رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

هم­ صدایی چهره ­های پیشکسوت و جوان فرهنگ و هنر شیراز در حمایت از مهندس اسکندرپور، شهردار منتخب شیراز

۲۰:۱۰ - ۲۰۱۷/۱۰/۲۱
در گفت­گو با صبح شیراز مطرح شد :

هم­ صدایی چهره ­های پیشکسوت و جوان فرهنگ و هنر شیراز در حمایت از مهندس اسکندرپور، شهردار منتخب شیراز

این­بار ۴ تن از چهره­ های فرهنگی و هنری شناخته­ شده در شیراز، آن هم از سه نسل سنیِ متفاوت یعنی استاد مهدی فقیه، دکتر بهزاد مریدی و آقایان یوسف آفرینی و وحید پناهی ضمن گفتگو با خبرنگار صبح شیراز، حمایت خود را از شهردار منتخب شیراز اعلام کرده­اند.

به بهانه ­ی انتخاب مهندس حیدر اسکندرپور با رأی تمامی اعضای شورای اسلامی شهر شیراز برای تصدی سمت مهم شهرداری این کلان­شهر، پایگاه خبری ­تحلیلی صبح شیراز در قالب یک سلسله گفتگو، دیدگاه چهره ­های برجسته این شهر در زمینه­ های گوناگون را در ارتباط با شهرداری شیراز و انتخاب مهندس اسکندرپور جویا شده است. این­بار ۴ تن از چهره­ های فرهنگی و هنری شناخته­ شده در شیراز، آن هم از سه نسل سنیِ متفاوت یعنی استاد مهدی فقیه، دکتر بهزاد مریدی و آقایان یوسف آفرینی و وحید پناهی ضمن گفتگو  با خبرنگار صبح شیراز، حمایت خود را از شهردار منتخب شیراز اعلام کرده­اند.

استاد مهدی فقیه

بازیگر سینما و تلویزیون، برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر

 

رَبِّ زِدنی عِلمَاً و إِیماناً وَ عَمَلاً صالِحاً وَأَلحِقنی بالصّالِحین؛ خدایا بر دانش ما بیافزای و ما را با صالحین محشور کن.

شهری مثل شیراز، از جهات مختلفی خصوصا از منظر فرهنگی زبانزد خاص و عام، چه ایرانی ­های عزیز و چه مردمان شهرها و کشورهای دیگر دنیاست و همه شیراز را به شکلی دیگر می­شناسند. این بسیار مهم است که کسی که فرهیخته است و فرهنگ ایران و خصوصا شیراز را خوب می­شناسد، اداره­ ی امور این شهر را به دست بگیرد. ان­شاءالله سکاندار مدیریت شیراز، که به عنوان شهردار انتخاب می شود کسی مثل جناب اسکندرپور باشد، که من از قدیم ایشان را می­شناسم و می­دانم که فردی است فرهیخته که با فرهنگ این دیار آشنایی خوبی دارد.

شالوده و اساس همه چیز با فرهنگ درست می­شود و حتی انقلاب ما، آنطور که حضرت امام رحمه الله علیه فرمودند یک انقلاب فرهنگی بود. از همین جهت بسیار مهم است که بدانیم امروز ما کجای این فرهنگ ایستاده­ایم.

درست است که استاندار وظایفی استانی و مهم دارد؛ اما شهردار شهری مثل شیراز کاری بسیار مهم بر دوشش است. وقتی به بعضی شهرهای دیگر و فعالیت ­هایی که در آنجا می ­شود نگاه می­کنیم، می­ فهمیم که در زمینه­ های فرهنگی آنگونه که باید در شیراز کاری نشده است؛ اگرچه در زمینه­ های عمرانی قدم­ هایی برداشته شده، اما هیچ چیز جای فرهنگ را نمی­ گیرد. همه این­ها یعنی شهر شیراز به یک انسان فرهنگ ­دوست نیاز دارد که فرهنگ را خوب بشناسد؛ و من خوشحال هستم که فردی مثل این مرد بزرگوار سکاندار شهرداری شیراز باشد و برای ایشان آرزوی موفقیت می­کنم.

 

دکتر بهزاد مریدی

استاد دانشگاه و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس

 

اگرچه زمان زیادی را جهت تأیید حکم مهندس معافیان به عنوان شهردار پیشنهادی شیراز از دست دادیم و در نهایت از ظرفیت­های ایشان بی­ نصیب ماندیم، اما در این بین شاهد دستاورد حائز اهمیتی بودیم که همانا همدلی و همفکری تمامی اعضای شورای شهر شیراز، چه در انتخاب اول و چه در انتخاب مهندس حیدر اسکندرپور به عنوان گزینه دوم، با یکدیگر بود.

