رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

تلاش برای به انحراف کشاندن پرونده "دوشنبه سیاه" شیراز

۱۸:۰۳ - ۲۰۱۵/۰۳/۱۶
در حاشیه سخنان امام جمعه شیراز و حمیدرضا ترقی

تلاش برای به انحراف کشاندن پرونده "دوشنبه سیاه" شیراز

شاید دور از انتظار نباشد که منتظر باشیم به جای تعقیب و عقوبت اوباش مهاجم، علی مطهری بعد از بهبود جای کتک هایی که خورده، محاکمه شود!

امام جمعه شیراز در خصوص وقایع "دوشنبه سیاه" شیراز که طی آن ، گروهی از اوباش به نام دفاع از ارزش ها ، به علی مطهری حمله کردند و تاکسی حامل او را تخریب و به خودش آسیب رساندند گفته است:

"من این نکته را اظهار می دارم که مسائل را به عنوان مجموعه باید دید و نه به صورت برشهایی از یک حادثه خاص! ممکن است حادثه تلخی اتفاق بیفتد اما باید دید چه کسانی و چه عواملی به شکل گیری حادثه منتهی شده است. مسأله باید مجموعه ای مورد ارزیابی قرار گیرد و از همه کسانی که دست اندرکار این مسائل هستند مصرّانه می خواهم که مسائل را ریشه یابی کنند و همه سناریو های اخیر را که طراحی و اجرا شده است مورد نظر و توجه قرار دهند و الا ممکن است اگر برش خاصی از یک حادثه توجه شود به قلب حقیقت و دگرگون نشان دادن حقیقت منتهی شود...من سؤالم این است اگرکسی حریم ولایت و خبرگان و فتنه را شکست باید انتظار داشته باشد که دیگران حریم او را نشکنند؟ اگر باد را کاشتید توفان را درو می کنید. "ایسنا"

 از سوی دیگر ، حمید رضا ترقی عضو ارشد موتلفه  درباره حمله به مطهری ضمن رد این اقدامات از سوی برخی جریان های اصول گرا، اظهار نمود: خود افراد هم باید مراقب باشند که حرف‌هایشان تحریک‌کننده نباشد. به نظر من نمی‌شود یک طرفه قضاوت کرد. صحبت‌هایی که آقای مطهری پیش از این مطرح کردند یک مقدار خلاف مسیر آب و خلاف سیل شنا کردن است و خود این به طور طبیعی یکسری واکنش‌هایی را به وجود می‌آورد که این واکنش‌ها از کنترل خارج می‌شود. نمایندگان مجلس باید در طرح موضوعات و مسائل به گونه‌ای حساب‌شده عمل کنند که صحبت‌هایشان موجب تحریک نیروهای متعصب و تندرو نشود. "آنا"

آن طور که به نظر می رسد، گویا عده ای بدشان نمی آید جای شاکی و متهم عوض شود و این گونه که پیش می رود ، شاید دور از انتظار نباشد که منتظر باشیم به جای تعقیب و عقوبت اوباش مهاجم، علی مطهری بعد از بهبود جای کتک هایی که خورده، محاکمه شود!

از مجموع سخنان امام جمعه شیراز و نیز عضو ارشد مؤتلفه چنین بر می آید که خود مطهری مقصر ماجرای شرم آور دوشنبه سیاه شیراز بوده است ؛ چرا ؟! چون مواضعی را بیان کرده که به مذاق عده ای خوش نیامده است! 

این جملات را بازخوانی کنید: باید دید چه کسانی و چه عواملی به شکل گیری حادثه منتهی شده است...من سوالم این است اگرکسی حریم ولایت و خبرگان و فتنه را شکست باید انتظار داشته باشد که دیگران حریم او را نشکنند؟ اگر باد را کاشتید توفان را درو می کنید... صحبت‌هایی که آقای مطهری پیش از این مطرح کردند یک مقدار خلاف مسیر آب و خلاف سیل شنا کردن است و خود این به طور طبیعی یکسری واکنش‌هایی را به وجود می‌آورد که این واکنش‌ها از کنترل خارج می‌شود... نمایندگان مجلس باید در طرح موضوعات و مسائل به گونه‌ای حساب‌شده عمل کنند که صحبت‌هایشان موجب تحریک نیروهای متعصب و تندرو نشود!

