رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نمايندگان ليست اميد شيراز نگران از دست رفتن سرمايه اجتماعي خود باشند!

۱۲:۱۰ - ۲۰۱۶/۱۰/۲۷
براي بقاي اميد نگرانيم ؛

نمايندگان ليست اميد شيراز نگران از دست رفتن سرمايه اجتماعي خود باشند!

صبح شيراز به عنوان رسانه جريان اصلاح طلبي در استان فارس، زنگ اول را مي زند تا باب نقد و نظارت بر رفتار و عملكرد نمايندگان شيراز و فارس گشوده گردد و فردا روز جريان متبوعش به جرمِ توجيه و لاپوشاني به قهر شهروندان در رقابت هاي انتخاباتيِ آتي گرفتار نشود.

 

صبح شیراز - سید سبحان تقوی* : اسفند و ارديبهشتِ شيراز روزهاي خوشي از سر گذراند؛ با آنكه جمعيت پرشماري از اصلاح طلبان و آنان كه حاميان دولت "تدبير" خوانده شدند، به تيغِ استصواب شوراي نگهبان گرفتار آمدند و جواز حضور در انتخابات پيدا نكردند اما به چاره انديشيِ دلسوزان اين جريان و حمايت بزرگان - چه در تهران و چه در استان - "ليست اميد" هرچند دير اما بسته شد و در شيراز همچون تمام شهرهايي كه "اميد" ميداني داشت، اميد آفريد. "ستاد ائتلاف اميد" در شيراز ميدان داري كرد و احزاب و تشكل ها، دانشگاه و گروه ها، جوانان و بانوان به ميدان آمدند تا فرداي پيروزي نظاره گرِ تغييري باشند كه خود بانيش بودند. هرچند چون ديگر انتخابات ها بار اصلي به دوش جوانان و دانشجوياني بود كه بي چشم داشت به منصبي و مالي و فارغ از برخي بازي ها در پشت پرده و ياركشي هاي تشكيلاتي و تنها براي كمك به آبادانيِ ايران از مسير اصلاح و بهبود امور شهرشان به صحنه آمدند، اما شيريني تلاش و انتخابشان به كام همگان نشست. القصّه آنكه آن روزهاي خوش تداوم خواهد داشت و بايد كه دوام بياورد، اگر همان اميدآفرينان، جوانان ، به كناري رانده نشوند.

هنوز براي داوريِ عملِ نمايندگاني كه پيش از انتخابات به "ليست اميد" آمدند و با "ليست اميد" به بهارستان رفتند زود است، اما بايد دو نكته را پيش چشم آورد :

اول؛ نبايد به صرف آنكه با نمايندگان شهرمان در يك طيف و جريانيم، ناخواسته يا دانسته چشم بر برخي خطاهاي ريز و درشتِ احتمالي ايشان ببنديم. افتادن به ورطه توجيه و چشم بستن بر اشتباهات نه تنها كمكي به نمايندگان نمي كند كه اعتبار اجتماعيِ جرياني كه ايشان بدان منتسب و متصل اند را نيز در پيش چشم خلق مخدوش مي سازد. جريان دانشجويي تحول خواه و رسانه هاي مستقل و منتقد، كه همواره ديده بانانِ منصفِ جريانات، گروه هاي سياسي، سياستمداران، نمايندگان و دولتمردان بوده اند بايد به رسالت حقيقي خويش عمل نموده و بي آنكه با جار و جنجال، فضا را براي بهره برداري منتقدان دلواپس و جريان رقيب كه في الحال به رأي مردم خانه نشين شده اند فراهم نمايند، حقيقت را به پاي مصلحت سر نبريده و به محض اطلاع از وقوع اشتباه، خيرخواهانه به قصد اصلاح به ميدان آمده و گذشته از بيان نقدها، به ارائه راهكار بپردازند. از نمايندگان نيز اين انتظار ميرود كه حساب منتقدان دلسوز را كه ياران ديروز و امروزِ ايشانند، به پاي مچ گيري هاي رقيب براي زمين زدنِ پشتِ خود ندانند و به جاي بستن باب نقد، با رفع خطاها و ايرادات، آنگونه كه سزاوار "ليست اميد" است شهروندان را نمايندگي كنند.