با توجه به سوابق اجرایی مهندس اسکندرپور، در مقام شهردار و فرماندار، و همچنین با درنظرگرفتن تجربیات ایشان در زمینه تعامل با گروه ها و افراد، قطعا حضور ایشان در مقام شهردار را نویدی امیدبخش برای آبادانی و پیشرفت روزافزون شیراز خواهیم یافت.

نیک آگاهیم که امروز بخش عمده­ای از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می­دهند و سرمایه­ های فردای کشور همانان­ اند؛ و داشتن روحیه تعامل با جوانان و جوان گرایی در عمل در کنار انگیزه­ ی بالا از جمله شاخص­ترین ویژگی­های مهندس اسکندرپور است.

در حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی از ایشان انتظار داریم تا در سمت شهردار، انجمن ­ها و تشکل­ های مردم­ نهاد فرهنگی، هنری و اجتماعی را حمایت کنند و با رویکردی فرهنگی­ تر، باعث پویایی و نشاط بیشتر شهر شوند. بی­شک انجمن­ ها و تشکل­ های مردمی نیز توانمندی اجرای مقاصد و برنامه­ های شهردار محترم و مجموعه شهرداری را در حوزه ­های مختلف فرهنگی و اجتماعی در چارچوب تعاملی دو طرفه خواهند داشت و با دلسوزی، تمام اهتمام خود را برای انجام فعالیت­ هایی باکیفیت در زمینه ­های پژوهشی و اجرایی جهت رسیدن به جایگاه واقعی پایتخت فرهنگی و هنری کشور به کار خواهند بست.

 

یوسف آفرینی

استاد دانشگاه ، فعال فرهنگی هنری و مؤلف کتاب "نیچه و درام پست­مدرن"

 

چندی است نام خوبان اصلاحات برای مدیریت شهرداری شیراز شنیده می­ شود؛ مهندس معافیان، مهندس اسکندرپور، مهندس موسوی، جناب حسن­ پور و ...

حکایت شورانگیزی است بر سرانتخاب شهردار شیراز. از چند ماه پیش که گهگاه خدمت جناب معافیان می­ رسیدم و در مورد مباحث فرهنگی و اجتماعی با ایشان مشورت می ­کردم، هر زمان صحبت به شهرداری می­ رسید و گزینه­ های مطرح در مورد شهردار جدید شیراز بیان می­شد، ایشان علی­رغم اینکه خودشان پررنگ ­ترین گزینه برای این سمت بودند، مهندس اسکندرپور را مطرح می­ کردند و با قدرت از ایشان دفاع می­کردند.  بعد از چند ماه که زمان رأی گیری اعضا شورای شهر برای انتخاب شهردار رسید، مهندس اسکندرپور در حالی که شانس بسیار بالایی داشت به نفع جناب معافیان در صحن علنی شورا کناره­ گیری کرد. این کناره­ گیری اتفاقی موثر در ارائه کار تیمی و تشکیلاتی بود که برای مخاطبین آن جلسه، شگفتی ­ساز شد.

پیشتر نیز در انتخابات ریاست جمهوری این هماهنگی در کار تشکیلاتی و تیمی توسط جناب معافیان و مهندس اسکندرپور به بهترین شکل اتفاق افتاد و پیروزی در آنجا هم به دست آمد. مهندس اسکندرپور رویکرد اجرایی و ستادی جدی دارد و این رویکرد با مهارت ویژه­ای که در حذف تشریفات دست و پاگیر کسب کرده و سرعت عمل بسیار بالا در تصمیم­ گیری به دست آمده است. در ستاد منطقه شش شیراز از نزدیک بخت آشنایی با شیوه مدیریت مهندس اسکندرپور را داشتم.  ابتدا توسط یکی از دوستان به ایشان معرفی شدم، بعد از ملاقات با لحنی استوار گفت منتظر چی هستید؟ عجله کنید که خیلی کار داریم.

مدیری که از سن کم در جبهه حضوریافته و تصمیم­ های آنی در دوراهه­های مرگ و زندگی را بارها تجربه کرده است، حتما باید تصمیم­گیری صحیح و سریع و عبور از بوروکراسی دست وپاگیر و بی فایده را آموخته باشد.

استقبال و تشویق مهندس اسکندرپور از حضور دائم هنرمندان و فرهیختگان و استادان دانشگاه در ستاد انتخابات منطقه شش نشانه آشکاری بود برای شناخت اهمیت فرهیختگان و فرهنگیان از سوی جناب اسکندرپور و نقطه امید فردای روشن شیراز با شهرداری مدیر و توانمند که در ۳۲ سالگی شهرداری را تجربه کرده و ۴ سال هم فرمانداری کلانشهر شیراز را بر عهده داشته است.

اگر شهر شیراز از مدیریت مهندس معافیان محروم شده است، به قطع و یقین مهندس اسکندرپور شهرداری خواهد بود که با توجه ویژه به امور فرهنگی و اجتماعی شهروندان شیراز تجربه بی ­نظیری در مدیریت فرهنگ­ مدار شهری رقم خواهد زد.

