رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

خانه قاجاری بهجانی شیراز در دستور کار مرمت است

۱۸:۰۵ - ۲۰۱۷/۰۵/۲۶

خانه قاجاری بهجانی شیراز در دستور کار مرمت است

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: در قالب حمایت مالکین و متصرفین بناهای تاریخی و با مشارکت مالک،خانه تاریخی بهجانی واقع در بافت تاریخی شیراز متعلق به اواخر دوره قاجاریه در دستور کار مرمت قرار گرفت.

 مصیب امیری اعلام کرد: این خانه در اصل از خانه های بزرگ و با ارزش دوره قاجاریه بوده است که متاسفانه در حال حاضر قسمت اعظم خانه از بین رفته و تجدید بنا شده است.
وی ادامه داد:اینک تنها قسمتی از ضلع غربی خانه شامل شاه نشین و اتاق های جانبی و اتاقک های کوچک زیرین شاه نشین باقی مانده است.
امیری اظهار کرد: علیرغم اینکه قسمت های زیادی از خانه مذکور از بین رفته است ولی به دلیل وجود شاه نشین بسیار زیبا و منحصر به فرد بنا باعث شده است که پیشنهاد ثبت این خانه در فهرست آثار ملی مطرح شود که این اثر شانزدهم دی ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۴۷۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: با توجه به فرم معماری این بنا همچنین مصالح به کار رفته در احداث بنا و تزئینات موجود، شامل نقاشی ها ، آیینه کاری و ... می توان چنین استنباط کرد که نفوذ وتاثیر گذاری فرهنگ و سبکهای غربی از طریق کارگزاران و حکام قاجاریه به این مرز و بوم آورده شده و شاهان قاجار یکی از راههای زنده نگهداشتن خاطره ها و سفرها و هر آنچه را در فرنگ دیده بودند از طریق همین نقاشی ها که در برخی منازل دوره قاجاریه مشاهده می کنیم زنده نگه داشته اند.
امیری گفت: مرمت این خانه تاریخی از اعتبارات ملی با هزینه مرمت بالغ بر ۳۷۰ میلیون ریال صورت خواهد گرفت.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.