رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

فارس پایتخت فرهنگی و گهواره تمدنی کشور

۱۳:۰۵ - ۲۰۱۵/۰۵/۱۴
مدیرکل ارشاد فارس بیان کرد

فارس پایتخت فرهنگی و گهواره تمدنی کشور

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت : این استان با قابلیتهای فرهنگی و تاریخی پرشمار به عنوان پایتخت فرهنگی و گهواره تمدنی کشور قلمداد می شود.

دکتر بهزاد مریدی در نشست استان شناسی ویژه فارس ونمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به حضور ۱۵۰ ناشر و ۱۱۳ چاپخانه فعال در این استان افزود: انتخاب ناشران استان فارس در۱۹ دوره انتخاب ناشران برتر کشور، نشان از کیفیت فعالیت های چاپ و نشر در پایتخت فرهنگی و گهواره تمدنی کشور است. 
مدیرکل ارشاد فارس در این نشست با تقدیر از اقدام جدید صورت گرفته در این دوره از نمایشگاه کتاب، مبنی بر اختصاص یک روز به معرفی دستاوردهای صنعت چاپ و نشر استان ها، گفت: متاسفانه در دهه گذشته رویکرد کلی کشور، رویکرد پایتخت محور بود و فعالیت ها اعم از سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متمرکز در پایتخت بود.
مریدی ادامه داد: این موضوع موجبات گسیل فرهنگ بران و هنرمندان می شد؛ چرا که اگر می خواستند دیده شوند گریزی جز مهاجرت به پایتخت نداشتند.
وی افزود: اما اختصاص همین امکانات و ایجاد همین شرایط برای استان ها در نمایشگاه امسال می تواند این احساس را ایجاد کند که می توان در هرجایی مطرح بود و دیده شد. 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان فارس پیرامون برنامه های این استان، گفت: ما سعی کردیم در روزی که به استان فارس اختصاص پیدا کرده، با سخنرانی اساتید برجسته و رونمایی از چند کتاب مرتبط با سخنرانی ها برنامه هایی متنوعی را به علاقه مندان به فرهنگ استان فارس ارایه کنیم و برخی از علاقه مندان حوزه کتاب و کتابخوانی استان را به صورت کاروان به بازدید از نمایشگاه کتاب بیاوریم.
وی با اشاره به نمایشگاه استانی فارس، اظهار کرد: بیشترین تازه های نشر، بازدید کننده و فروش را در بین نمایشگاه های استان کشور نمایشگاه استان فارس داشته؛ بطوریکه در سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان بن کتاب در این نمایشگاه توزیع شد .

**حضور ۱۵۰ ناشر و ۱۱۳ چاپخانه فعال در استان فارس 

جمشید رضایی، رئیس اداره چاپ و نشر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این نشست گفت: ما نزدیک به ۱۸۵ ناشر در استان فارس داریم که از آن میان ۱۵۰ ناشر به طور پیوسته در حال فعالیت هستند و در سال گذشته بیش از ۷۰۰ عنوان کتاب در حوزه ادبیات، دانشگاهی، روانشناسی، دینی و به خصوص ادبیات کودک و نوجوان در استان به چاپ رسید.
وی با اشاره به فعالیت چاپخانه های استان فارس گفت: همچنین ما در حوزه چاپ نیز حدود ۱۶۵ چاپخانه در استان فارس داریم که از این میان ۱۱۳ چاپخانه بصورت فعال در حال کار هستند و در سال های اخیر اقداماتی انجام شده تا همه چاپخانه های استان، به تمام امکانات لازم در روند چاپ کتاب مجهز شوند.
رضایی ادامه داد: در سال گذشته نسبت به ۱۰ سال اخیر نزدیک به ۸۰ درصد کتاب های ما در خود استان فارس چاپ شده و کتاب های معدودی برای چاپ به خارج از استان می رود، که آن هم در حوزه چاپ کتاب های رنگی است که قیمت تمام شده آنها در استان به نسبت استان هایی چون تهران و قم که مجهز هستند، بیشتر می شود.