                 

وحید پناهی

فیلمساز و فعال اجتماعی

 

حیدر اسکندرپور نامی­ست که متانت، اخلاق، تواضع، هوشمندی و درایت را برای آنان که او را می­ شناسند  تداعی می کند. پس از محرومیت تأسف­ بار از ظرفیت ­های ارزشمند و قابل توجه جناب مهندس معافیان، مهندس حیدر اسکندرپور با آراء کامل و قاطع شورای اصلاح ­طلب، که خود در یک فرآیند دموکراتیک از سوی مردم انتخاب شده و برآیند خواست شهروندان برای تغییر محسوب می­شود، به عنوان شهردار کلان­شهر شیراز انتخاب شد؛ شهری با پیشینه­ ی تاریخی و فرهنگی چند هزارساله و مردمانی مهرپرور و ادب دوست به گواه تاریخ.

           به شیراز آی و فیض روح قدسی              بجوی از مردم صاحب کمالش  (حافظ)

اما شیراز کنونی با آن شیراز پرآوازه فاصله و تفاوت بسیاری دارد. شیراز امروز شهری­ست با مشکلات فراوان از ابعاد مختلف و معضلات حوزه اجتماعی و فرهنگی از جمله مهمترین آن­هاست. معضلاتی که حاصل بی­ تدبیری­ ها، مدیریت­ های سلیقه­ ای و تعاریف متناقض و گاه نادرست از مقوله­ ی فرهنگ است که هویت فرهنگی و هنری این شهر را تهدید می­کند.

          تو ای شیراز جا دارد ببالی                   ولی دانم که گاه از دل بنالی  (شهریار)

آمارها نشان می­دهد که متأسفانه استان فارس و شهر شیراز در میان دیگر استان­ها و شهرهای کشور در زمینه معضلات خانوادگی و اجتماعی مثل طلاق، کودک آزاری ، زن آزاری و انواع بزه رتبه بالایی را داراست و از فقر و حاشیه­ نشینی، بی توجهی به آموزش و فرهنگ­ سازی درست و مؤثر و همچنین نداشتن مطالعه و توجه جدی به مسائل و زیرساخت­ های اجتماعی می­توان به عنوان عمده­ ترین علل این مشکلات نام برد.

بی­ شک مهندس اسکندرپور نیک می ­دانند که هیچ جامعه­ ای رشد و توسعه واقعی نخواهد یافت مگر با شناخت، تعالی و توسعه زیرساخت ­های فرهنگی و اجتماعی خود و همینطور رفع موانع و مشکلات موجود در این زمینه با همکاری و تلاش جدی متخصصان امر. با نگاهی گذرا به تاریخ هم می­توان دریافت که صرفا آثاری با پشتوانه فرهنگی و هنری غنی و پیشینه ­ی اجتماعی منسجم  توانسته ­اند کماکان پابرجا مانده و به حیات معنوی خود ادامه دهند. با اشراف به این مهم بود که فردوسی بزرگ پی افکند از نظم کاخی بلند. اگر فردوسی و بزرگان هم­ طراز وی کاخ بلند خویش را از سنگ و چوب پی افکنده بودند، قطعا در گذر ناملایمات زمان فرو ریخته و از میان رفته بود، اما کاخ فرهنگی او همچنان پایدار و استوار است و با گذشت زمان صلابت بیشتری نیز می­یابد.

امروزه ضرورت نیاز به توسعه فیزیکی شهری از طریق عمران و شهرسازی بر هیچ کس پوشیده نیست، اما واقعیت این است که تنها درصورت رشد فرهنگ و ابزار ترویج و اشاعه آن یعنی هنرهای متنوع و همین طور تعالی اجتماع، شهر در مسیر توسعه پایدار قرار خواهد گرفت و حفظ هویت اصلی آن تضمین خواهد شد؛ و این مهم خواست حقیقی مردم شیراز نیز هست.

به امید آنیم که با نگاه انسان محور مهندس اسکندرپور، موجبات بازگشت جایگاه واقعی شهر راز، به عنوان پایتخت فرهنگی و هنری ایران عزیز مهیا گردد. دشواری و سختی مسیر پیش رو بر همگان روشن است، اما یاری خداوند متعال، اهتمام ایشان جهت استفاده از جوانان خوش­فکر، خلاق و پرنشاط و همچنین بهره­ مندی از وجود کارشناسان و متخصصان حوزه­ های متفاوت، مسیر رسیدن به مقصد را هموار و کوتاه­تر خواهد کرد. برای ایشان موفقیت و شادکامی آرزومندم.

وادی عشق بسی دور و دراز است

طی شود جاده صد ساله، به آهی گاهی     (اقبال لاهوری)

 

 

 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.