رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

انس با کتاب باعث اقتدار ملی در صحنه جهانی است

۱۷:۱۱ - ۲۰۱۷/۱۱/۲۶
استاندار فارس در آیین گشایش شانزدهمین نمایشگاه :

انس با کتاب باعث اقتدار ملی در صحنه جهانی است

استاندار فارس گفت: کتاب نقش مهمی در تحول فکری مردم دارد و انس با آن باعث اقتدار ملی در صحنه جهانی است و سرانه مطالعه یک ملت تاثیر عمیقی بر روند توسعه آنان دارد.

مهندس اسماعیل تبادار پنج شنبه دوم آذر ماه در آیین گشایش شانزدهمین نمایشگاه کتاب فارس با تاکید بر اینکه کتاب نقش مهمی در تحول فکری مردم دارد و انس با آن باعث اقتدار ملی در صحنه جهانی است، خاطر نشان کرد: سرانه مطالعه یک ملت تاثیر عمیقی بر روند توسعه آنان دارد و کشورهایی که سرانه بالایی در امر کتابخوانی دارند همواره موفقتر بوده اند. 

مهندس تبادار به توصیف جایگاه کتاب در حیات آدمی پرداخت و گفت: در پناه کتاب است که بشر از بلای جهل به سعادت دانش و معرفت می رسد و سیاهی بی خبری را به نور دانایی  بدل می کند.

کتابخانه ها باب های دانایی هستند و دانایی توانایی است توانایی برای کسب افتخار که به تایید سقراط جامعه وقتی سعادت و فرزانگی می یابد که مطالعه کار روزانه اش باشد.

وی با بیان اینکه کتاب یکی از زیباترین و شاخص ترین جلوه های فرهنگی است، افزود: صلابت و عظمت و ارزش وجودی کتاب را در عبارت «الذی علم بالقلم» می توان دید.

مهندس تبادار کتاب و کتابخوانی را حسن مطلع دفتر دانایی انسان دانست  و خاطر نشان کرد: کتاب در متن زندگی ایرانیان بوده و هربرگ آن به منزله بالی است که روح را به سمت عالم نور و روشنی پرواز می دهد.

وی همچنین با بیان اینکه ارزش والای کتاب و کتابت در تقکر اندیشه اسلامی بسیار است، افزود: اندیشمندان مسلمان از دریای پرگهر کتاب صیدها کرده و بهره ها برده اند.

استاندار فارس کتاب را از عناصر اصلی یک جامعه فرهنگی دانست و با اشاره به اینکه فرهنگ نیز مقدم بر اقتصاد است و زیربنای آن به شمار می رود، خاطر نشان کرد:توجه عمومی به اقتصاد فرهنگ یک ضرورت بدیهی است فرهنگ نشر و صنایع وابسته نیروی محرکه تولید و اقتصاد است و نمایشگاه کتاب مکان مناسبی برای تعامل و تبادل فکری و فرهنگی است.

مهندس تبادار معتقد است فرهنگ و هنر خلاق می تواند اشتغال ایجاد کرده و تولید را به حرکت در آورد و اقتصاد را بسازد.

 وی با تاکید بر اینکه کتاب نقش مهمی در تحول فکری مردم دارد و انس با آن باعث اقتدار ملی در صحنه جهانی است، خاطر نشان کرد: سرانه مطالعه یک ملت تاثیر عمیقی بر روند توسعه آنان دارد و کشورهایی که سرانه بالایی در امر کتابخوانی دارند همواره موفقتر بوده اند.

استاندار فارس با اشاره به اینکه امروز در تمامی جهان ملت ایران را با آثار و کتابهای علما و فیلسوفان و ادیبانش به ویژه حافظ و سعدی می شناسند، ادامه داد:ما باید بدانیم که کتابخانه جغرافیای حضور و تجمیع آگاهی ها و روشنگری های خردمندان هر عصری است و کتابخوانی تبلور و تجسم عینی و علمی تربیت و تادیب بر خاسته از قلم صاحبان قلم است و کتاب نمایانگر نظر و آرا انسان هایی  است که روزها و سال ها حیات خویش را به تحقیق و تفحص و جستجو پرداختند و از رهگذر کتاب به چنان فراغتی رسیدند.

وی همچنین  از برپایی نمایشگاه کتاب به عنوان رویداد بزرگ فرهنگی یاد کرد و آن را مدیون زحمات همه کسانی دانست که شانه به شانه و دست به دست یار مهربان داده اند که گلستان کتاب همیشه بهار باشد.

نماینده عالی دولت در استان فارس درپایان سخنانش از مقام و جایگاه یکی از مردان بزرگ عرصه کتاب جناب آقای داریوش نوید گویی تقدیر کرد و گفت: ایشان سال های بهاری عمر خود را صرف گسترش دانش، علم و فرهنگ کشور به ویژه دیار فارس نموده است.

 و با یادآوری چهره ملی این ناشر برجسته، خاطر نشان کرد:نویدگویی در دوره های متمادی عنوان ناشر برتر کشور را به خود اختصاص داده و در چاپ و انتشار عناوین گسترده ای در زمینه های فرهنگی، علمی، هنری، فارس شناسی و ایرانشناسی سهمی بسزا داشته است.

مهندس تبادار همچنین هشتمین نشان مفاخر استان را به پاس یک عمر فعالیت ایشان در عرصه کتاب ،فرهنگ ،هنر و امور خیریه به او اهدا کرد . 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.