رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ضبط قطعه ای در اروپا برای دانشگاه شیراز

۱۹:۱۰ - ۲۰۱۷/۱۰/۱۲
کاری از عضو سابق کانون موسیقی دانشگاه شیراز؛

ضبط قطعه ای در اروپا برای دانشگاه شیراز

به گفته این عضو سابق کانون موسیقی دانشگاه شیراز او میخواهد تا افرادی که موسیقی را به طور جدی و در کنار رشته ی دیگری در دانشگاه شیراز دنبال کردند بتوانند به ارائه اثری بپردازند که سطح متفاوتی از ارائه این هنر در محیط دانشجویی باشد و گردهمایی هایی برای این موضوع در نظر دارد.

ضبط قطعه ای در اروپا برای دانشگاه شیراز 

به گزارش صبح شیراز ، هنر و فعالیت های هنری به خصوص در حوزه ی موسیقی همواره یکی از بحث های داغ و چالشی در سالهای پس از انقلاب بوده است. آهنگسازی یک قطعه توسط یکی از دانشجویان دانشگاه شیراز و ضبط آن در اروپا یکی از نمونه های علاقه مندی و موفقیت جوانان در این عرصه است. 
مهرداد میهن خواه دانشجوی کارشناسی مهندسی برق دانشگاه شیراز و آهنگساز قطعه ای که به تازگی برای دانشگاه شیراز نوشته است، می گوید پس از ۴ سال تحصیل در دانشگاه که بهترین دوران زندگیش در آن سپری شده، هدفش از این کار ایجاد مجموعه قطعاتی برای یادبود این دوران در دانشگاه است .
این قطعه پرلودی  برای ارکستر زهی است تا مقدمه ای برای یک مجموعه قطعات باشد که ترجیح میدهد برای نگارش  آن زمان بیشتری صرف  کند. 
این آهنگساز جوان می گوید که گامهای نخستین برای تغییر فضای موسیقی دانشگاه و سوق دادن آن به سمت کار قابل ارائه را با تشکیل و رهبری  ارکستر مجلسی دانشگاه شیراز برداشته است که با توجه به ارائه نشدن رشته ی موسیقی در این دانشگاه مادر و محدودیت و سختی فعالیت و تمرین گروهی صدای خروجی از این ارکستر (که همگی از دانشجویان همین دانشگاه هستند) کیفیت مورد نظر برای ضبط را نداشت و پس از انجام مکاتبات با یک شرکت ضبط موسیقی در آلمان  به ضبط اولین قطعه از این مجموعه قطعات پرداخت  و معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز حامی ضبط این قطعه شد.
به گفته این عضو سابق کانون موسیقی دانشگاه شیراز او میخواهد تا افرادی که  موسیقی را  به طور جدی و در کنار رشته ی دیگری در دانشگاه شیراز دنبال کردند بتوانند به ارائه اثری بپردازند که سطح متفاوتی از ارائه این هنر در محیط دانشجویی باشد و گردهمایی هایی برای این موضوع در نظر دارد.   
از نظر این پیانسیت جوان در ایران فضای گسترده ای برای یادگیری موسیقی  کلاسیک وجود ندارد و در این فضا نمیتوان انتظار داشت تا فقط علاقه مندان به آهنگسازی خود را  محدود به تحصیل دانشگاهی در این رشته بدانند. وی می گوید "رشد و اعلام حضور در علوم انسانی و هنر روند متفاوتی با علوم فنی و نظری دارد" 
برنامه ی بلند مدت او اهنگسازی مجموعه ای برای ارکستر زهی و ادغام آن با هنرهای نمایشی دیگری همچون تئاتر است. "این قطعه همانطور که از اسمش بر می آید مقدمه ای برای شروع این اثر است." او می گوید به ثمر رساندن چنین ایده ای نیازمند زمان، تجربه و مطالعه ی زیادی است تا اثری ماندگار و فاخر به جا بماند برای همین عجله ی زیادی در اتمام سریع آن ندارد.
در پاسخ به این پرسش که آیا ادامه ی این قطعات نیز در خارج از کشور ضبط می شوند، تاکید کرد که اصل بر ارزش خود قطعه است و ضبط آن چه با گروهی در داخل دانشگاه و چه ارکستری در اروپا تفاوتی ندارد و ریشه چنین پرسشی در عوام فریبی در ارائه موسیقی است که متاسفانه به سرعت در حال رواج است. هر موسیقی در هر سطحی قابل احترام است به شرط آنکه  با صداقت ارائه شود و سعی در بزرگنمایی آن توسط رونمایی ها و الفاظ درشت نشود. بنابراین در صورتی که شرایط ضبط باکیفیت حتی در دانشگاه نیز فراهم باشد اولویت وی با دانشگاه است.
چنین موفقیتی بدون حمایت و پشتیبانی مسئولین انجام نمیشد لذا نقش حسین شیخ پور نایینی مدیریت فرهنگی  و دکتر ابراهیم گشتاسبی راد سرپرست دانشگاه شیراز در, حمایت و همکاری جهت اجرای این قطعه موسیقی انکار کردنی نیست. 
این جوان هنرمند در پایان ضمن تشکر از مسئولینی که وی را در این مسیر تمراهی و حمایت کردند امید وار است که بستر و فضای بهتری جهت فعالیت جوانان علاقه هنرمند در عرصه فرهنگ و هنر فراهم شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.