در این باره باید گفت: 
۱ - علی مطهری که همه او را به عنوان یک مسلمان سنتی و اصولگرا می شناسند -به طوری که مواضعش در حوزه های فرهنگی، مورد انتقاد شدید اصلاح طلبان است- کی و کجا و با چه فعل و قولی، حرمت ولایت را شکسته است که امام جمعه محترم شیراز ، او را در مهم ترین تریبون مذهبی و سیاسی شهر ، چنین متهم می کند؟
و به فرض که مطهری، در این عرصه، عمل مجرمانه ای انجام داده است! آیا در چنین فرضی مملکت، قانون و قوه قضائیه ندارد که به اتهام او برسد؟ و باید یک عده اوباش به نام دین و انقلاب، در خیابان عربده کشی کنند و با فحش های رکیکی مانند "حرامزاده" به سمت او سنگ و آجر بزنند و با گاز فلفل به او حمله کنند؟ 

خیال امام جمعه محترم کاملاً راحت باشد که قوه قضائیه در صورت محرز بودن اتهامی، به ویژه در این خصوص کوچکترین اغماضی نمی کند و با قاطعیت عمل می نماید. بنابر این نیازی به قشون کشی خیابانی و مایه گذاشتن از دین و انقلاب و آبروی شهر تاریخی شیراز ندارد.

۲ - این که امام جمعه محترم تأکید دارد که نباید حادثه را صرفاً در همان رویدادهای "دوشنبه سیاه" دید و باید به قبل از آن نیز پرداخت، دو وجه دارد:
 اول این که تلاشی است برای کمرنگ کردن آنچه در روز "دوشنبه سیاه" رخ داد و توجیه آن مبنی بر این که اگر به مطهری حمله شده ، بدون دلیل نبوده و مقصر خود وی بوده که مواضعش بر خلاف دلواپسان بوده است. 

اما وجه دوم یعنی ریشه یابی ماجرا ، البته که بسیار ارزشمند است و صد البته که چنین وقایعی باید ریشه یابی شود اما ریشه یابی نباید صرفاً تا به حرف های مطهری ادامه یابد بلکه باید به پیش تر از آن نیز برگردد تا مشخص شود اگر مطهری این گونه ناله و فغان می کند و بسیاری دیگر در مقام منتقد داد سخن سر می دهند نه از سر خودخواهی یا سودای کسب قدرت که به دلیل نگرانی جدی آنان از افتادن انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان است که امام راحل (ره) نیز همواره نگرانش بودند و در وصیت نامه شان بدان تصریح کرده اند. 
مسلم است که نااهلان و نامحرمانی که می خواهند انقلاب را در دست بگیرند، نه در لباس دشمن که در قامت دوستانی که دلواپس نظام و انقلاب اند وارد صحنه می شود و همه را می فریبند.

۳ - فارغ از دو نکته پیشین ، اعتراف به این که به علی مطهری حمله شد چون حرف هایی گفته بود که خوشایند برخی نبود، بسیار تلخ و زهرآگین است. مگر مردم ایران انقلاب کردند که نتوانند حرف بزنند؟ یعنی چه که چون فلان حرف ها را زد، کتکش زدند؟ این سخن معنایی جز متهم کردن نظام جمهوری اسلامی به مخالفت با آزادی بیان دارد؟ آن هم از سوی یک امام جمعه؟ آیا آقایان واقعاً می دانند چه می گویند؟ یعنی اگر در این کشور کسی حرفی زد که گروهی از آن حرف خوششان نیابد باید بیایند در خیابان به او آجر بزنند؟! این است معنای آزادی بیان از دید برخی آقایان؟ اگر قرار بر این باشد، آیا یک عده هم حق دارند به امام جمعه حمله ببرند یا حتی نسبت به او بی احترامی کنند، چون از فلان حرفش خوششان نمی آید؟ قطعاً پاسخ منفی است و هیچ کس چنین حقی ندارد نه قانوناً، نه شرعاً و نه وجداناً. 

۴ - حرف جناب ترقی هم بسیار اسفناک است؛ یعنی چه که مطهری خلاف مسیر آب و مسیر سیل شما کرده؟ آیا قرار است در این کشور همه یک حرف واحد بزنند؟ مگر مسابقه شناست که همه باید در یک جهت شنا کنند و برای برنده شدن باید تندرو تر بود؟! 
راستی جناب ترقی به تضارب آرا اعتقادی ندارد؟ 
واقعاً این جمله یعنی چه؟ "نمایندگان مجلس باید در طرح موضوعات و مسائل به گونه‌ای حساب‌شده عمل کنند که صحبت‌هایشان موجب تحریک نیروهای متعصب و تندرو نشود."
یعنی مردم و نمایندگان شان حرف نزنند که مبادا تندروها تحریک شوند؟ حالا خوب است که آقای ترقی اعتراف می کند که این ها "متعصب و تندرو" هستند.

 یعنی ملاک مردم در سخن و کنش هایشان باید این قبیله کوته اندیش متعصب تندرو باشد و باید شب و روز مراقب باشند که مبادا خاطر افراطی شان آزرده شود؟!

آقایان! به جای این که جلوی "حرف زدن" را بگیرید، جلوی "عربده زدن" و "پاره آجر زدن" را بگیرید. این، به نفع همه هست حتی به نفع همان جماعت تندرو تا نرسد روزی که با خشم مقدس مردمی که دغدغه مندان واقعی دین و نظام و میهن شان هستند، مواجه شوند.

منبع : عصرایران

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.