**شیراز دارای بیشترین قدمت چاپ و چاپخانه در کشور

وی در ادامه با بیان اینکه برخلاف تصور عمومی، قدیمی ترین چاپخانه کشور در استان فارس بوده، ادامه داد: یکی از کتابشناسان اروپایی به نام زنکر، در اثر خود به نام « کتاب شناسی شرقی» از کتابی نام برده که عنوان آن به انگلیسی «ملاحظات در خصوص خواجه حافظ شیرازی» است. مولف این کتاب آگوست ای. هربن از اعضای جمعیت علوم و ادبیات و صنایع پاریس بوده و کتاب در سال ۱۲۲۰ هجری قمری در شیراز به چاپ رسیده است.
رئیس اداره چاپ و نشر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس تصریح کرد: این سند نشان دهنده این است که چاپخانه در شیراز، قبل از تبریز و تهران احداث شده و چاپ و چاپخانه در شیراز قدمت بیشتر از سایر نقاط کشور دارد.
رضایی درباره تیراژ کتاب در این استان نیز گفت: تیراژ کتاب به تناسب افت کلی تیراژ در کشور، با افت قابل ملاحظه ای روبرو بوده که سال گذشته به صورت میانگین به حدود سه هزار نسخه رسیده بود.

**حاج محمد باقر ملک الکتاب اولین ناشر ایران در شیراز

تجلیل از ناشر برتر استان فارس بخش دیگری از این آیین را به خود اختصاص داد که طی آن از داریوش نویدگویی، مدیر انتشارات «نوید»، که ناشر برگزیده سال ۹۳ نیز شناخته شد، تقدیر شد.
نویدگویی نیز طی سخنانی با اشاره به تاریخچه فعالیت ناشران در استان فارس، گفت: یک ادعای مستند وجود دارد مبنی بر اینکه اولین ناشر ایران، یک شیرازی بوده؛ در فارس بزرگ در سال ۱۲۲۰ هجری که بخش عمده ای از کشور امارات و همینطور یمن هم جز آن بوده، تاجران بسیاری در بنادر به واردات و صادرات مشغول بودند، چند نفر بودند که بسیار علاقه مند به کارهای فرهنگی بودند.
وی افزود: از جمله این افراد شخصی بوده به نام حاج محمد باقر ملک الکتاب، معروف به «تاجر شیرازی» که یک انسانی فرهیخته، خوشنویس و اهل قلم بوده و بسیاری از آثار مکتوب آن زمان که درحال نابودی بوده را جمع آوری و احیا کرده است.
نوید گویی گفت:ما اگر امروز حدود ۱۳هزار و ۵۰۰ناشر در کشور و عمدتا در تهران، قم، تبریز و شیراز داریم، اعتقاد شخصی من این است که جدای از تهران، استان فارس با وجود ناشرانی با کیفیت بالای کاری سرآمد نشر و کتاب در کشور هستند بطوریکه ما در سال ۹۳ حدود ۱۴۵ کتاب برتر داشتیم و در سال ۹۴ حدود ۵۰ عنوان کتاب تازه منتشر شده در این نمایشگاه داریم.
وی همچنین با اشاره به سابقه کار صحافی در شیراز گفت: یکی از فعالیت های مهمی که در شیراز در کنار کار چاپ و نشر همواره درخشیده و تاکنون ادامه داشته، کار صحافی است. 
نوید گویی گفت : همانطور که ارامنه در تهران خدمت بزرگی به کار صحافی کرده اند، باید یادمان باشد که اگر صحافانی برجسته در کشور و به خصوص در شیراز نبودند، بسیاری از کتاب ها و منابعی که از گذشته به دست ما رسیده، در همان زمان ها نابود می شدند.

**رونمایی از شش کتاب منتشر شده در شیراز

همچنین در ادامه این مراسم با حضور سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان تهران و همچنین با حضور اساتیدی چون علی اشرف صادقی، سید احمد وکیلیان، عبدالنبی سلامی، دکتر شیخ الاسلامی و ناشران برتر استان از کتاب های «گویش لارستان»، «فرهنگ عامه استهبان»، «دیوان حافظ» به خط غلامرضا فیروزی، «شراز از نگاه جهانگردان»، «اعجاز قرآن» و کتیبه ها ساسانی» رونمایی شد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.