صبح شيراز به عنوان رسانه جريان اصلاح طلبي در استان فارس، زنگ اول را مي زند تا باب نقد و نظارت بر رفتار و عملكرد نمايندگان شيراز و فارس گشوده گردد و فردا روز جريان متبوعش به جرمِ توجيه و لاپوشاني به قهر شهروندان در رقابت هاي انتخاباتيِ آتي گرفتار نشود.

دوم؛ تأكيد بر حفظ سرمايه اجتماعي بزرگي كه سخت به دست آمده و نبايد آسان از دستش داد. بهتر نبود اگر نمايندگان "ليست اميد" شيراز به جاي انجام مصاحبه هاي پرتعداد در تهران، رايزني براي تدارك ليست شوراي شهر در انتخابات پيش رو و فتح شهرداري، مكاتبه با رئيس فدراسيون سواركاري و پيگيري نژاد اسبي از تيره اي خاص و يا حضور در جلساتي با درجه اهميتي نه چندان بالا، در فكرِ حفظ جوانانِ همراه خود به مثابه اصلي ترين سرمايه اجتماعي شان بودند؟ 

براي بقاي اميد نگرانيم و اين نگراني را در چهره دانشجويان و جواناني كه بارِ اصلي كار به دوششان بود و با در رسيدنِ "مجاهدان روز شنبه" به خانه هايشان رفتند مي توان ديد. كم توجهي و ناديده گرفتن اين سرمايه اجتماعيِ كارساز تنها نمايندگان را در روزهاي سختِ پيش رو در تنگنا نخواهد گذاشت؛ بلكه اگر اين دلمردگي در ميان فعالانِ جوان ادامه يابد، فردا و هنگام انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي شهر ، كه دومي اينبار حتي مهم تر مي نمايد، كارِ بسيج نيروها و روشن كردن چراغ ستادهاي انتخاباتي بي حضور جوانان سخت خواهد بود. بايد امروز چاره اي كرد تا روزهاي نزديك به انتخابات دست به سر و پا به گل نمانيم. بايد براي حفظ اين سرمايه اجتماعي كه ضامن بقاي اميد است كاري كرد؛ آري، براي بقاي اميد در اين شهر نگرانيم.

* فعال سیاسی

دیدگاه‌ها

داود امیری ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸

باسلام
نمایندگان شیرازی که شما انتقادشان کردید بگذارید حداقل نصف دوره نمانیدگیشان به پایان برسد بعد هرآنکه در طول دوسال اول انجام ندادند ذکر و روشنگری کنید. البته راه انتقاد دلسوزانه همیشه باز است و همه حق دارن انتقاد کنند اما چنین مطالبی با شتابزدگی جلو رفته و قطعا اولین یا آخرین انتقادات نیست

دیدگاه این فعال سیاسی دم از اشتباهات نمایندگان جلو برده شده در نقد مطلب دوم،خب با ذکر محکم و سند اشتباهات فلان نماینده شیراز را ذکر کنید.(البته این جریان پیگیری نژاد اسب، پیراهن عثمان شده))..........
درباره مصاحبه های پرتعداد نمایندگان شیراز این را بدانید این عزیزان خودشان با پای خودشان عشق مصاحبه کردن برای رسانه های مختلف را ندارن بلکه این رسانه ها و خبرنگاران است که دنبال نمایندگان مذکور هستند برای مصاحبه و قطعا فعالیتهایشان زیاد بوده مثل نماینده اول شیراز و دلسوز دکتر بهرام پارسایی همانطور که ایجاب میکند به تناسب سخنگو بودن مصاحبه های بیشماری انجام بشود.جناب فعال سیاسی قطعا این عزیزان در شیراز هم فعال هستند و تا جایی که بتوانند فعالیت میکنند برای شهرمان شیراز و همچنین انتخابات پیش رو ریاست جمهوری و شورای شهر ...
بااحترام
داود امیری

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
پرسش زد اسپم
کد زیر را وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.