگاه ها  با فراهم شدن آزادی و اختیار عمل در چارچوب قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران به وجود می آید.

مهندس تبادار با اشاره به اینکه نام دانشجو از ابتدا تداعی کننده روشنفکری و آگاهی در جامعه بوده است، افزود: دانشجویان همواره با مشارکت در حوزه های علمی، اجتماعی مطالبات سیاسی و اجتماعی شناخته  شده و با این نگاه در جامعه معرفی شده اند.

وی با تاکید بر اینکه مطالبه گری و درد شناسی در جنبش دانشجویی باید با  وارسی و پژوهش در پهنه جامعه شناسی همراه باشد، گفت: سالانه تعداد بیشماری رساله و مقاله علمی در حوزه های مختلف مشکلات و معضلات اجتماعی تالیف می شود که لازمه ثمر بخشی آنها همراهی استاد و دانشجو در زمینه دردشناسی جامعه است و این تولیدات علمی باید کاربردی بوده و به مشکلات مطرح شده پاسخ های عملی بدهد.

استاندار فارس با تاکید بر جایگاه مهم دانشگاه در رفع مشکلات و معضلات موجود در بخش های مختلف اجتماع، گفت: امروز که عصر استاندارد سازی یا رفتار استاندارد صنعتی سپری شده است، رفع مشکلات متعدد از جمله در بخش های کشاورزی، محیط زیست و... با بهره گیری از فعالیت های دانش بنیان محقق خواهد شد.

وی همچنین بهبود وضعیت کیفی و رفاه در دانشگاه ها را امری ضروری دانست و با اشاره به جایگاه رفیع دانشگاه، تصریح کرد: روسا و متولیان دانشگاه ها می‌بایست آنچه زمینه ساز تحقق این جایگاه رفیع در دانشگاه است رافراهم کنند.

استاندار فارس همچنین با بیان اینکه مسئولان دستگاه های اجرایی باید در فراهم شدن رفاه در دانشگاه ها بکوشند، بر استقلال و حفظ حریم دانشگاه ها تاکید کرد و  افزود: هرگونه دخالتی در حریم دانشگاه ها را نادرست می دانم و معتقدم مسائل مربوط به دانشگاه و دانشجویان باید به  متولیان دانشگاه سپرده شود.

مهندس تبادار در پایان با بیان اینکه بی شک همه دانشجویان دل در گرو رونق و شکوفایی اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی ایران اسلامی و استان پهناور فارس دارند ابراز امیدورای کرد:  دانشجویان با به کارگیری عملی آنچه می آموزند در کنار روح حق طلبی و مطالبه گری و انتقاد سازنده، زمینه ساز ایجاد امید، نشاط و رفاه عمومی در جامعه باشند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.