رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

پروانه احداث ۳۸ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۴۹۶ مگاوات با سرمایه گذاری ۲۲ هزار میلیارد در استان صادر شده است

۱۷:۰۴ - ۲۰۱۷/۰۴/۰۹
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس :

پروانه احداث ۳۸ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۴۹۶ مگاوات با سرمایه گذاری ۲۲ هزار میلیارد در استان صادر شده است

معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: طی یکسال گذشته تاکنون پروانه احداث ۳۸ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۴۹۶ مگاوات، سرمایه گذاری ۲۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال حداقل ۲۷۰ تن در این استان صادر شده است.

به گزارش صبح شیراز , یدالله رحمانیافزود: یکی از موضوعاتی که با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان در برنامه های اقتصاد مقاومتی با جدیت در دست پیگیری است احداث نیروگاه های خورشیدی و نیروگاهای مقیاس کوچک گازی است.
وی ادامه داد: تا پایان سال ۹۵ برای احداث بیش از ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی در مناطق مستعد استان با ظرفیت حداقل ۲ هزار و ۳۰۰ مگاوات و برآورد سرمایه گذاری بالغ بر ۱۱۵ میلیارد ریال، با سرمایه گذاران معتبر داخلی و خارجی مذاکرات لازم به عمل آمده که از این تعداد پروانه احداث ۳۸ نیروگاه صادر شده است.
رحمانی اظهار کرد: از مجموع ۳۸ پروانه صادر شده، مکان یابی برای احداث ۲۱ واحد نیروگاهی با ظرفیت ۱۷۰ مگاوات قطعی شده و با پیگیری های انجام شده قرارداد خرید تضمینی پنج نیروگاه با ظرفیت ۵۰ مگاوات که هم اینک در دست احداث است نیز با سازمان انرژی های نو ایران منعقد شده است.
معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس افزود: پیش بینی می شود تعداد واحدهای نیروگاهی در دست احداث تا پایان امسال به حداقل ۱۰ نیروگاه افزایش یابد.
وی میزان سرمایه گذاری برای احداث هر مگاوات نیروگاه خورشیدی را حدود ۴۵ میلیارد ریال برشمرد و گفت: این نیروگاه ها عمدتا در شیراز، جهرم، لار، لامرد، داراب، اقلید، آباده، خرامه، صفاشهر، سعادت شهر، بوانات، فسا، سروستان، نی ریز، فراشبند و کازرون احداث خواهد شد.
او اظهار کرد: همچنین احداث یک نیروگاه با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات نیز در شهرستان اقلید مکان یابی شده که قرار است با محوریت شرکت برق منطقه ای فارس و با همکاری سازمان انرژی های نو ایران به شکل نیروگاه خورشیدی ایجاد شود.
رحمانی گفت: یک بانک عامل نیز برای احداث سه واحد نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی و یک کارخانه تولید پنل های خورشیدی در مجموع با یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری وارد عمل شده که ظرف ۲ ماه آتی کارخانه مذکور بهره برداری خواهد شد و عملیات احداث سه واحد نیروگاهی نیز با توجه به صدور تمام مجوزها به زودی آغاز خواهد شد.
وی افزود: در بحث نیروگاه های مقیاس کوچک گازی نیز تاکنون موافقیت اولیه برای احداث ۳۴ نیروگاه در نقاط مختلف استان از سوی شرکت برق منطقه ای فارس با ظرفیت اسمی تولید ۵۴۲ مگاوات، سرمایه گذاری ۱۰ هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال و اشتغال حداقل ۲۵۰ تن صادر شده است.
معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس بیان کرد: مکان های پیش بینی شده برای احداث این نیروگاه ها در شهرستان های شیراز، جهرم، داراب، خرم بید، مرودشت، ارسنجان، سپیدان، کازرون، کوار، خرامه، نورآباد ممسنی، فراشبند و نی ریز است.
رحمانی ادامه داد: از مجموع ۳۴ نیروگاه مذکور، قرارداد خرید تضمینی هشت نیروگاه به ظرفیت ۸۵ مگاوات منعقد شده که تا پایان سال ۹۵، کار احداث ۶ نیروگاه با ظرفیت ۴۳ مگاوات در شهرک صنعتی شیراز، شهرک صنعتی آب باریک، شهرک صنعتی زرقان، شهرک صنعتی سپیدان و شهرک صنعتی فیروزآباد پایان یافت و به بهره برداری رسید.
وی گفت: همچنین از طریق شرکت توزیع برق منطقه ای فارس، ۳۰ قرارداد خرید تضمینی احداث نیروگاه های مقیاس کوچک با ظرفیت ۵۹ مگاوات با سازمان انرژی های نو ایران منعقد شده که مجموع قرارداد های خرید تضمینی منعقد شده در حوزه نیروگاهای مقیاس کوچک گازی را به ۳۸ نیروگاه با ظرفیت ۱۴۴ مگاوات می رساند.
نیروگاه های خورشیدی وسایل و دستگاهایی هستند که نور را به الکتریسیته تبدیل می کنند و برای استفاده در منازل، ادارات، خیابان ها و غیره بکار می روند.
نیروگاه های خورشیدی اصولا مرکب از تعدادی پانل خورشیدی یا ماژول فتوولتائیک، اینورتر، شارژ کنترلر و مجموعه باتری است.
در نیروگاه های خورشیدی، نور به پانل های خورشیدی می تابد و در اثر آن انرژی فوتون به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. جریان برق تولید شده توسط پانل های خورشیدی، مستقیم (DC) است که برای استفاده در وسائل برقی معمول در منازل و نیاز روزمره بایستی مشابه برق شهر به جریان متناوب (AC) تبدیل می شود که این کار را دستگاهی به نام اینورتر انجام می دهد.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.