رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

بدهی ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز بابت فروش اوراق مشارکت مترو

۲۲:۱۲ - ۲۰۱۷/۱۲/۰۸
شهردار شیراز خبر داد

بدهی ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز بابت فروش اوراق مشارکت مترو

شهردار شیراز گفت: شهرداری باید در ماه آتی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به اصل و سود فروش اوراق مشارکت به شبکه بانکی پرداخت کند.

حیدر اسکندرپور، عصر پنجشنبه در آیین افتتاح ایستگاه رازی مترو شیراز افزود: تحرک ایجاد شده در پروژه قطار شهری شیراز ناشی از تزریق نقدینگی حاصل از فروش همین اوراق و همچنین تسهیلات بانکی است.
وی ادامه داد: از سال ۹۲ تا سال ۹۵ در سه مرحله افزون بر ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای اجرای پروژه قطار شهری شیراز فروخته شد که با احتساب سود آن به حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می رسد که ۵۰ درصد سهم دولت و ۵۰ درصد سهم شهرداری است.
او افزود: پرداخت ها از امسال آغاز شده و با توجه به رکودی که شهرداری با آن مواجه است این پرداخت ها بودجه این نهاد را تحت فشار قرار داده است.
وی ادامه داد: امیدواریم دولت با پرداخت سهم خود به شهرداری، به تعهدات خود عمل کند.
شهردار شیراز، در مورد خط سه مترو شیراز (معالی آباد تا ایستگاه راه آهن) هم بیان داشت: این خط که ادامه خط یک است در یکی از پُر ترافیک ترین محورهای شهر شیراز اجرا می شود و به همین سبب دارای ویژگی های خاصی است و به زودی عملیات اجرایی آن را آغاز خواهیم کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس در این آیین گفت: یکی از مسایلی که دولت تدبیر و امید به آن پرداخت، نظم دهی و نظام مند کردن مباحث بودجه و همچنین ساماندهی نظام درآمد و هزینه بود.
ساسان تاجگردون افزود: دولت تدبیر و امید با یک منطق علمی و با استفاده از ابزارهای نوین مالی، شرایط بسیار ویژه ای را برای فعال کردن طرح های عمرانی کشور در دستور کار قرار داد که نتیجه آن رشد اقتصادی بسیار مطلوبی بود که ظرف سال های اخیر محقق شد.
وی، با اشاره به اعتبارات استانی و ملی د ر بسته های بودجه سال ۹۵ و ۹۶ اظهار کرد: در زمینه تامین اعتبارات ملی دولت با اعمال رویکردی متوازن به مناطق، شرایط خوبی را ایجاد کرد تا بیش از ۱۲۵ درصد از اعتبارات مصوب طرح های ملی استان تخصیص یابد.
تاجگردون گفت: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون ۷۷ درصد تخصیص طرح ها در حوزه ملی و ۳۷ درصد در حوزه استانی محقق شده است.
وی، به میزان اعتبار تخصیصی استان فارس در حوزه ملی و استانی اشاره ای نکرد. 
تاجگردون، با اشاره به تصویب یک بسته ۷۷۱ میلیون دلاری تسهیلات خارجی میان مدت (فاینانس) از سوی شورای اقتصاد گفت: این مهم که سهم فاینانس در حال مناقصه است سبب خواهد شد که روند اجرای خط ۲ مترو شیراز شتاب گیرد.
مدیر عامل سازمان قطار شهر شیراز هم، در ارتباط با روند اجرای خط ۲ مترو شیراز بیان کرد: این خط ۱۵ کیلومتر طول دارد که فاز نخست آن به طول ۱۰ کیلومتر هم اینک در دست اجراست.
اسدالله حاجی زمانی افزود: پنج و نیم کیلومتر از این مسیر ۱۰ کیلومتری هم اینک حفاری شده و در صورت تزریق اعتبار مابقی مسیر نیز ظرف ۲ سال آینده حفاری می شود.
وی افزود: امیدواریم با کمک دولت، عملیات اجرایی خط سه که در یک محور پُرترافیک اجرا می شود نیز به زودی آغاز شود.
مدیر عامل سازمان قطار شهری شیراز، در مورد ایستگاه رازی مترو شیراز هم گفت: این ایستگاه که در حد فاصل میدان ولی عصر (عج) تا میدان الله در فاز دوم خط یک قرار دارد با پنج هزار و ۵۰۰ متر زیربنا و اعتباری افزون بر۴۷۰ میلیارد ریال احداث شده است.
قطار شهری شیراز که عملیات اجرایی خط یک آن در سال ۱۳۸۱آغاز شد به طور کلی دارای ۶ خط و در مجموع به طول ۹۰ کیلومتر است.
خط یک این طرح از جنوب شرق شهر (میدان الله) و از طریق بولوار مدرس، میدان ولی عصر (عج)، میدان نمازی، میدان قصردشت، کوچه گلخون، حاشیه بزرگراه چمران تا شمال غرب شیراز (میدان احسان) امتداد دارد.
خط ۲ نیز از میانرود در جنوب شهر شیراز آغاز شده و پس از گذر از تقاطع بزرگراه امام خمینی (ره) و بلوار عدالت و میدان امام حسین (ع)، میدان آزادی، ایستگاه حر، میدان قائم، حافظیه، بلوار گلستان، میدان دلگشا، به کلبه منتهی می شود.
ایستگاه میدان امام حسین ایستگاه مشترک بین خط یک و ۲ خواهد بود. 
خط سه نیز با ۱۶کیلومتر طول، پل معالی آباد را از طریق بزرگراه دکتر حسابی، شهرک های شهید بهشتی، حافظ، بزین، استقلال و گلستان به ایستگاه راه آهن شیراز- اصفهان و در ادامه به مرکز شهر صدرا، متصل می کند.
خط چهار قطار شهری شیراز نیز از میدان احسان در شمال غرب شیراز آغاز و با عبور از بولوارهای فرهنگ شهر، پاسداران و استقلال، به چهار راه گمرک و خیابان های مشیر کهنه و نو و دروازه کازرون و در نهایت به بولوار مدرس منتهی می شود.
خط پنج مترو شیراز نیز قرار است از محله سعدی و باغ دلگشا شروع و با گذر از بولوار پیرنیا و بلوارهای زینبیه و دلاوران بسیج به جنوب شهر و شهرک کوشک میدان متصل شود.
خط ۶ قطار شهری شیراز نیز از بولوار مدرس آغاز می شود و با عبور از طول بولوار رحمت و بولوارهای شهید مطهری و زرگری، به ابتدای بولوار چمران خواهد رسید.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.