رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

جان تازه در رگ‌های قنات تاریخی سعدی

۲۲:۱۱ - ۲۰۱۷/۱۱/۱۴
بازگشت ماهی‌ها به حوض سعدی؛

جان تازه در رگ‌های قنات تاریخی سعدی

در پی بروز خشکسالی از حدود یک سال پیش قنات سعدی خشک شد که با اقدامات انجام شده از روز گذشته بار دیگر این قنات تاریخی جان دوباره گرفت.

«حوض ماهی» آرامگاه سعدی یکی از جاذبه‌های این مجموعه تاریخی است که با خشک شدن قنات تاریخی سعدی رونق بازار خود را از دست داده است. این قنات که به گفته کارشناسان قدمت آن به ۱۴۰۰ پیش بازمی‌گردد در طول سال‌های متمادی پرآب بوده و حتی در دوران کم‌آبی نیز به طور کامل خشک نشده است.

در چند سال گذشته بخشی از قنات تاریخی سعدی فروریخت و گرفتگی‌های ایجاد شده در مسیر آبراه و خشکسالی‌های اخیر سبب پایین آمدن سطح آب قنات شد و همین موضوع سبب خشک شدن حوض ماهی و رختشوی‌خانه سعدی شد.

امین تجلی، مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدیه، با بیان اینکه قنات سعدی در فرهنگ مردم شیراز تاثیر بسیار داشته است به همین دلیل حساسیت زیادی روی این قنات وجود دارد، می‌گوید: در طول مدتی که آب قنات سعدی خشک شده بود به شدت از سوی مردم تحت فشار بودیم.

وی با بیان اینکه قنات سعدی یک بار در سال ۹۴ دچار مشکل شد ولی با کمک شهرداری منطقه ۳ مشکل برطرف شد، می‌‌افزاید: از حدود یک سال پیش بار دیگر این قنات دچار مشکل اساسی شد و دلیل عمده ایجاد این مشکل نیز خشکسالی و کمبود آب در کل استان بود که سبب پایین رفتن سطح آب قنات‌ها و به طبع قنات سعدی شد.

تجلی با بیان اینکه برای احیا قنات سعدی اقدام به کف‌شکنی قنات کرده‌ایم، می‌گوید: با اقدامات انجام شده روز گذشته مجددا آب به قنات سعدی بازگشت.

قنات تاریخی سعدی در انتظار ثبت ملی و جهانی

مجتبی زحمتکش، مجری احیا قنات سعدی، با بیان اینکه قنات سعدی طی ۶ دوره تاریخی مرمت و لایروبی شده پس بنابراین خشکسالی و کم‌شدن آب این قنات در سال‌های قبل هم سابقه داشته است، می‌گوید: قنات سعدی جز قنات‌های نادر است که گالری کف‌شکنی و لایروبی آن کاملا مشخص است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر چاه این قنات به عمق ۷۰ متری رسیده است، می‌افزاید: طول این قنات ۳ کیلومتر است و مادر چاه آن در پایه کوه بمو واقع شده و در مسیر این قنات چند پایاب قرار دارد که نخستین پایاب آن در آرامگاه سعدی یا همان حوض ماهی مجموعه سعدیه و آخرین پایاب نیز در باغ دلگشا شیراز قرار دارد و همه این پایاب‌ها نیز ارزش ثبتی و میراثی دارند.

مجری احیا قنات سعدی از در دست اقدام بودن ثبت ملی قنات سعدی خبر می‌دهد و می‌گوید: با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که قنات سعدی دارد جا داشت که سال گذشته در کنار ۱۱ قناتی که یونسکو به ثبت جهانی رساند قرار می‌گرفت اما متاسفانه به دلیل مغفول ماندن این امر محقق نشد.

وی با بیان اینکه درصدد ثبت جهانی این قنات تاریخی و الحاق آن به ۱۱ قنات تاریخی یونسکو هستیم، می‌افزاید: به دلیل خشکسالی آب سطحی، میان سطحی این قنات خشک شده است اما آب زیرسطحی این قنات هنوز خشک نشده و این نشان‌دهنده زنده بودن این قنات تاریخی است.

زحمتکش با بیان اینکه شهرداری منطقه ۳ شیراز طی دو مرحله ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احیا این قنات هزینه کرده است و برای احیا کامل این قنات ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار لازم است، می‌گوید: تاکنون ۱۴۶۷ متر از طول این قنات احیا شده و ۱۵۳۳ متر باقی مانده است که در صورت احیا دبی آب از ۲ لیتر در ثانیه به ۲۰ لیتر در ثانیه افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه ماهی‌های «حوض ماهی» مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدیه بعد از خشک شدن آب حوض به محل دیگری منتقل شده‌ و حفظ شده‌اند، می‌افزاید: به زودی ماهی‌ها به حوض ماهی آرامگاه سعدی منتقل می‌شوند.

مجری احیا قنات سعدی می‌گوید: فاضلاب برخی خانه‌هایی که در مسیر این قنات دارند وارد آب قنات می‌شدند که با همکاری آب و فاضلاب برخی از این فاضلاب‌ها از مسیر قنات حذف شد اما هنوز تعدادی از آنها باقی مانده که حذف آنها نیز در دست اقدام است.

دست‌اندازی سودجویان به حریم قنات سعدی

مسعود منفرد، معاون شهردار منطقه ۳ شیراز، نیز با بیان اینکه احیا قنات تاریخی سعدی بالغ بر ۶۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که شهرداری منطقه ۳ تاکنون ۲۵۰ میلیون تومان برای آن هزینه کرده است، می‌گوید: لایروبی این قنات جز وظایف شهرداری نبوده اما به دلیل ایجاد فضای سبز و اهمیت حوض ماهی آرامپگاه سعدی به این مسئله احیا این قنات ورود کرده و این در حالی است که متولیان واقعی احیا قنات‌های استان تاکنون به این موضوع ورود نکرده‌اند.

وی با تاکید بر لزوم و ضرورت حضور دستگاه‌های متولی برای احیا این قنات، می‌افزاید: در سال‌های گذشته به حریم قنات سعدی دست‌اندازی شده که باید از نظر حقوقی و قضایی به این موضوع رسیدگی شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.