رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

حافظ به عنوان یک منتقد و مصلح اجتماعی برای جامعه ایرانی و آنها که پیام حافظ را می شنوند جذاب است

۲۰:۱۰ - ۲۰۱۷/۱۰/۱۲
وزیر ارشاد در شیراز :

حافظ به عنوان یک منتقد و مصلح اجتماعی برای جامعه ایرانی و آنها که پیام حافظ را می شنوند جذاب است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حافظ به عنوان یک منتقد و مصلح اجتماعی برای جامعه ایرانی و آنها که پیام حافظ را می شنوند جذاب است.

به گزارش صبح شیرا به نقل از ایرنا , سید عباس صالحی، شامگاه چهارشنبه در آیین یادروز حافظ در شیراز افزود: او روشنفکری است که نقدهای او مربوط به زمانه خودش نیست و امروز هم جذاب است و فردا و فرداها هم جذاب خواهد ماند.
او ادامه داد: اگر روشنفکری با این مولفه شناخته می شود که روشنفکران نقاد پلشتی های زمان خویش هستند، حافظ روشنفکر زمانه خود بود اما با این ویژگی که او صرفا روشنفکر یک زمان نبود بلکه روشنفکر زمانه های غیر پیوسته نیز هست.
وی، حافظ شیرازی را نماد و طلایه دار زبان و فرهنگ فارسی دانست و گفت: اینکه چرا و چگونه حافظ چنین در جان نشست و جام جم زندگی ما ایرانیان شد و حافظه ماندگار ما پرسشی است که پاسخ های خود را دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: شاعران با قدرت اسطوره سازی خود ماندگار می شود و هرقدر که بتوانند از جهان ماده و طبیعت به جهان ابدیت پل بزنند و هر مقدار که این پل طولانی تر، ظریف تر و مستحکم تر باشد، شعر شاعر را ماندگارتر و شاعر را جاودانه تر می کند.
صالحی گفت: حافظ گرچه دانشمند است و در دانش های مختلف مسلط است اما با گزاره های لفظی و ذهنی سروکار ندارد و شراره های وجودی برپا می کند و به جان می زند.
او ادامه داد: جان مایه شعر حافظ معرفت است اما این معرفت معرفت لفظی نیست بلکه معرفت وجودی است، او از کسانی است که ادبیات را پیش قراول و طلایه دار تحول وجودی می داند.
وی افزود: شعر هستی جدید تولید می کند و حافظ هستی ساز ما بوده و هست، حافظ گرچه دانشمند و دانشور است اما با جان سروکار دارد نه با ذهن و چون بر جان می زند می ماند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: از ویژگی های دیگر حافظ این است که او معلم زندگی است، حافظ در زندگی ما جا و راه دارد و درس نامه های زندگی ما را در طول سده های متوالی به ما تعلیم داده است.
وی افزود: او زیست انسانی را با ویژگی های خاص خود به ما یاد داد، زیست وارستگی، وارستگی از ریا، دروغ و دغل، زیست رندانه و ما ایرانی ها بخشی از زندگی و زیست رندانه خود را مدیون تعالیم حافظ هستیم.
صالحی ادامه داد: حافظ یک سخندان و سخنور بی بدیل بود و می توان مدعی بود هنوز هم هست، او در سخنوری و سخنرانی آنچنان است که کلامش فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است.
او اضافه کرد: هر غزل و بیت حافظ با مضمونی تازه آغازگر است، کل جهان گنجینه واژگان اوست، واژگان او آنچنان گسترده است که تمام هستی ماده کیمیایی شعر حافظ است و هر بیت آن یک غزل است.
وی گفت: آنچه که باید به آن توجه جدی داشت، دینداری و دیندانی حافظ است، او از دین و مفاهیم بلند وحی در اعماق وسیعی برخوردار بود و جامعه دینی ایران نیز با این وجه حافظ پیوند عمیقی داشته و دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ساختار بیانی حافظ با ساختار بیانی قرآن مناسبت دارد، اگر حافظ از نظم پریشان سخن می گوید به اقتباس کلام وحی است و در حوزه محتوا هم حافظ در استفاده از معارف قرآنی، چه در قالب اقتباس و ترجمه و چه در قالب های مختلف، توانمندترین شاعر مفسر قرآن است و واژه واژه و بیت بیت حافظ تفسیر قرآن است. 
او اظهار کرد: تمام این ویژگی ها حافظ را در قله زبان، فرهنگ و معرفت ایرانی قرار داده و ما قرن های متوالی با شعر حافظ زیسته ایم و قطعا قرن های متوالی دیگر جامعه ایرانی با شعر و کلام او همنفسی خواهد داشت.
در این آیین نشان درجه یک علمی حافظ شناسی نیز به دکتر سعید حمیدیان داده شد که این نشان به دلیل پژوهش های این ادیب درباره حافظ در کتاب شرح شوق است.
بیستم مهرماه در تقویم ملی کشورمان به نام روز حافظ نامگذاری شده است.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.